Data publikacji:

Jaki nawóz do katalpy wybrać?

Zadbany ogród pełen kwiatów, krzewów i drzew przynosi dumę swojemu właścicielowi. Aby rośliny było zdrowe i zachwycały wyglądem, warto zadbać o ich odpowiednie pielęgnowanie. Efektowne rośliny potrzebują specjalnie dopasowanych do swoich potrzeb witamin i minerałów, które w łatwy sposób można dostarczyć, stosując odpowiedni nawóz do roślin. Nawożenie ziemi to znany i skuteczny sposób na zwiększenie wydajności plonów i zapewnienie roślinom koniecznych wartości odżywczych. 

Polecamy: Jaki nawóz do dalii wybrać?

nawóz do katalpy

Katalpa – czym się charakteryzuje?

Katalpa, czyli surmia bignoniowa, to drzewo zaliczane do drzew szybkorosnących. Cechuje się rozłożystą koroną osadzoną na krótkim pniu. Maksymalnie może osiągnąć około 10 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Posiada duże, efektywne liście w kształcie serca, które mogą mieć nawet 20 centymetrów szerokości, a także białe kwiaty z licznymi kolorowymi plamkami. Drzewo zrzuca liście w miesiącach zimowych, pozostawiając na drzewie wiszące, długie, cienkie owoce.

Pochodzenie katalpy

Surmia bignoniowa to roślina, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z południowo-wschodniej części USA. Jest też często występującą rośliną w Chinach i Tybecie. Katalpa to efektywna roślina ozdobna, którą często spotkać można w przydomowych ogrodach. Znanych jest 11 gatunków tej rośliny należącej do rodziny bigniowatych. Wśród najpopularniejszych odmian wyróżnić można:

  • catalpaspeciosa – katalpa wielokwiatowa,
  • catalpaovata – katalpa żółtokwiatowa,
  • catalpaerubescens – katalpa pośrednia,
  • catalpabignonioides – katalpa zwyczajna.

W polskich ogrodach najczęściej spotkać można odmianę bignonioides, czyli katalpę zwyczajną. Surmia ma duże, sercowate liście w kolorze jasnozielonym, które zazwyczaj pokryte są lekką warstwą mchu. Po przetarciu dłońmi liście mogą wydzielać nieprzyjemny dla człowieka zapach.

Kwitnienie katalpy

Katalpa bignoniowa kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty, które pokrywają wówczas roślinę, mają bardzo egzotyczny wygląd oraz wydzielają delikatny, przyjemny dla człowieka zapach, co przyczynia się do efektywności rośliny. Kwiaty zebrane są w duże wiechowate kwiatostany. Kwiatostany mogą mieć nawet 30 centymetrów długości. Kwiaty mają biało-kremowy kolor i pokryte są kolorowymi, małymi plamkami. Kształtem podobne są do kwiatów innych popularnych roślin – kasztanowca i storczyka. Owoce katalpy przybierają postać długich, cienkich strąków, które kształtem przypominają owoce fasoli. W strąkach znajdują się nasiona zaopatrzone w aparat lotny, dzięki czemu roznoszone są na dalekie odległości. Korona kataply jest bardzo rozłożysta i ma kolisty kształt.

Uprawa katalpy

Katalpa jest rośliną, na którą decyduje się wielu miłośników ogrodnictwa. Jej efektowny wygląd dodaje egzotyczności każdej przestrzeni ogrodowej. Aby cieszyć się pięknym wyglądem rośliny, należy odpowiednio o nią dbać. Katalpa należy do roślin, które wymagają ponadprzeciętnych warunków do życia. W naszych warunkach klimatycznych katalpa narażona jest na przemarznięcie, dlatego roślinę tę należy zawsze sadzić w ciepłych i dobrze nasłonecznionych miejscach, nienarażonych na silny wiatr. Katalpa to roślina, która wymaga żyznej i lekkiej gleby w swoim podłożu.

Taka ziemia zapewnia dostarczenie odpowiedniego nawilżenia i jednocześnie jest wystarczająco zdrenowana i przepuszczalna. Katalpa nie osiągnie zamierzonego wyglądu, jeśli będzie posadzona na terenach podmokłych. Konsekwencją zbyt podmokłego podłoża może być przemarznięcie rośliny, co w efekcie prowadzi do jej obumierania. Zbyt sucha i jałowa ziemia może doprowadzić z kolei do jej uschnięcia. Odpowiednio nawilżona gleba i dobrze nasłonecznione miejsce to klucz do sukcesu w pielęgnowaniu katalpy. W odpowiednich warunkach roślina może osiągnąć nawet do 25 centymetrów wzrostu rocznie.

Pielęgnacja rośliny

Surmia bignoniowa to pokaźnych rozmiarów drzewo, które nie wymaga regularnego przycinania i nadawania kształtu. Kulisty kształt korony najlepiej wygląda w nienaruszonym stanie. Konieczne przycinanie rośliny musi być przeprowadzone wczesną wiosną i powinno pozbawiać ją zbędnych, uschniętych lub chorych pędów. Drzewo jest odporne na zanieczyszczenia środowiskowe, dlatego często sadzi się katalpę w zielonych częściach miast. Surmia to roślina silnie narażona na suszę, dlatego wymaga częstego i obfitego podlewania. Aby zapobiegać rozwojowi chorób grzybowych, na które roślina jest wyjątkowo narażona, należy profilaktycznie wykonywać opryski zabezpieczające przystosowanymi do tego środkami ochrony roślin.

Nawożenie katalpy

Katalpa to roślina, która nie potrzebuje wyjątkowych warunków. Oprócz dobrego nasłonecznienia katalpa potrzebuje lekkiej gleby, która zapewnia roślinie odpowiedni poziom nawilżenia. Ziemia, na której rośnie katalpa, nie może być bardzo jałowa, ponieważ wówczas roślina nie dostaje wystarczającej ilości składników odżywczych. Zbyt jałową ziemię warto dodatkowo zasilić kompostem. Najlepszym zasileniem dla katalpy jest wieloskładnikowy nawóz o długim działaniu. Odpowiedni czas na nawożenie rośliny to miesiące wiosenne.

Popularne nawozy wieloskładnikowe to:

  • Florovit Nawóz płynny wieloskładnikowy uniwersalny – ogrodniczy nawóz uniwersalny, który po rozcieńczeniu z wodą, można zastosować do nawożenia katalpy bignoniowej. Skład nawozu gwarantuje roślinom intensywny i nieprzerwany wzrost i efektywny wygląd;
  • Substral Nawóz do ogrodu Osmocote – preparat o długim działaniu, które może trwać nawet do 6 miesięcy. Przystosowany jest do pielęgnacji większości roślin w ogrodzie. Dzięki odpowiedniej ilości składników aktywnych jest skuteczny w działaniu bez ryzyka przenawożenia.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!