Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz automatyczny i dlaczego warto?

Robot sprzątający potrafi ułatwić codzienne domowe obowiązki. Ba – nawet cię z nich wyręczy! W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, a właściwie na jakie parametry oraz przydatne funkcje warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Zapraszamy do lektury!
odkurzacz automatyczny

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Zwróć uwagę na te parametry

Wybór odpowiedniego odkurzacza automatycznego wcale nie należy do najprostszego zadania. Liczy się nie tylko cena i pozytywne opinie innych użytkowników, ale przede wszystkim parametry, jakie posiada dany model – każdy przecież potrzebuje czegoś innego i czegoś innego będzie w takim sprzęcie szukał. Zatem jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Poznaj najważniejsze parametry, na które musisz zwrócić uwagę.

Pojemność

To jeden z najważniejszych parametrów, na jaki musicie zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz automatyczny. Tutaj chodzi oczywiście o pojemność pojemnika na kurz i brud w odkurzaczu automatycznym. Dlaczego jego pojemność jest tak istotna? Ponieważ wpływa bezpośrednio na czas pracy urządzenia. W skrócie – im mniejszy pojemnik, tym częściej będziecie musieli go opróżniać, a tym samym odkurzacz mniej sprzątnie. Oczywiście jest to również bezpośrednio związane z metrażem, jaki robot będzie sprzątał. Bardzo duże pojemniki świetnie sprawdzają się w dużych domach, ale w mniejszych mieszkaniach, np. 2-pokojowych, nie ma już konieczności kupowania aż tak pojemnego sprzętu.
Na rynku znajdziecie najwięcej odkurzaczy automatycznych o pojemności pojemnika od 0,3 do 0,7 l. Oczywiście im większe mieszkanie, tym większy pojemnik zalecamy. A dla bardzo dużych metraży świetnie sprawdzają się odkurzacze z pojemnikiem 1-3 l.

Moc silnika

Ten parametr powie wam, z jaką siłą i prędkością będzie pracował zakupiony odkurzacz automatyczny. Moc silnika określana jest w watach. Oczywiście im mocniejszy silnik, tym bardziej efektywnie będzie sprzątał. Zalecamy kupować odkurzacze automatyczne z silnikami o mocy od 35 W. Silniki o niższej mocy, np. 30 W, nie będą już tak wydajne.

Istotne jest to, że moc silnika w odkurzaczu automatycznym nigdy nie dorówna mocy silnika w tradycyjnym odkurzaczu. Nie jest to jednak wada tego typu sprzętu. Odkurzacza tradycyjnego najczęściej używa się od 1 do 2 razy w tygodniu. Odkurzacz automatyczny to z kolei sprzęt, który może pracować codziennie. Skoro mieszkanie jest więc odkurzane codziennie, to robot nie potrzebuje tak wielkiej mocy, ponieważ w pomieszczeniach jest zwyczajnie czyściej.

Czas pracy

Dotyczy czasu pracy na jednym ładowaniu. Na rynku najwięcej robotów sprzątających pracuje na jednym ładowaniu średnio od 60 do 150 minut. Są też wydajniejsze modele, np te, które pracują nawet 180 minut. Oczywiście czas pracy na jednym ładowaniu należy dobrać do metrażu mieszkania. Na większe przestrzenie odkurzacz będzie potrzebował przecież znacznie więcej czasu.

Czujniki

Są bardzo istotne w każdym odkurzaczu automatycznym, ponieważ dbają o jego sprawne poruszanie się po mieszkaniu. Jakie są najważniejsze czujniki, które powinien mieć odkurzacz automatyczny? Zerknij na poniższą listę, aby dowiedzieć się więcej.
 • Czujnik antykolizyjny
Dzięki niemu odkurzacz będzie omijał napotkane przeszkody. Takie obijanie się robota o pozostawione sprzęty, dziecięce zabawki czy inne meble mogłoby szybko go uszkodzić. Bez tego czujnika ani rusz!
 • Czujnik zabezpieczający przed upadkiem
Przydaje się w domach piętrowych czy tych z antresolą. Gdy odkurzacz dojedzie do spadku, to będzie wiedział, że musi się cofnąć.
 • Czujnik kurzu
Dzięki niemu odkurzacz dokładniej sprzątnie najbrudniejsze partie przestrzeni i jego praca nie będzie wymagała waszych poprawek.
 • Czujnik zbliżeniowy
Dzięki niemu odkurzacz będzie wiedział, jak blisko znajduje się ściana czy mebel i urządzenie nie będzie się o nie obijać tylko posprząta tuż przy krawędzi.
 • Czujnik zapobiegający zaplątywaniu się w kable
Czujnik określi, w którym miejscu mogą pojawić się splątane przewody, a odkurzacz skutecznie ominie to miejsce.

