Data publikacji:

Jaki odkurzacz pionowy kupić? 

Odkurzacze zajmują stałe miejsce w domach o ponad 100 lat. Obecnie są jednym z kilku podstawowych sprzętów AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie i porządki. Odkurzacze to również w swej zasadzie działania niezwykle proste urządzenia. Z tego też powodu ich konstrukcja nie ulegała specjalnym zmianom przez kolejne dziesięciolecia istnienia na rynku. Metamorfozę przechodził jedynie ich wygląd zewnętrzny, który reprezentował aktualne trendy w projektowaniu przemysłowym.

odkurzacz pionowy
Jeżeli chodzi o odkurzacze, w ostatnich kilkunastu latach postęp technologiczny przyspieszył jednak znacząco, doprowadzając do upowszechnienia się technologii ułatwiających sprzątanie, które niegdyś były zarezerwowane wyłącznie dla niezwykle drogich i profesjonalnych modeli. Normą stały się np. odkurzacza z wydajnymi filtrami powietrza, możliwością prania dywanów i innymi kiedyś luksusowymi opcjami.

Dzięki nowym i wydajniejszym typom akumulatorów, po raz pierwszy realne się też korzystanie z odkurzaczy w pełni bezprzewodowych. Za sprawą tego przełomu popularność zaczęły zyskiwać odkurzacze pionowe, które niegdyś były niszowymi produktami, którymi nikt specjalnie nie interesował się w Europie. Z rok na rok zyskują one coraz większe udziały w rynku, wypierając z niego klasyczne modele. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czemu warto kupić odkurzacz pionowy, a także na co zwracać uwagę podczas wizyty w sklepie.

Konstrukcja odkurzacza pionowego

Odkurzacz pionowy zbudowany składa się z niewielkiego i lekkiego korpusu z rączką, w którym zamontowany jest silnik oraz zbiornik na zabrudzenia. Dołączamy do niego pełnowymiarową rurę ze szczotka oraz inne przygotowane przez producenta końcówki. W tej chwili w sklepach spotkamy się najczęściej z modelami bezprzewodowymi, które do zasilania wykorzystują wbudowany akumulator.

Zalety odkurzaczy pionowych

Podstawową zaletą odkurzacza pionowego są jego kompaktowe rozmiary oraz niska waga. Z obsługą urządzenia poradzą więc sobie także osoby starsze oraz dzieci. Co więcej, dzięki małemu ciężarowi znacznie łatwiej przenosić i podnosić urządzenie, skuteczniej wyczyścimy więc sufity, lampy lub wysokie szafki.
Korzystając z odkurzacza pionowego, zachowujemy też poprawną wyprostowaną pozycję podczas sprzątania. Nie musimy przejmować się też, że niewłaściwie pociągnięte urządzenie przewróci się lub będzie obijać się o meble. W przypadku modeli akumulatorowych nie potkniemy się już przez przypadek o kable i nie musimy zmieniać gniazdek po przejściu do kolejnego pomieszczenia.

Jaki odkurzacz pionowy? Najważniejsze parametry

Moc odkurzacza

Moc silnika odkurzacza pionowego, która wyrażana jest w watach, determinuje siłę jego ssania. Tańsze i słabsze modele niekoniecznie poradzą więc sobie z uporczywym brudem. Niestety nie wszyscy producenci podają dokładne parametry silnika, zazwyczaj waha się ona w granicach 100-200 W. W najlepszych odkurzaczach osiąga ona jednak pułap ponad 300 W.

Filtry

Producenci stosują różnego rodzaju filtry zapobiegające ponownemu przedostawaniu się do powietrza zassanych drobinek kurzu. Ich obecność jest niezwykle ważna zwłaszcza dla alergików. Najtańsze odkurzacze posiadają zazwyczaj proste siatki blokujące większe zanieczyszczenia, a także podstawowe filtry chłonące drobniejsze pyły, które trzeba co jakiś czas wymienić. Najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza są jednak urządzenia posiadające filtry HEPA. Blokują one mikroskopijne cząsteczki o średnicy nawet 0,3 mikrometra, łapią więc nie tylko większość alergenów, ale niektóre drobnoustroje. Tradycyjnie bardzo skuteczne dla alergików są również filtry wodne. W posiadających je odkurzaczach pochłaniane zanieczyszczenia trafiają do zbiornika z wodą, którą można łatwo wylać. 

