Data modyfikacji:

Jaki materac do sypialni wybrać?

Wybór właściwego materaca do łóżka jest niezwykle ważny. To właśnie od niego często zależy jakość naszego snu. W łóżku spędzamy średnio 6-8 godzin w ciągu doby. W tym czasie nasze organizmy się regenerują i wypoczywają. Dobór odpowiedniego materaca sprawi, że wypoczynek stanie się zdrowy oraz efektywny. W tym artykule podpowiemy ci, jaki materac do sypialni wybrać, aby uniknąć wszelkich dolegliwości ze strony kręgosłupa. Koniecznie przeczytaj dalej!

jaki materac do sypialni

Jaki materac wybrać do sypialni?

Zanim udasz się do sklepu bądź zamówisz wybrany model z rankingu materacy, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim zadbaj o to, aby stelaż, na którym położysz materac, był odpowiednio przygotowany. Musi on umożliwiać prawidłową wentylację i przepływ powietrza. Dzięki temu wybrany materac posłuży ci dłużej niż w przypadku, gdy cyrkulacja będzie zaburzona.

Drugą kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy do sypialni lepiej wybrać jeden większy materac, czy też dwa mniejsze. Ten problem dotyczy oczywiście par, które śpią w jednym łóżku. Większy materac to oczywiście bardziej ekonomiczny wybór. Jeśli się na niego zdecydujesz, musisz pomyśleć o potrzebach obu osób. W takim przypadku konieczny będzie wybór materaca o dwóch różnych stopniach twardości, chyba że waga osób śpiących ze sobą nie różni się od siebie w znaczący sposób. Wybór dwóch pojedynczych materacy będzie lepszy w przypadku, kiedy fizjonomia partnerów, a także ich preferencje są zupełnie różne.

Jaki materac do łóżka wybrać? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeden duży materac zawsze będzie bardziej miękki niż dwa mniejsze o takiej samej konstrukcji. Oprócz tego jego trwałość będzie niższa niż dwóch egzemplarzy, a ruchy jednej osoby mogą być odczuwalne przez drugą podczas snu. Wybór jednego materaca będzie natomiast wygodniejszy w przypadku, gdy partnerzy lubią spać bardzo blisko siebie.

Jak dobrać materac do łóżka? Twardość materaca

Twardość materaca to jedna z kluczowych kwestii. Każdy materac jest oznaczany przez producentów literą H oraz cyfrą. Im wyższa cyfra, tym materac jest twardszy.

Osoby cięższe powinny wybierać modele o większej twardości. Jeśli ważysz do 80 kg, możesz pozwolić sobie na zakup materaca o twardości H2, jednak gdy ważysz powyżej 80 kg, powinieneś zdecydować się na materac o twardości H3.

Jeżeli nie masz pewności, czy dany materac będzie dla ciebie odpowiedni, wykonaj test twardości z wykorzystaniem dłoni. Połóż się na wybranym materacu, a następnie wsuń dłoń pod plecy w części lędźwiowej. Jeżeli dłoń napotka lekki opór, twardość materaca jest właściwa. W przypadku, gdy wsunie się swobodnie – materac jest zbyt twardy. Jeśli zaś dłoń wsunie się z problemami, materac jest zbyt miękki.

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie? Jest ona bowiem powiązana z odpowiednim podparciem kręgosłupa. Zbyt miękki materac spowoduje, że mięśnie będą stale napięte w poszukiwaniu najkorzystniejszej pozycji, ponieważ kręgosłup jest zapadnięty w miękkim materacu. Spanie na takim podłożu może skutkować bólami pleców oraz skurczami mięśni.

Za twardy materac również nie będzie dobrym wyborem do sypialni. Może on powodować brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku, co wymusza ciągłą zmianę ułożenia ciała. Efektem takiej sytuacji jest brak możliwości zapadnięcia w głęboki sen i poczucie ciągłego niewyspania.

Jaki materac do łóżka wybrać? Szerokość i długość

Nie tylko twardość materaca ma znaczenie, lecz także jego szerokość i długość. Jeśli jesteś osobą, która dużo rusza się podczas snu i często zmienia pozycję, postaw na szeroki materac. Pozwoli on na swobodne wykonywanie ruchów bez obaw o spadnięcie czy zsunięcie się z łóżka.

Długość materaca również ma kolosalne znaczenie. Osoby wysokie z pewnością nieraz spotkały się z sytuacją, kiedy to musiały spać na zbyt krótkim łóżku, co jest bardzo niekomfortowe. Wybierając materac, zwróć uwagę na to, by był on o co najmniej 20 cm dłuższy niż najwyższa osoba, która będzie na nim spała.

Wypełnienie materaca do sypialni

Wypełnienie materaca odgrywa kluczową rolę przy jego wyborze. Postawić na materac piankowy czy sprężynowy? Zarówno jeden, jak i drugi ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Materace z pianki poliuretanowej są tanie, ale równocześnie szybko się odkształcają. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup materaca z pianki termoelastycznej, jednak jest to już nieco większy wydatek. Tego typu materac dobrze podpiera kręgosłup i dostosowuje się do kształtu ciała.

Jeżeli jesteś zwolennikiem materacy sprężynowych, postaw na te kieszeniowe. W nich każda ze sprężyn zamknięta jest w oddzielnej materiałowej kieszeni, dzięki czemu pracuje niezależnie od pozostałych. Takie rozwiązanie nie tylko dobrze podeprze kręgosłup, ale też zniweluje odczuwanie ruchów drugiej osoby, śpiącej na materacu.

Jak dobrać materac do łóżka alergika? W tym przypadku warto postawić na materace z płytą lateksową oraz zdejmowanym pokrowcem, który można wyprać w pralce. Lateksowe wypełnienie jest hipoalergiczne i uniemożliwia rozwój bakterii czy pleśni. Pranie pokrowca pozwoli zaś na pozbycie się z niego roztoczy. Dla alergików nie sprawdzą się natomiast materace z wkładem kokosowym, który w sprzyjających warunkach może zapleśnieć.

Jeśli jesteś osobą cierpiącą na schorzenia bądź bóle kręgosłupa, koniecznie zagłąb się w temat materacy ortopedycznych. Niestety – ich cena może być bardzo wysoka, jednak w przypadku, gdy kręgosłup wymaga specjalnej troski, warto zainwestować nieco pieniędzy. Spanie na materacu ortopedycznym daje ogromną ulgę osobom z różnymi zwyrodnieniami.

Odpowiedni materac w sypialni to prawdziwy skarb. Jeśli stoisz przed jego wyborem, koniecznie poświęć czas na dokonanie właściwego zakupu. Pamiętaj, że to od niego zależy nie tylko twój komfort, lecz także zdrowie. To inwestycja, za którą twój kręgosłup może być ci bardzo wdzięczny.

Autorka: Olga Sadowska