Data publikacji:

Jaki kamień do kuchni na ścianę wybrać?

Kamień dekoracyjny rozkochał w sobie ludzi, którzy tęsknią za naturalnym wyglądem domowych wnętrz. Ten rodzaj zdobienia ścian ma to do siebie, że w bardzo łatwy sposób można wykreować unikatowy wygląd domu czy mieszkania. Pasuje praktycznie do wszystkiego – nawet niewielki akcent z kamienia dodaje wnętrzom uroku i niepowtarzalności. W kuchni kamień jest po prostu niezniszczalny, a także bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Sprawdź, czy kamień dekoracyjny zdobędzie twoje serce!

kamień do kuchni na ścianę

Nie ulega żadnej wątpliwości, że chociaż moda bywa zmienna, to kamień dekoracyjny od dłuższego czasu kojarzy się z odrobiną luksusu. Początkowo był wykorzystywany do tworzenia nieśmiertelnych blatów kuchennych. Obecnie coraz więcej osób zastanawia się, jaki kamień do kuchni na ścianę będzie najlepiej się prezentował.

Wybór tego rodzaju elementów dekoracyjnych jest przede wszystkim kwestią gustu osobistego, zwłaszcza że kuchnia raczej nie jest miejscem dedykowanym gościom i nie musi być stylizowana na pokaz. Nie musi więc wyglądać jak z katalogu – można pozwolić sobie na realizację nawet najśmielszych dekoracyjnych fantazji!

Dlaczego kamień dekoracyjny na ścianie jest dobrym wyborem?

Niegdyś typowy wygląd polskiej kuchni był po prostu nudny. Dzisiaj każdy ma możliwość korzystania z wielu inspiracji, dzięki czemu można stać się kreatorem własnej kuchni. Ogromny wybór detali dekoracyjnych sprawia, że wiele osób decyduje się na materiały o wysokiej jakości, niezwykle trwałe i nieuciążliwe w czyszczeniu z kuchennych osadów. Kamień dekoracyjny znakomicie wpisał się w kanony mody wnętrzarskiej. Nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale za efekt WOW można zapłacić większą cenę.

Luksus ma swoją wartość, a pocieszeniem jest to, że naturalny kamień to wydatek jednorazowy na wiele lat. Alternatywą jest doskonale wyglądający kamień dekoracyjny sztuczny. Bez względu na wybór rodzaju kamienia trzeba pamiętać o zasadzie, że w małych pomieszczeniach na ścianie powinien znaleźć się fragmentaryczny kamienny dekor. W pomieszczeniach o bardzo dużej powierzchni można już kamieniem udekorować całą ścianę. Chodzi o to, by nie przesadzić z ilością kamienia, gdyż efekt może być odwrotny od pożądanego

Kamienie dekoracyjne: naturalne czy jednak sztuczne?

Dla wnętrz nowoczesnych i loftkowych ciekawą propozycją jest:

  • Incana Kamień Dekoracyjny Brave: w grę wchodzi zabawa z trójwymiarem;
  • Stone Master Kamień Aramida Creme: niezwykle ciekawa struktura kamienia pozwala na mistrzowską improwizację na kuchennej ścianie w delikatnym kolorze;
  • Incana Kamień Dekoracyjny Bianco: nietypowa ozdoba każdej ściany, nadająca kuchennemu wnętrzu światowego wyglądu.

Dla wielbicieli motywów z cegłą w roli głównej:

  • Stone Master Almeria Biały Kamień Dekoracyjny: zapewni bardzo elegancki wygląd każdej kuchni;
  • Stegu Kamień Dekoracyjny Loft: cegła jak prawdziwa! Ta propozycja ucieszy każdego, kto nie może sobie wyobrazić stylowego wnętrza bez cegły;
  • Stone Master Rock Brick Szary Kamień Dekoracyjny: ideał dla miłośników barwy modnej od kilku sezonów.

Dla tradycjonalistów dobrym wyborem mogą być:

  • Incana Kamień Dekoracyjny Płytka Colorado Sahara: przywraca aurę dawnych czasów, wprowadza niepowtarzalny klimat. Idealna propozycja dla miłośników starego budownictwa (kamienic) lub domów „z duszą”;
  • Stegu Kamień Naturalny Ivory: piękno tego kamienia wprawia w osłupienie, a jego barwy pozwalają się cieszyć pozytywną energią i dobrym nastrojem przez cały dzień;
  • Incana Kamień Dekoracyjny Castor Frio: neutralna barwa pozwala na dowolną kombinację kolorystyczną mebli i blatów kuchennych.

Osobom, które nie potrafią się zdecydować na wprowadzenie kamienia dekoracyjnego do swoich czterech ścian, można zaproponować inne rozwiązanie: płytki ścienne wizualnie przypominające kamień. Taka propozycja może być atrakcyjna dla osób, które stale odczuwają potrzebę zmiany stylu i mają wewnętrzny pociąg do eksperymentowania z wyglądem nie tylko kuchni. Płytki – gdy już się wizualnie przejedzą – po prostu można pomalować specjalistyczną farbą – nudy w takiej kuchni nigdy nie będzie!

Wybór kolorystyki kamieni dekoracyjnych

Bogactwo kolorów dekoracyjnych detali ściennych może zaskakiwać, ale kolorystyka powinna być uzależniona od tego, czy wnętrze jest kreowane na własny użytek, czy przeznaczone jest na sprzedaż lub pod najem. O ile kuchnia dla celów prywatnych może przemawiać szaleństwem kolorów, to w przypadku kuchni realizowanej dla celów inwestycyjnych z kolorami trzeba zachować ostrożność.

Zdecydowanie łatwiej jest sprzedać lub wynająć lokum w neutralnych kolorach (biały, czarny, szary, beżowy, brązowy, kremowy) niż w kolorach takich jak fioletowy, różowy czy atramentowy. Intensywny kolor nie musi spotkać się z uznaniem kontrahentów. Niektóre kolory są modne w danym sezonie, a następnie przechodzą do lamusa – jak wówczas przekonać kupujących do tego, że wnętrze było projektowane w dobrym stylu? Potencjalnym kupującym chodzi o to, by zdobyć nieruchomość urządzoną na czasie, bez konieczności zlecania dodatkowych prac remontowych. 

Autorka: Dorota Wiśniewska