Data modyfikacji:

Jaki materac dla dziecka 4 lata?

Spośród mebli w pokoju małych dzieci, łóżko jest tym najważniejszym. To w nim maluch spędza wiele godzin, regenerując się i nabierając sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Dlatego właśnie rodzicom przedszkolaków, którym planuje się wymianę łóżka na większe, spędza sen z powiek pytanie, jaki materac dla dziecka 4 lata wybrać. Producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, ale którym z nich naprawdę można zaufać? Znając podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę, można dokonać lepszego wyboru.

materac

Jaki materac dla dziecka 4 lata wybrać?

Wybór materaca nie jest prostym zadaniem, jednak zwykle wystarczy tylko trochę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, żeby wszystko stało się dużo bardziej jasne i zrozumiałe. Najbardziej prawdziwa odpowiedź na pytanie, jaki materac dla dziecka 4 lata będzie najlepszy, to materac najlepszej jakości, na jaką stać rodzica. Zdecydowanie nie jest to ten element wyposażenia, na którym warto oszczędzać. Lepiej kupić nieco mniej atrakcyjne łóżko, a nawet skorzystać z ofert łóżek używanych, ale materac kupić nowy i dobry.

Podobnie sprawa ma się z dziedziczeniem po rodzeństwie lub innych dzieciach w rodzinie. Warto uświadomić sobie, że jest to przedmiot użytku osobistego, który powinien należeć wyłącznie do jednego dziecka. Podpowiadamy, jaki materac dla dziecka będzie dobrym wyborem.

Najlepiej jednak, jeśli można używać go bardzo długo. Będzie to możliwe, jeśli zadbamy o wybór trwałego materaca z dobrej jakości materiałów, a także jeśli uda się nam przewidzieć, ile mniej więcej urośnie nasze dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przedszkolak używał materaca, który będzie mu później służył przez całą szkołę podstawową.

Materac dla 4-latka – rozmiar

Jeśli zależy nam na tym, żeby łóżko i materac były używane przez wiele następnych lat, musimy zadbać o ich odpowiedni rozmiar. Choć 4-latek może spać nawet na mniejszym materacu 70 x 140 cm, jeśli planujemy zmianę łóżka, zdecydowanie warto zainwestować w większe rozmiary.

Niestety pokój dziecięcy nie jest z gumy, dlatego często trzeba zachować odpowiednie proporcje, żeby pozostało miejsce do zabawy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku łóżko piętrowe. Jeśli dziecko ma swój pokój, można pod łóżkiem zainstalować biurko i szafki z przyborami. Wtedy wybór większego materaca, nawet tego o rozmiarach dorosłych, czyli 90 x 200 cm, nie będzie stanowił problemu.

Częściej jednak rodzice decydują się na materace 80 x 160 cm, 80 x 180 cm, 90 x 160 cm lub 90 x 180 cm. Wszystko zależy od możliwości. Każdy z tych rozmiarów będzie dobry. Minimalna długość to wzrost dziecka, do którego należy dodać 20 centymetrów. Szersze łóżka będą korzystne zwłaszcza dla maluchów, które bardzo kręcą się w czasie snu.

Jakie wypełnienie materaca dla dziecka 4 lata jest najlepsze?

Na jaki model lepiej się zdecydować: materac piankowy czy sprężynowy? Aktualnie za materiały najlepszej jakości uważa się lateks oraz piankę wysokoplastyczną. Bez względu na to, na co zdecyduje się rodzic, z pewnością będzie to wybór korzystny dla młodego kręgosłupa.

Dlaczego nie naturalna gryka? Choć do niedawna była często polecana, szczególnie rodzicom młodszych dzieci, obecnie producenci coraz częściej rezygnują z niej na rzecz innych składników. Okazuje się, że naturalna gryka chłonie wilgoć i we wnętrzu takiego materaca mogą rozwijać się bardzo szkodliwe dla układu oddechowego pleśnie, a nawet zagnieździć się owady.

Materace lateksowe dla dziecka 4 lata

Materac lateksowy do niedawna uważany był za najlepszy wybór. Modele tego typu chętnie goszczą w rankingu materacy. Jego jedyną wadą jest dość wysoka cena. Wśród zalet wymienia się jego doskonałe dostosowywanie się do ciała i wysoką elastyczność, która jednak nie sprawia, że dziecko się w nim zapada. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac jest bardzo niekorzystny dla kręgosłupa, szczególnie rozwijającego się.

Tego typu materace są również bardzo wytrzymałe. Jeśli planujemy zakup na dłuższy czas, a dobrej jakości materac może posłużyć nawet 10 lat, trzeba brać pod uwagę ten aspekt. Uszkodzonego czy zdeformowanego nie powinno się używać, szczególnie dla dzieci. Dobrej jakości lateks bardzo długo pozostaje w niezmienionej formie, dzięki czemu stanowi idealne podparcie pleców.

Jedną z największych zalet materacy lateksowych jest ich higieniczność i hipoalergiczność. Dzięki specjalnym kanalikom wentylacyjnym, powietrze może swobodnie się przemieszczać, co gwarantuje komfort i zapobiega przegrzaniu w czasie snu. Dobra wentylacja to również brak niepożądanych mikroorganizmów, które potrzebują do rozwoju odpowiednich warunków, takich jak wilgoć i ciepło.

Pianka wysokoelastyczna

Materace piankowe przeżywają ostatnimi laty dynamiczny wzrost popularności, który zawdzięczają rozwijającej się szybko technologii. To dzięki niej udało się opracować materiał wytrzymały, wspierający dobrze nawet najlżejsze dziecko, a do tego bardzo higieniczny. Pianka polecana jest alergikom, ponieważ w jej wnętrzu nie rozwijają się roztocza i nie odkłada kurz. Taki materac nie chłonie również wilgoci.

Istnieją bardzo różne rodzaje pianki, dlatego zastanawiając się, jaki materac dla dziecka 4 lata będzie najlepszy, trzeba bacznie przyjrzeć się składowi. Pianka poliuretanowa to popularna niegdyś tak zwana „gąbka”, która ma najgorszą jakość i dlatego nie zapewni zbyt dużego komfortu. Ten rodzaj materacy bardzo szybko się zużywa i deformuje. Pewną innowacją są pianki poliuretanowe o zwiększonej twardości, które są dużo bardziej sprężyste i wytrzymałe.

Najlepsze są pianki wysokoplastyczne o dużej gęstości oraz „pianka z pamięcią”. To one zapewniają idealne podparcie w każdym miejscu i dostosowują się perfekcyjnie do leżącej na nich osoby. Ich cena jest czasami sporo wyższa, jednak zastanawiając się, w jaki materac dla dziecka 4 lata warto zainwestować, to właśnie one mogą okazać się najlepszą odpowiedzią.

Autorka: Nina Nadybska