Data modyfikacji:

Jaki piec gazowy do domu 200 m2 wybrać?

Piec gazowy jest obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych do ogrzewania domów jedno- i wielorodzinnych. Bierze się to m.in. z faktu, że powyższa technologia jest praktycznie bezobsługowa oraz należy do zdecydowanie ekologicznych źródeł ogrzewania, gdyż emituje znikomą ilość spalin.
jaki piec gazowy do domu 200 m2
Decydując się na zakup pieca gazowego do ogrzewania domu, zaoszczędzimy na czasie, który musielibyśmy przeznaczyć na rozpalanie i podtrzymywanie ognia w piecu tradycyjnym. Tak naprawdę obsługa kotła gazowego wymaga tylko ustawienia konkretnych parametrów w celu uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniach.
Zaletą nie do przecenienia w przypadku posiadania pieca gazowego okazuje się też możliwość zaoszczędzenia miejsca w budynku, gdyż tego typu rozwiązanie nie wymaga wydzielania specjalnej kotłowni, a sam kocioł zajmuje stosunkowo mało miejsca. Jaki piec gazowy wybrać do domu?

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Piece gazowe można podzielić ze względu na kilka kategorii. Po pierwsze, kotły dzielimy na kotły wiszące i kotły stojące.
  • Piece wiszące – jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniami spełniającymi swoje zadanie w pozycji wiszącej. Z reguły kotły tego typu mają niewielkie rozmiary i wykorzystywane są przede wszystkim w łazienkach oraz kuchniach. W tym przypadku nie bez znaczenia jest estetyka urządzeń wiszących, gdyż przeważnie nie chowa się ich w zabudowie. Jeśli szukasz takiego modelu, pomocny będzie ranking kotłów gazowych.
  • Piece stojące to konstrukcje o większych gabarytach wymagające z reguły wygospodarowania oddzielnego, dobrze wentylowanego pomieszczenia. Ze względu na ich wielkość i moc umieszcza się je zwykle w przydomowych kotłowniach domów jednorodzinnych.
Innym podziałem pieców gazowych jest podział wynikający z funkcjonalności kotłów. W związku z tym wyróżniamy kotły jednofunkcyjne, kotły dwufunkcyjne oraz kotły kompaktowe.
Pierwsze z nich są przeznaczone tylko do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (brak wymiennika ciepła do podgrzewania wody). Aby uzyskać efekt podgrzania wody, można do pieca jednofunkcyjnego podłączyć tzw. podgrzewacz pojemnościowy. Podgrzewacz pojemnościowy to po prostu zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Gazowe kotły dwufunkcyjne

Piec gazowy dwufunkcyjny służy zarówno do ogrzewania budynku, jak i bezpośredniego podgrzewania temperatury wody w systemie przepływowym. W związku z tym praca takiego urządzenie rozpoczyna się już w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Piec dwufunkcyjny nie musi posiadać zasobnika, za to szybko dostarcza wodę podgrzaną.
Według opinii specjalistów kotły dwufunkcyjne są optymalnym rozwiązaniem dla domów o niewielkim metrażu, gdyż w takich przypadkach miejsca poboru wody z reguły znajdują się niedaleko pieca gazowego.

Gazowe kotły kompaktowe

Kotły gazowe kompaktowe są to piece wyposażone w zabudowany zbiornik ciepłej wody. Występują jako kotły wiszące ze zbiornikiem o pojemności do 50 litrów oraz kotły stojące wyposażone w zbiorniki 100-, 130-, 170- i 200-litrowe zapakowane w jedno urządzenie zajmujące stosunkowo niewielką przestrzeń. Największe zbiorniki na wodę znajdują się w piecach dostosowanych do współpracy z kolektorami słonecznymi (170 i 200 litrów).
Pojemność zbiornika oraz moc grzewcza kotła są czynnikami determinującymi wydajność c.w.u. (ciepła woda użytkowa). W przypadku zbiorników o małej pojemności znawcy tematu nie zalecają stosowania tzw. cyrkulacji wody użytkowej.
Specjaliści od ogrzewania gazem ziemnym uważają, że najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego pieca jest podział na kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania.
Kocioł z otwartą komorą spalania – inaczej kocioł atmosferyczny – do właściwej pracy potrzebuje poboru odpowiedniej ilości powietrza z pomieszczenia, w którym jest umieszczony. Stanowi to potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkowników (zatrucie tlenkiem węgla) w przypadku niedostatecznej wentylacji pomieszczenia. Decydując się na piec z otwartą komorą spalania, powinniśmy być pewni, że do pomieszczenia z kotłem dopływa stale świeże powietrze, a ciąg kominowy jest odpowiednio silny.
Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania to kocioł, który do prawidłowego działania potrzebuje specjalnej rury. Rurą tą dostarczane jest do kotła powietrze z zewnątrz oraz usuwane są produkty spalania. Rura może być umieszczona w przewodzie kominowym lub wypuszczona bezpośrednio przez dach albo ścianę na zewnątrz budynku. Tego typu kocioł jest dużo bardziej bezpieczny niż jego odpowiednik z otwartą komorą spalania.

Kocioł gazowy do domu 200 m2

Przystępując do wyboru odpowiedniego dla naszego domu pieca gazowego, musimy wiedzieć, ile ciepła potrzebuje budynek (najczęściej informację tę można znaleźć na projekcie instalacji centralnego ogrzewania). Wartość tę zwiększamy o około 20% z powodu przewymiarowania kotła. Drugi parametr wymagający uwagi to sprawność energetyczna pieca. Sprawność ta dla kotłów tradycyjnych wynosi około 90–95%, dla kondensacyjnych zaś nawet 100%.
Znawcy zagadnienia twierdzą, że dobór mocy kotła gazowego zależy nie tylko od powierzchni ogrzewanej, ale też od rodzaju ocieplenia ścian budynku oraz materiału, z jakiego dom jest zbudowany. Z reguły przyjmuje się, że do ogrzania powierzchni 10 m2 potrzeba mocy około 1 kW, czyli do domu o powierzchni 200 m2 najlepszy będzie kocioł gazowy o mocy 20 kW.
Podsumowując, wybór odpowiedniego pieca gazowego nie jest sprawą łatwą. Jeżeli dokonamy go w sposób przemyślany, będziemy mogli cieszyć się komfortową temperaturą w domu oraz w miarę niskimi rachunkami za ogrzewanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.