Data publikacji:

Jaki osuszacz powietrza do domu?

Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale także do rozwoju niebezpiecznej pleśni i bakterii, które zagrażać będą naszemu zdrowiu. Problemom tego typu zapobiegnie osuszacz powietrza do domu. Sprawdź, jaki osuszacz powietrza wybrać.

osuszacz powietrza

Dlaczego warto kupić osuszacz powietrza do domu?

Wielu Polaków, zwłaszcza tych mieszkających w domach wykonanych z wielkiej płyty, walczy na co dzień ze zbyt suchym powietrzem, kupując nawilżacze i stosując przeróżne sprawdzone od pokoleń metody na poprawienie komfortu oddychania.

Równie dużym problemem dla rodaków jest jednak zbyt wysoka wilgoć w domu, która może w znacznie większym stopniu odbijać się na zdrowiu. Zwiększa ona ryzyko pojawiania się na ścianach groźnej pleśni, a także przyśpiesza proces psucia się żywności oraz innych materiałów i przedmiotów, które składujemy np. w piwnicach, strychach lub komórkach.

Wpływa też negatywnie na stan różnych elementów konstrukcyjnych budynku oraz niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni wykonanych z drewna, takich jak boazeria czy parkiety. Problemom tym mogą zapobiec osuszacze powietrza. Podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza wybrać do domu lub mieszkania.

Osuszacz powietrza – jak działa?

Osuszacze to elektryczne urządzenia mechaniczne, których zadaniem jest obniżenie wilgotności powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Specjaliści i lekarze są zgodni, że komfortowa wartość wilgotnościowa powietrza w domu powinna zamknąć się w granicach 40-60 procent. Dokładne informacje na jej temat możemy najłatwiej uzyskać, kupując higrometr pokojowy.

Jaki osuszacz powietrza kupić? Wybór odpowiedniego urządzenia zależeć będzie w dużym stopniu od kubatury mieszkania, jego temperatury oraz szczelności.

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Typy urządzeń

Domowe osuszacze powietrze możemy podzielić na dwa podstawowe typy, różnią się one konstrukcją oraz sposobem działania.

Osuszacze kondensacyjne

Urządzenia tego typu zasysają powietrze z pomieszczenia za pomocą wbudowanego kompresora. Następnie przepuszczają je przez wewnętrzny wymiennik ciepła, gdzie skraplana jest para, która trafia do specjalnego zbiornika na wodę. Podczas tego procesu gorące i suche powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.

Osuszaczy kondensacyjnych nie użyjemy w niskich temperaturach. Optymalną wydajność osiągają dopiero przy 30 stopniach Celsjusza. Na rynku znajdziemy zarówno duże i prądożerne modele, jak i ich bardziej kompaktowe wersje, które świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach.

Osuszacze adsorpcyjne

Urządzenia z wbudowanym rotorem, pokrytym specjalnym żelem pochłaniającym wilgoć. Osuszacze tego typu nie muszą ogrzewać powietrza, by skraplać parę wodną. Pracują one więc w niższych temperaturach bez strat w wydajności. Warto zaznaczyć, że będzie ona jednak zazwyczaj niższa od tej, którą mogą pochwalić się modele kondensacyjne.

Osuszacze adsorpcyjne są też niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, nie powinniśmy więc używać ich w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach.

Domowy osuszacz powietrza – jaki wybrać?

Podstawowym kryterium technicznym przy wyborze domowego osuszacza powierza powinna być jego wydajność, która przez producentów podawana jest w formie wartości litrów na godzinę lub dobę. Wskazuje ona na to, jak dużo wody średnio udaje się pozyskać osuszaczowi w tym przedziale czasu (w optymalnych warunkach).

Istotny jest także przepływ powietrza, podawany w metrach sześciennych na godzinę. Im większe pomieszczenie, w którym pracować będzie urządzenie, tym większa powinna być ta wartość.

Zwróćmy również uwagę na pojemność zbiornika na wodę. W przypadku domowych modeli wynosi ona przeciętnie od jednego do nawet pięciu litrów. Nie zapomnijmy porównać także średniego pobór prądu.

Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem sprawdź ranking osuszaczy powietrza

A może pochłaniacze wilgoci?

Tańszą alternatywa dla osuszaczy powietrza mogą być niewymagające energii elektrycznej domowe pochłaniacze wilgoci, które korzystają z higroskopijnych właściwości różnych rodzajów soli, która pasywnie pochłania wodę z atmosfery. Przyjmują one najczęściej formę dwukomorowych, plastikowych pudełek.

W górnej komorze umieszczany jest woreczek z solą. Zbierana przez nią skroplona woda spływa do dolnego zbiorniczka na wodę. W zależności od wielkości wkłady z solą wymieniamy co kilka tygodni lub miesięcy.

Pod względem wydajności pochłaniacze nie są w stanie dorównać osuszaczom mechanicznym, ale mogą być dobrym rozwiązaniem sezonowym (np. w upalne lata) i świetnie sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, gdzie poziom wilgotności nie przekracza zanadto przyjętych norm. Atrakcyjna jest też ich cena. Najtańsze modele w zestawie z wkładami kupimy za kilkadziesiąt złotych.