Data modyfikacji:

Jaki monitor do komputera wybrać?

Monitor jest najważniejszym komputerowym urządzeniem peryferyjnym, w którego ekran codziennie wpatrujemy się często przez wiele godzin. Decyzja o jego zakupie powinna być więc przemyślana, dlatego też podpowiadamy, jaki monitor do komputera wybrać.
monitor

Skompletowanie optymalnego zestawu PC, polega nie tylko na kupnie wydajnych i szybkich podzespołów, ale również ergonomicznego sprzętu peryferyjnego, takiego jak klawiatura czy myszka. Na tym etapie składania komputera zazwyczaj pojawia się również pytanie, jaki monitor do komputera będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W artykule postaramy się pokrótce omówić ten problem i pomóc wybrać najlepsze monitory.

Jaki monitor do komputera? Budowa i wielkość ekranu

Jaki monitor do pracy, a jaki do gier? Najważniejszą kwestią, na którą zwracamy uwagę podczas wyboru monitora, jest prawie zawsze przekątna jego ekranu, która tradycyjnie podawana jest w calach. Wpływa ona na wymiary urządzenia, a tym samym na ilość miejsca, jakie zajmuje na biurku. Wielkość sprzętu jest w dużej mierze powiązana z jego ceną. Za mały monitor do komputera zapłacimy często nawet połowę ceny większego modelu o takiej samej specyfikacji technicznej.

Wielkości ekranów komputerowych możemy podzielić w następujący sposób:

  • Małe monitory do komputera – ekrany od 19 do 24 cali. Idealnie sprawdzają się na małych przestrzeniach, bardzo często spotykane są w biurach lub sklepach. Sprzęt tej klasy to najczęściej najprostsze i najtańsze urządzenia.
  • Średnie monitory do komputera – ekrany od 24 do 27 cali. Najpopularniejsza klasa monitorów do użytku domowego. W tej grupie urządzeń znajdziemy bardzo szeroki wybór solidnego sprzęt, który przeznaczony jest do pracy oraz zabawy (gry). Taką rozdzielczość oferują między iinnymi monitory Acer, Samsung, Dell czy ASUS.
  • Duże monitory do komputera – ekrany od 29 do ponad 40 cali. Sprzęt dla zapalonych graczy oraz profesjonalistów (np. grafików), którego ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Proporcje monitora do komputera

Zastanawiając się, jaki monitor do komputera kupić, bierzemy też pod uwagę jego budowę. Na rynku znajdziemy bowiem modele w zakrzywionych ekranach, a także takie, które wyświetlają obraz w rzadziej spotykanych proporcjach.

Monitory standardowe

Modele o klasycznej panoramicznej budowie, które obsługują obraz w proporcjach ekranowych 16:9, a więc takich samych jak przeciętny telewizor. Urządzenia tego typu są dostępne we wszystkich popularnych wielkościach ekranu (od 19 do ponad 40 cali).

Monitory ultrapanoramiczne

Modele z wąskimi i bardzo szerokimi ekranami, które najczęściej wyświetlają obraz w proporcjach 21:9 lub 32:9. Ze względu na budowę modele tego typu zajmują znacznie więcej przestrzeni biurkowej. W zamian za to z powodzeniem mogą zastąpić jednak dwa standardowe ekrany, znacząco poprawiając wydajność pracy z wieloma otwartymi oknami aplikacji. Są one również lubiane przez graczy, sprawdzą się także jako monitor do programowania. Urządzenia dostępne są w przekątnych ekranu od około 34 do nawet 49 cali.

Monitory z zakrzywionym ekranem

Monitory mające zakrzywiony ekran, który teoretycznie może poprawić jakość pracy i zabawy. Głębokość łuku, w jaki wygięty jest wyświetlacz, różni się w zależności od producenta i modelu. Sprzęt jest przeznaczony w dużej mierze dla graczy oraz fanów multimedialnej rozrywki. Formę tę przyjmują najczęściej ekrany o przekątnej powyżej 30 cali.

Jaki monitor do komputera? Matryca ekranu

Zastanawiając się nad pytaniem, jaki monitor do komputera wybrać, nie możemy pominąć niezwykle istotnej kwestii matrycy ekranowej. Wpływa ona bowiem bezpośrednio na możliwości techniczne monitora, a więc jego kontrast, jasność, a także reprodukcję kolorów. Monitory dostępne w sklepach korzystają z matryc wykonanych w technologii TN, IPS i VA.

Matryce TN

Monitory TN korzystają z najstarszej i najpowszechniejszej technologii produkcji kolorowych ekranów LCD. Zaletą ekranów tego typu jest ich stosunkowo niska cena oraz niezawodność, dzięki czemu istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia w nich wad fabrycznych (martwe piksele). 

Matryce TN montuje się wielu modelach monitorów, głównie w sprzęcie z niższej i średniej półki cenowej. Do wad technologii należy zaliczyć niski kontrast obrazu oraz niezadowalające odwzorowanie barw, przez co nie nadają się specjalnie do edycji grafiki i zdjęć.

Matryce IPS

Monitory z ekranami wykonanymi w technologii IPS to sprzęt ze średni i wyższej półki cenowej. Największą zaletą tych wyświetlaczy jest prawie idealna reprodukcja kolorów, dzięki temu idealnie nadają się do zastosowań profesjonalnych i półprofesjonalnych (monitor do obróbki zdjęć i filmów, grafika 3D i 2D). Znacznie gorzej radzą sobie jednak z osiągnięciem głębokich czerni w obrazie oraz mocnego kontrastu.

Matryce VA

Monitory VA łączą w sobie cechy modeli TN i IPS. Ich głównymi atutami pozostaje dobra reprodukcja kolorów, możliwość wyświetlania obrazu w wysokim kontraście z głębokimi odcieniami czerni, a także pełne wsparcie dla technologii HDR. Ze względu na wysoką częstotliwość odświeżania ekranu są wybierane najczęściej przez graczy. Ich szerokie kąty widzenia sprawiają natomiast, że są niezastąpione przy wspólnym oglądaniu filmów lub seriali.

Zdjęcie: Envato Elements