Oczywiście kupując odkurzacz automatyczny, nie musicie mieć tych wszystkich czujników. Sami zdecydujcie, które z nich będą wam najbardziej przydatne. Opcje czyszczenia.

Oczywiście odkurzacz automatyczny na pewno będzie miał opcję odkurzenia, ale niektóre mogą również polerować, czyścić intensywnie czy sprzątać miejscowo. Świetną opcją jest odkurzacz automatyczny z mopem, czyli opcją mopowania. To 2 w 1 – odkurza i myje podłogi jednocześnie.

Rodzaj filtra

Każdy odkurzacz w trakcie sprzątania wypuszcza powietrze. Filtr ma więc zadbać o to, aby wypuszczane powietrze było jak najczystsze. Najlepsze odkurzacze będą mieć filtr HEPA. Taki filtr jest świetny również dla alergików, ponieważ wychwytuje nie tylko kurz, ale też alergeny, pyłki, roztocza, wirusy, pierwotniaki i grzyby. Ponadto najlepiej pochłania wszelkie zapachy. Nie polecamy odkurzaczy automatycznych bez filtra. Na rynku znajdziecie także odkurzacze automatyczne z filtrem EPA, ale jest on mniej skuteczny niż wspomniany wcześniej HEPA.

Poziom hałasu

Parametr wyrażany w decybelach. Podpowiada, jak cicho będzie pracował dany robot. Odkurzacze automatyczne najczęściej emitują hałas od 50 do 80 dB. Oczywiście im niższy będzie ten parametr, tym lepiej. Najcichsze odkurzacze na rynku będą emitować hałas mniejszy niż 50 dB.

Najlepszy odkurzacz automatyczny – jakie powinien mieć funkcje?

Skoro omówiliśmy już istotne parametry, jakie powinien mieć dobry odkurzacz automatyczny, to teraz pora opisać funkcje, które przydają się w takim robocie. Poniżej lista tych najistotniejszych.
 • Automatyczny powrót do bazy
Po skończonej pracy robot sam wraca do bazy ładującej. Ta funkcja to podstawa, jeśli chcecie korzystać z robota wtedy, gdy nie będzie was w domu.
 • Zdalne sterowanie
Dzięki tej funkcji możecie zdalnie sterować odkurzaczem – najczęściej przez specjalnie dedykowaną aplikację. Możecie więc uruchomić sprzątanie gdziekolwiek będziecie, np. podczas urlopu.
 • Wirtualna ściana
Odkurzacze z tą funkcją mają dołączone do zestawu specjalne urządzenie. Jak ono działa? Stawia się je w wybranym wcześniej miejscu, a urządzenie emituje wiązkę podczerwieni, tworząc tym samym właśnie taką wirtualną ścianę. Po jej wytworzeniu robot nie przekroczy wiązki. Po prostu posprząta w wybranym obszarze. W ten sposób możecie sprzątać w wybranych pokojach, np. wyłącznie w salonie bez wjeżdżania do pokoju dziecięcego. To bardzo wygodne, jeśli chcecie sprzątać mieszkanie partiami, np. wiecie, że w jednym pomieszczeniu brudzi się znacznie szybciej, np. w kuchni i chcecie, aby odkurzacz posprzątał tylko w niej. Wirtualna ściana przydaje się zwłaszcza w otwartych przestrzeniach, np. dużych korytarzach czy salonach z aneksem kuchennym.
 • Programator pracy
Dzięki niemu możecie zaprogramować odkurzacz tak, aby sprzątał w konkretnych dniach tygodnia, a nawet konkretnych godzinach. Niektóre modele programuje się nawet na 7 dni do przodu.
 • Automatyczne wyłączenie
 Po odkurzeniu odkurzacz wyłączy się automatycznie, oszczędzając tym samym baterię.
 • Automatyczne opróżnienie pojemnika
 Jak działa taka funkcja? Obejrzyjcie poniższy filmik, aby dowiedzieć się więcej.

Autorka: Klaudia Borycka