Akcesoria i końcówki

Większość odkurzaczy pionowych posiada na wyposażeniu podstawową końcówkę z wbudowaną obrotową elektroszczotką. Sprawdza się ona na dowolnej powierzchni, od płytek w kuchni po parkiety i wykładziny. Do standardowego wyposażenia należą też miniszczotki (czasami w wersji elektrycznej) przeznaczone do czyszczenia mebli oraz drobniejszych powierzchni. Są to również wąskie plastikowe szczelinówki dołączane do rury. Z ich pomocą dostaniemy się do wąskich przestrzeni, np. pomiędzy szafkami a ścianami. Spotkamy się też z elastycznymi rurami ze szczotkami, które można wygiąć, by wyczyścić powierzchnie w trudno dostępnych miejscach.

Rodzaj i pojemność pojemnika

Odkurzacze pionowe dostępne są w wersji workowej oraz bezworkowej. W tej pierwszej zanieczyszczenia trafiają do wymiennego worka, który po wypełnieniu należy wyrzucić lub opróżnić i wyczyścić do ponownego użycia. Znacznie popularniejszy jest jednak drugi wariant. Kurz trafia tu bezpośrednio do plastikowego pojemnika, który z łatwością odłączamy, by wysypać jego zawartość do kosza. Dla zachowania czystości pojemnik wystarczy zazwyczaj wymyć w ciepłej wodzie.  

Pamiętajmy, że odkurzacze pionowe posiadają niewielką pojemność, ze względu na wymóg zachowania jak najbardziej kompaktowych rozmiarów. Pojemniki trzeba więc najczęściej opróżniać po jednym lub dwóch użyciach. Chociaż w sklepach znajdziemy modele jednolitrowe, zazwyczaj objętość zbiornika na kurz nie przekroczy 0.6 litra.

Czas pracy baterii

W odkurzaczach pionowych maksymalny czas pracy urządzenia na w pełni naładowanej baterii wynosi od 20 (tańsze i mniejsze modele) do nawet 40 minut lub więcej (urządzenia z wyższej półki cenowej). Wiele zależy tutaj od mocy silnika oraz wybranego trybu pracy. Uzupełnienie do pełna akumulatora trwa co najmniej kilka godzin. Jeżeli posiadamy sporych rozmiarów dom, dla spokoju sięgnijmy np. po modele posiadające opcję bezpośredniego podłączenia do sieci elektrycznej lub jak największe baterie.

Miniodkurzacz 2 w 1

Funkcja ta stanowi jedną z największych zalet najlepszych odkurzaczy pionowych, która w dużej mierze odpowiada za ich rosnącą popularność. Dzięki tej opcji od korpusu odkurzacza odpinamy jego pojemnik wraz z silnikiem, do którego montujemy specjalne krótkie końcówki i szczotki przygotowane przez producenta. W ten sposób korzystamy z bardzo poręcznego miniodkurzacza. Usuniemy z jego pomocą bród we wnętrzu samochodu, odkurzymy meble, a także inne drobne zanieczyszczenia.

Funkcja sprzątania na mokro

Droższe modele odkurzaczy pionowych oferują dodatkowe nasadki do mycia podłóg i sprzątania na mokro. W niektórych spotkamy się też z funkcja prania dywanów i wykładzin. Producenci wyposażają je wówczas w dwa osobne zbiorniki. Jeden z nich zawiera wodę używaną do czyszczenia, a drugi zbiera brudny płyn użyty podczas czyszczenia. 

Poziom hałasu

W instrukcji technicznej urządzeń z łatwością znajdziemy informacje o ich głośności pracy. Po odkurzaczach pionowych spodziewamy się przeciętnej głośności na poziomie 70-80 decybeli. Nie są to groźne lub specjalnie wysokie wartości. Przy takim poziomie hałasu cały czas możemy prowadzić normalne rozmowy lub słyszeć włączony telewizor. Głośniejszy sprzęt może być już jednak irytujący, zwłaszcza dla zwierząt domowych.

Autor: Michał Kułakowski