Każdy majsterkowicz, zwłaszcza ten, który uwielbia spędzać wieczory w garażu, dłubiąc przy swoim ukochanym samochodzie, prędzej czy później odczuje potrzebę posiadania porządnego, sprawdzonego kompresora. Kompresor przyda nam się nie tylko do dopompowania kół w samochodzie czy innym pojeździe kołowym. Ułatwi on nam również pracę, napędzając różnego rodzaju narzędzia pneumatyczne od kluczy, szlifierek, po narzędzia natryskowe czy myjące. Kompresor to jedna z podstawowych maszyn znajdujących się na wyposażeniu profesjonalnych warsztatów, ale jaki kompresor 50 l wybrać do domowych zastosowań?
Kiedy zaczniemy rozglądać się wśród dostępnych na rynku kompresorów, w pierwszej kolejności rzuci się nam w oczy dostępność różnych rodzajów napędów oraz różna ilość tłoków napędowych. Wybór odpowiedniego rodzaju napędu do naszych potrzeb to pierwsza poważna decyzja na drodze do tego, aby określić, jaki kompresor 50 l będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wybór napędu kompresora to wybór między napędem bezpośrednim jedno- lub dwutłokowym oraz napędem pasowym sprzężonym z różnymi typami pomp.
Do większości typowo domowych, sporadycznych prac, najlepszym rozwiązaniem będzie kompresor 50 l z napędem bezpośrednim. W takim kompresorze pompa połączona jest z silnikiem bezpośrednio, dlatego też przełożenie między nimi wynosi 1:1. Każdy ruch silnika to jeden ruch pompy. Skutkuje to oczywiście większym i szybszym stopniem zużywania się pompy oraz przystosowaniem całego mechanizmu to pracy w krótszych cyklach.
Rozwiązanie to jest jednak w zupełności wystarczające do zastosowań typowo domowych. Kompresory z przekładnią pasową, w której obroty silnika przenoszone są właśnie za pomocą przekładni pasowej, zużywają się nieco wolniej, ale również bez problemu wykonują swoją pracę w trybie ciągłym. W tym wypadku nie ma jednak co zastanawiać się, jaki kompresor 50 l wybrać, gdyż w przypadku kompresorów pasowych, lepiej jest wybrać te o większej pojemności od 100 l do 500 l.
Jeżeli zdecydujemy, że kompresor 50 l z napędem bezpośrednim będzie w zupełności wystarczającym dla nas rozwiązaniem, możemy przejść do drugiej istotnej kwestii tego napędu, a mianowicie liczby tłoków w silniku napędzającym pompę.
Zastanawiając się nad tym, jaki kompresor 50 l wybrać, dobrze jest pomyśleć o tym, aby miał on większy zapas mocy – w końcu nie wiemy, do jakich zastosowań konkretnie przyjdzie nam go użyć.
Jeżeli przyjdzie nam podłączać do niego klucze pneumatyczne, wykonywać drobne prace lakiernicze itd., zapas mocy będzie nam do tego zdecydowanie potrzebny. Kompresory jednotłokowe charakteryzuje efektywna objętość 100-160 l powietrza, a dwutłokowe od 260-320 l.
Jasną sprawą jest to, że poszukując kompresora do domowych zastosowań, szukamy takiego, który sprawdzi się w podstawowych zadaniach, ale również nie zrujnuje naszego domowego budżetu.
Jasną sprawą jest, że oszczędności możemy szukać na etapie wyboru odpowiedniego napędu do naszego kompresora, a nie materiałów, z jakich został on wykonany. Minimalna grubość blachy, z której został wykonany zbiornik naszego kompresora, powinna wynosić około 2.5 mm. Zdarza się jednak, że producenci korzystają z cieńszej blachy, co może być niebezpieczne dla naszego oraz naszych bliskich zdrowia i życia.
Gwałtowne rozszczelnienie kompresora pod ogromnym ciśnieniem może przypominać wybuch małej bomby. Należy również pamiętać o tym, że wewnątrz zbiornika pojawia się kondensat, w końcu w powietrzu również znajduje się nieco wody. Zbiornik więc może zacząć rdzewieć, co kolejno prowadzi do osłabienia jego szczelności. Wybierając kompresor 50 l, zwróćmy szczególną uwagę na jakość jego wykonania i to, czy gwarantuje on odpowiedni stopień bezpieczeństwa swoim użytkownikom.