Data publikacji:

Jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2?

Trudno wyobrazić sobie dom rodzinny bez odpowiednich warunków, które poprawiają komfort życia. Jedną z podstawowych potrzeb, którą należy zaspokoić, jest potrzeba komfortu cieplnego. Oczywiste jest, że za odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu odpowiada system ogrzewania, dlatego będąc na etapie budowy i planowania domu czy mieszkania, warto zastanowić się, która z dostępnych opcji będzie najlepsza. Piec gazowy to jedna z najczęściej wybieranych opcji, która świetnie się sprawdza w wielu sytuacjach. Wybierając piec gazowy, niezwykle ważne jest, aby dopasować jego wielkość do metrażu, który ma być ogrzewany z pomocą takiego pieca.
jaki piec gazowy do mieszkania 70m2
Jaki piec gazowy do mieszkania 70 m2 wybrać oraz jakie są obecnie najczęściej wybierane rodzaje pieców? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu.

Piec gazowy – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Jaki piec gazowy będzie najlepszy? Podstawowa klasyfikacja pieców gazowych pozwala podzielić je na dwa rodzaje: piece gazowe dwufunkcyjne oraz piece gazowe jednofunkcyjne. Czym różnią się obie wersje pieców?
Dwufunkcyjny piec gazowy to standardowy kocioł przepływowy, który świetnie się sprawdza zarówno do ogrzewania domu, jak i do CWU. Woda, która zostaje podgrzana przez kocioł dwufunkcyjny, stale krąży w instalacji, co oznacza, że nie jest nigdzie gromadzona.
Piec jednofunkcyjny również służy do ogrzewania pomieszczeń oraz do podgrzewania wody, jednak odbywa się to nieco inaczej niż w przypadku pieca dwufunkcyjnego. W przypadku pieca gazowego jednofunkcyjnego woda, która jest podgrzewana, gromadzi się w specjalnie przystosowanym do tego zbiorniku i może być wykorzystywana przez domowników.
Wyróżnić można także piece gazowe kompaktowe, które według specjalistów nie są najlepszym wyborem. Piec kompaktowy działaniem przypomina piec jednofunkcyjny, jednak w tym piecu zbiornik na wodę jest w pełni zabudowany, a konstrukcja pieca uniemożliwia jego ewentualną rozbudowę.

Rodzaje pieców gazowych

Wśród dostępnych na rynku pieców gazowych można wyróżnić kilka najczęściej wybieranych wersji. Które piece gazowe są najpopularniejsze i zasługują na uwagę? Tradycyjny piec gazowy, który bywa nazywany także piecem atmosferycznym, jest wydajny na około 80–90%. Oznacza to, że ten model nie wykorzystuje spalin, które powstały w wyniku spalania gazu.
Z kolei piec gazowy kondensacyjny ma wydajność określoną na 100%. Taki piec podczas pracy korzysta z pary wodnej, a przez to jego wydajność znacznie się zwiększa. Inny rodzaj pieca gazowego to piec pulsacyjny, który przez wiele osób określany jest jako udoskonalona technologicznie wersja pieca kondensacyjnego. Taki piec wykorzystuje specjalną komorę spalania, przez co pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkunastu procent energii.

Piec gazowy do mieszkania 70 m2 – zalety i wady

Piec gazowy jest częstym wyborem do mieszkania o metrażu 70 m2, jednak przed zakupem takiego pieca warto poznać wszystkie plusy oraz minusy tego rozwiązania. Niewątpliwie najważniejszą zaletą pieca gazowego jest jego rozmiar. Piece gazowe są często kilkukrotnie mniejsze niż tradycyjne piece węglowe, co sprawia, że są łatwiejsze w zagospodarowaniu. Przybliżone wymiary pieca gazowego to około jeden metr wysokości oraz pół metra szerokości. Niewielki rozmiar tego sprzętu sprawia, że jest to idealny piec gazowy do mieszkania 70 m2.
Co więcej, piece gazowe uznać można za sprzęty bardzo ekologiczne, szczególnie w porównaniu z piecami węglowymi, które z ekologią mają niewiele wspólnego. Podczas pracy spalany dwutlenek węgla wydostaje się do atmosfery w znacznie ograniczonej ilości. Ilość tego dwutlenku węgla można określić jako niewielki procent z tego, co emituje do atmosfery piec węglowy. Piec gazowy jest też niezwykle prosty w obsłudze, co także jest jego dużą zaletą.
Piece gazowe, tak jak inne urządzenia, mają też swoje minusy. Chociaż lista wad jest krótka, warto wiedzieć, czym piec gazowy może zaskoczyć przyszłego użytkownika. Często za wadę pieca gazowego podaje się rosnące koszty utrzymania, jednak należy wziąć pod uwagę, że odpowiednie ustawienie systemu grzewczego może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.

Jaka moc pieca na 70 m2?

Aby prawidłowo dobrać piec gazowy do mieszkania 70 m2, niezbędne jest oszacowanie mocy, która będzie potrzebna do ogrzania domu o takim metrażu. Wyliczenie idealnej mocy nie jest łatwe, dlatego wiele osób ma problem z wyborem pieca gazowego o odpowiedniej mocy. Pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na te pytania może okazać się popularne przeliczenie, według którego należy szacować, że na każde 10 m2 pomieszczenia wymagane jest około 1 kW.
Dodatkowo do obliczeń należy dodać moc, jaką piec potrzebuje na ogrzanie wody użytkowej, dlatego dobrą praktyką jest podwojenie otrzymanego z wyliczeń wyniku. Według podanych wskazówek można oszacować, że piec gazowy do mieszkania 70 m2, aby zapewnić dobry komfort cieplny oraz ciepłą wodę, powinien mieć moc nie mniejszą niż 15 kW.
Wybierając piec gazowy, warto zwrócić uwagę także na możliwość modulacji mocy grzewczej. Oznacza to, że zależnie od warunków atmosferycznych i temperatury panującej na zewnątrz, piec automatycznie dostosuje swoją moc od potrzeb domowników. Takie rozwiązanie sprawia, że piec nie jest zmuszony przez cały czas do pracy na najwyższych obrotach, co jest dobre zarówno dla samego pieca, jak i dla portfela domowników.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!