Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz pionowy: polecane modele

Odkurzacze pionowe zyskują ostatnimi czasy ogromną popularność. Jeśli weźmiemy pod uwagę praktyczność, wygodę użytkowania i spadające ceny urządzeń, nie ma się czemu dziwić. Sprawdx, jaki odkurzacz pionowy wybrać i kiedy warto się na niego zdecydować.

odkurzacz pionowy

Zalety odkurzacza pionowego

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki odkurzacz pionowy będzie najlepszy, zastanówmy się, skąd wynika popularność tych urządzeń, które coraz częściej zasilają ranking odkurzaczy.

Zwykłe odkurzacze nie zachęcają do odkurzania. Plączący się kabel zasilania i niewygodna rura ssąca sprawiają, że manewrowanie w ciasnych pomieszczeniach jest uciążliwe. Do tego dochodzi sam odkurzacz, który ciągle uderza o meble, zahacza o progi i rysuje podłogę. Użytkowanie zwykłego odkurzacza jest szczególnie niewygodne na schodach, gdy jedna ręka zajęta jest noszeniem samego urządzenia.

Rozwiązanie powyższych problemów przynosi bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Ma zwartą budowę, co oznacza, że wszystkie podzespoły zabudowane są w rurze ssącej. Dzięki temu odkurzacz stojący jest znacznie poręczniejszy i wręcz zachęca do regularnego korzystania.

By skorzystać z odkurzacza, nie musisz rozwijać kabla, podłączać rury i przenosić ciężkiego urządzenia. Wyjmujesz model ze stanowiska i od razu przechodzisz do odkurzania – to idealny odkurzacz do sierści.

Na uwagę zasługują też niewielkie wymiary odkurzacza. Pionowe odkurzacze są wąskie, więc możesz schować je za szafą, w szafie lub niewielkim schowku. Niektóre modele wyposażone są w stacje dokującą, która automatycznie ładuje odkurzacz po odstawieniu go.

Jaki odkurzacz pionowy: przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeżeli zależy ci głównie na mocy i sile ssącej, wybierz przewodowy odkurzacz pionowy. Nie jest tak poręczny jak akumulatorowy, jednak nie ogranicza cię czas pracy na baterii. Odkurzacz przewodowy ma sens, jeśli myślisz o tym, jaki odkurzacz pionowy wybrać do dywanów czy wykładzin.

Przeczytaj także: Odkurzacz dla alergika - jaki wybrać?

Nie da się jednak ukryć, że największą wygodę dają bezprzewodowe odkurzacze pionowe. Używa się ich równie komfortowo co miotły do podłogi, a uruchomienie urządzenia trwa sekundę. Na jednym ładowaniu urządzenie jest w stanie pracować ok. 30-45 minut (w zależności od pojemności baterii), co z powodzeniem wystarczy do odkurzenia ok. 100-120 metrowego mieszkania.

W trybie turbo o zwiększonej mocy czas działania spada nawet do kilku minut. Z tej opcji warto korzystać tylko w sporadycznych sytuacjach, np. odkurzając dywan o długim włosiu. W większości przypadków zwykły tryb jest wystarczający.

Polecamy modele odkurzaczy z akumulatorami litowo-jonowymi (stosowanymi m.in. w smartfonach), które tracą właściwości znacznie później niż akumulatory niklowo-wodorkowe. Nie mają także efektu pamięci, a więc można doładowywać je w dowolnym momencie, niekoniecznie po pełnym rozładowaniu.

Odkurzacz pionowy z wbudowanym ręcznym odkurzaczem

Wiele modeli odkurzaczy pionowych ma odłączany człon, który ułatwia odkurzanie np. kanapy, pajęczyn czy samochodu. Odkurzacze 2w1 to świetny wybór, jeśli i tak zamierzasz kupić odkurzacz do samochodu. Pamiętaj jednak, że modele te mogą mieć mniejszą moc od jednofunkcyjnych modeli, a zbiornik na zanieczyszczenia nie imponuje rozmiarami. Wybór tego rodzaju odkurzacza to kompromis, dlatego modele te najlepiej sprawdzą się w roli dodatkowego odkurzacza w domu.

Odkurzacz pionowy workowy czy bezworkowy? Jaki wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno workowe, jak i bezworkowe odkurzacze pionowe. Jaki odkurzacz pionowy kupić? Przeważają w dużej mierze te drugie, które są dużo tańsze w eksploatacji. Zebrane w niewielkim pojemniku zabrudzenia wystarczy po odkurzaniu wyrzucić do kosza, a sam pojemnik wymyć wodą. O to, by kurz i drobinki nie wydostawały się na zewnątrz, dbają szczelne filtry, np. filtr HEPA.

Wybierając odkurzacz pionowy, zwróć uwagę na dodatkowe końcówki. Końcówki szczelinowe przydadzą się do odkurzania samochodu, końcówka ze szczotką ułatwi odkurzanie kanapy, a turboszczotki będą niezastąpione podczas odkurzania gęstego dywanu. Niektóre odkurzacze pionowe mają także funkcję odkurzania podłóg na mokro.

Kiedy warto kupić odkurzacz pionowy?

Dla kogo stworzony jest bezprzewodowy odkurzacz pionowy? Przede wszystkim dla tych, którzy często muszą odkurzyć sierść, błoto czy piasek. Zwarty, kompaktowy odkurzacz świetnie nadaje się więc dla rodziców małych dzieci czy posiadaczy zwierząt. Akumulatorowy odkurzacz najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu – do odkurzenia dużego domu może być niewystarczający.

Jeżeli w twoim mieszkaniu przeważają kafelki podłogowe oraz panele, odkurzacz pionowy może być podstawowym urządzeniem czyszczącym. Dywany i wykładziny wymuszają jednak zakup mocniejszego, przewodowego odkurzacza. Niemniej jednak odkurzacz pionowy będzie jego idealnym dopełnieniem do wszystkich „szybkich akcji”. Ułatwi też odkurzanie kanap, pajęczyn, krzeseł czy zakamarków.

Popularne modele odkurzaczy pionowych