Data modyfikacji:

Jaki lakier do parkietu dębowego wybrać?

Drewniany parkiet jest eleganckim, a jednocześnie naturalnym rodzajem podłogi. Drewno daje poczucie ciepła, korzystnie działa na samopoczucie i zdrowie. Efektowny i zadbany parkiet z dębowych klepek może być powodem do dumy. Jak właściwie zadbać o dębowy parkiet, żeby zachować jego piękny wygląd na wiele lat? Jaki lakier do parkietu dębowego najlepiej wydobędzie i zachowa jego naturalne piękno?
parkiet dębowy
Parkiet dębowy ma niewątpliwie wiele zalet. Klepki z litego drewna są trwałe, wytrzymują duże obciążenia, a po latach nadają się do renowacji. Drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne (słabo przewodzi ciepło i dźwięki), antystatyczne, antyalergiczne i reguluje równowagę między temperaturą a wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Dębowy parkiet jest mniej niż inne gatunki drewna podatny na rozsychanie się i wypaczanie i dlatego można go kłaść również tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe. Dębowy parkiet musi być prawidłowo ułożony i zabezpieczony, żeby mógł długo służyć i cieszyć oko swoim wyglądem. Najpopularniejszą metodą jego zabezpieczenia jest lakierowanie.

Przeczytaj także, jaka farba do drewna na zewnątrz będzie najlepsza

Rodzaje lakierów do parkietu

W specjalistycznych sklepach można kupić kilka rodzajów lakierów przeznaczonych do drewna. Ze względu na sposób ich rozcieńczania dzielimy je na lakiery rozpuszczalnikowe i wodne.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Lakiery rozpuszczalnikowe nadają drewnu bardziej wyrazisty i naturalny kolor. Zastosowanie chemicznego rozpuszczalnika ułatwia równomierne nakładanie lakieru na powierzchnię parkietu. Lakiery rozpuszczalnikowe mają intensywny i nieprzyjemny zapach, a unoszące się opary mogą powodować nudności, ból głowy, podrażnienia błon śluzowych, drażniący kaszel i inne dolegliwości. Stosowanie lakierów rozpuszczalnikowych wiąże się z koniecznością wietrzenia pomieszczeń jeszcze przez wiele godzin po lakierowaniu, a szkodliwe dla zdrowia lotne substancje mogą unosić się jeszcze przez wiele tygodni.

Lakiery wodne

Lakiery wodne są bezwonne i nieszkodliwe dla zdrowia. Szybciej schną i nie wymagają długiego wyłączenia pomieszczenia z użytkowania po lakierowaniu. Tworzą na powierzchni parkietu powłokę trwalszą i odporniejszą na zarysowania kosztem efektu wizualnego. Są trudne do nakładania i wymagają dużego doświadczenia w tej dziedzinie.
Lakiery do drewna stosowane wewnątrz pomieszczeń
  1. Lakier poliuretanowy jest często stosowany, ponieważ jest bardzo odporny, a ponadto doskonale uwydatnia strukturę i kolorystykę drewna. Spotykamy jego wersje rozpuszczalnikowe i wodne.
  2. Lakier akrylowy łatwo się rozprowadza i jest elastyczny, ale mało odporny.
  3. Lakier poliuretanowo-akrylowy łączy w sobie cechy dwóch poprzednich. Jest tańszy i łatwiejszy w użyciu niż lakier poliuretanowy, ale bardziej wytrzymały niż akrylowy. Przeznaczony do pomieszczeń o mniejszym natężeniu ruchu.
  4. Lakier alkidowy schnie w ciągu kilku godzin, nie jest jednak odporny na mechaniczne uszkodzenia i dlatego może być stosowany w pomieszczeniach, w których nie jest narażony na intensywne użytkowanie, np. w sypialni.
  5. Lakier epoksydowy charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, stosowany jest do pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej. Jest to lakier dwuskładnikowy, składający się z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Nie może być stosowany w niskich temperaturach. Podczas aplikacji wydziela intensywny, drażniący drogi oddechowe i szkodliwy dla zdrowia zapach, i dlatego konieczne jest wyłączenie pomieszczenia z użytkowania po lakierowaniu na dłuższy czas.
  6. Lakier uretanowo-alkidowy jest stosowany do lakierowania drewna, które pracuje. Szybko schnie, ale na pełne utwardzenie trzeba czekać 8 dni. Daje wytrzymałe i elastyczne oraz antypoślizgowe powłoki.
  7. Lakier chemoutwardzalny składa się żywicy mocznikowo-formaldehydowej i utwardzacza kwasowego, który jest katalizatorem w reakcji polikondensacji. Daje wyjątkowo trwałą i szybkoschnącą powłokę. Niegdyś powszechnie stosowany, jest wycofywany z użycia ze względu na dużą szkodliwość dla zdrowia. Po nałożeniu warstwy lakieru najpierw intensywnie, a przez kolejne tygodnie, powoli wydziela się z niego rakotwórczy formaldehyd.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję, jaki lakier do parkietu dębowego kupić, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Sprawdź, jaki impregnat do drewna kupić

