Data publikacji:

Jaki piec gazowy do domu 120 m2?

Przed wyborem źródła ogrzewania stają osoby budujące bądź remontujące dom, ale także te, które chcą odejść od węgla na rzecz bardziej ekologicznych paliw. Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań są piece gazowe. Ich rosnąca popularność wynika między innymi z łatwości obsługi oraz niskoemisyjności. Dużą zaletą gazu jest brak konieczności regularnego dokładania do pieca i doglądania, aby nie wygasł, a także znacznie wyższy poziom czystości, jako że nie generuje popiołu i nieczystości. Dla optymalnego działania pieca gazowego konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie. Jaki piec gazowy do domu 120 m2? Podpowiadamy!
Jaki piec gazowy do domu 120m2

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Jaki piec gazowy będzie dobrym wyborem? Istnieje kilka kryteriów, które dzielą rodzaje kotłów gazowych. Najczęściej kategorie urządzeń wyszczególnia się na podstawie sposobu montażu oraz funkcjonalności.
Biorąc pod uwagę konstrukcję pieców, można je podzielić na stojące i wiszące. Jak nazwy same wskazują, montuje się je na powierzchni płaskiej bądź mocuje na ścianie. Główną zaletą podwieszanego rozwiązania jest zaoszczędzenie miejsca na podłodze. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku niewielkich kotłowni czy innych pomieszczeń, w których znajduje się piec.
Z kolei ze względu na funkcjonalność wyróżnia się piece jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze ogrzewają budynek, a także wodę, która jest zgromadzona w zewnętrznym zbiorniku.
Natomiast drugi rodzaj ogrzewa wodę przepływowo, nie gromadząc jej w osobnym naczyniu. Ciepła woda może krążyć w instalacji.
Istnieje także trzecia kategoria – piece kompaktowe. Przypominają one piece jednofunkcyjne, jednak ich zbiorniki są zabudowane, a cały system nie nadaje się do ewentualnej rozbudowy. Ten rodzaj kotłów jest wykorzystywany dość rzadko i specjaliści raczej go odradzają. Ranking pieców gazowych częściej opiera się więc na modelach jedno- i dwufunkcyjnych.

Jaki piec do domu 120 m2?

Jedną z rzeczy, którą różnią się między sobą piece gazowe, jest ich moc. Dobierając odpowiednie parametry do swojego domu bądź mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy brać powierzchnię domu. Istotny jest także rok budowy oraz stan izolacji budynku.
Jeżeli dom jest budowany od podstaw, nie remontowany, należy także uwzględnić dotychczas posiadaną instalację grzewczą oraz system sterowania nią. Niemniej ważne jest to, czy piec będzie miał za zadanie ogrzewać jedynie budynek, czy także wodę.
Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni potrzeba 1 kW mocy pieca. W razie chęci ogrzewania także wody wartość należy podwoić. Tak więc zastanawiając się, jaki piec gazowy do domu 120 m2, ile kW powinien mieć, wystarczy wykonać proste działanie matematyczne. Minimalna moc pieca do ogrzania 120 m2 domu to 12 kW, a w przypadku chęci zyskania gorącej wody to ponad 20 kW.
Warto jednak pamiętać, że takie obliczenia, jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2, dają wartości orientacyjne i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie ze względu na duże rozbieżności w istniejących zmiennych. Poza wielkością powierzchni, wiekiem budynku i stanem izolacji istotne są także warunki atmosferyczne panujące w danym klimacie i minimalne zimowe temperatury, przy których piec musi sobie radzić.

Jaki piec gazowy kondensacyjny do domu 120 m2?

Główną zaletą pieców kondensacyjnych jest to, że mogą pracować na ponad 100% swoich możliwości. Jak to możliwe? Mechanizm jest dość prosty. Podczas spalania paliwa w piecu kondensacyjnym wytwarzane są dwutlenek węgla oraz woda. W innego rodzaju piecach uciekają one bezpowrotnie na zewnątrz.
Kocioł kondensacyjny natomiast jest w stanie ponownie przetworzyć spaliny, odzyskując ciepło z pary wodnej. Sprawia to, że są jednymi z najbardziej wydajnych urządzeń na rynku i decyduje się na nie coraz więcej właścicieli domostw.
Zastanawiając się, jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać, warto postawić na kocioł kondensacyjny, którego wyjątkowa wydajność może skutecznie obniżyć rachunki. Jednak aby się tak stało, piec musi być odpowiednio dobrany do budynku, który będzie miał za zadanie ogrzewać.
Ogólne zasady doboru pieca kondensacyjnego są podobne, jak w przypadku innych kotłów gazowych – należy wziąć pod uwagę rozmiar budynku, jego wiek, stan izolacji oraz klimat, w jakim się mieszka. Choć podstawowych obliczeń można dokonać samemu, przy ostatecznym wyborze warto zdać się na specjalistów, którzy mają doświadczenie w doborze oraz montażu tego rodzaju urządzeń. Da to gwarancję, że cała instalacja będzie działała odpowiednio i będzie w najwyższym stopniu wydajna.

Czy piece gazowe mają wady?

Jak każde rozwiązanie technologiczne i nie tylko, kotły gazowe muszą być poprawnie dobrane i zamontowane, aby działały dobrze. Pozwala to wyeliminować dużą część potencjalnych nieprawidłowości, np. wysokie rachunki związane z nieprawidłowo wykonaną bądź starą izolacją termiczną, która nie gromadzi odpowiednio ciepła.
Wysokie koszty są powiązane z samym zakupem kotła. Piece gazowe wiążą się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Samo urządzenie to koszt rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kosztowne może być także podłączenie go do sieci gazowej, zwłaszcza jeżeli działka nie miała wcześniejszego przyłącza. Pierwszorazowe przyłączenie do gazociągu wiąże się także z formalnościami oraz oczekiwaniem na wydanie pozwolenia przez urząd.
Główne mankamenty tego rozwiązania grzewczego wiążą się więc z finansami. Wybór rodzaju paliwa, które posłuży do ogrzewania domu, to kwestia indywidualnych kalkulacji. W odpowiednich warunkach, mimo wysokich kosztów startowych, piece gazowe są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, które za dłuższą metę pozwolą niemało zaoszczędzić na rachunkach.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!