Czas schnięcia i warunki nakładania

Niektóre lakiery wymagają kilkunastogodzinnej przerwy między nałożeniem warstw albo mają długi okres schnięcia. Wyłączenie pomieszczeń z użytkowania może powodować dyskomfort mieszkańców.

Toksyczność

Ostry zapach lakierów rozpuszczalnikowych może drażnić drogi oddechowe i wywoływać reakcje alergiczne, a zawarte w lakierach substancje chemiczne mogą uwalniać się z nich jeszcze przez wiele dni.

Odporność

Lakier powinien chronić parkiet przed zarysowaniem i ścieraniem. Wyróżnia się kilka klas ścieralności. Parkiet w sypialni nie jest tak narażony na ścieranie, jak parkiet w korytarzu czy w salonie. Lakier powinien też chronić parkiet przed działaniem wody, detergentów oraz olejów.

Certyfikaty

Certyfikaty i atesty wystawiane przez niezależne instytucje informują o specyficznych właściwościach i zastosowaniu danego produktu. Dzięki nim możemy kupić lakier przyjazny alergikom albo o wysokich właściwościach antypoślizgowych.

Jaki lakier do parkietu dębowego jest najlepszy?

Każdy gatunek drewna ma inną strukturę i właściwości. Drewno dębowe zawiera dużą ilość kwasów i dlatego nie powinno być łączone z lakierami na bazie poliuretanów, które też mają odczyn kwasowy, ponieważ może to spowodować zmianę koloru drewna. Do parkietu dębowego polecany jest lakier uretanowo-alkidowy. Jego elastyczność wzmocniona dodatkiem alkidów uchroni parkiet przed odkształceniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Matowy czy z połyskiem? Jaki lakier do parkietu dębowego wybrać?

Poza wyborem lakieru o odpowiednim składzie chemicznym i właściwościach, trzeba zdecydować, czy podłoga ma być na wysoki połysk, matowa, czy może wybrać coś pośredniego.
  1. Lakier matowy podkreśla naturalny wygląd drewna i ukrywa jego niedoskonałości. Na matowej powierzchni nie rzucają się w oczy drobne zanieczyszczenia, smugi lub drobinki kurzu.
  2. Lakier na wysoki połysk jest elegancki, a odbijając światło, rozjaśnia i powiększa optycznie pomieszczenie. Błyszczący lakier wymaga od domowników doskonałości, gdyż na jego powierzchni widać najdrobniejszą smugę lub rysę.
  3. Lakier półmatowy to kompromis pomiędzy naturalnym wyglądem a perfekcyjną gładkością.
Teraz wybór należy do ciebie.
Autor: Tomasz Darmstädter