Data publikacji:

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Projektując kuchnię i kompletując jej wyposażenie, należy zadbać o wybór właściwych sprzętów, które dopasowane będą do indywidualnych oczekiwań, wymiarów, stylu czy też częstotliwości używania oraz potrzeb kulinarnych. Jednym ze sprzętów, który znajduje się niemal w każdej kuchni, jest piekarnik. Coraz częściej wybierane są piekarniki do zabudowy zgrabne i eleganckie, a przy tym bardzo funkcjonalne. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych propozycji, wśród których można się zgubić. Na co więc zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu i jaki piekarnik do zabudowy wybrać, aby było to urządzenie, które posłuży przez wiele lat?
piekarnik do zabudowy

Dlaczego warto wybrać piekarnik do zabudowy? 

Zanim doradzimy, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, zastanówmy się, jakie są zalety takiego rozwiązania. Piekarnik do zabudowy bez większego problemu ukryjesz w szafkach i tym samym dopasujesz je idealnie do całego wnętrza. Dodatkowo stosunek jakości do ceny w przypadku wielu modeli jest świetnie zachowany, dlatego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
W naszym poradniku podpowiadamy krok po kroku, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu. W artykule skupiliśmy się wyłącznie na piekarnikach elektrycznych. Urządzenia gazowe nie cieszą się już zbyt dużą popularnością, a ilość funkcji jaka się w nich znajduje jest mocno ograniczona w stosunku do elektrycznych piekarników.
Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem sprawdź nasz ranking piekarników do zabudowy

Piekarnik do zabudowy. Jakie wymiary?

Dobór odpowiednich wymiarów piekarnika do zabudowy jest niezwykle istotny. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie takie urządzenie będzie zamontowane. Najczęściej montuje się piekarniki w szafce o wymiarach 60 cm × 60 cm × 60 cm. Modele standardowe mają tym samym wysokość i szerokość oscylującą w granicach 59,5 cm.
Dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca przygotowano specjalne wersje kompaktowe, których wysokość nie przekracza 46 cm. Piekarnik w wersji slim dobrze pasuje do montażu w tzw. słupku, gdzie oprócz niego zamontowane są także inne sprzęty. Zazwyczaj taki słupek znajduje się tuż obok lodówki. W ten sposób z jednego miejsca mamy dostęp do najpotrzebniejszych urządzeń.
Pamiętaj! Przed zakupem piekarnika warto dokładnie zmierzyć szafkę, w której będzie on umieszczony. Na rynku znajdziemy zabudowy w różnych rozmiarach, również tych nietypowych. Aby mieć pewność, że dany model jest odpowiedni, zwróć uwagę na rysunek techniczny, który dołącza producent. To pozwoli na idealne dopasowanie, a ty będzie wiedzieć, jaki piekarnik do zabudowy kupić.

Jaki piekarnik do zabudowy? Najważniejsze parametry

W wyborze odpowiedniego piekarnika do zabudowy kluczową rolę odgrywają podstawowe parametry. Na nie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, ponieważ wpłyną na komfort użytkowania, a także na rachunki za prąd.

Pojemność piekarnika

Jest niezwykle istotna, dlatego warto już na początku określić swoje potrzeby. Najmniejsze modele mają pojemność wynoszącą 34 litry, natomiast w tych największych można liczyć na przestrzeń, która sięga nawet 77 litrów. W tak dużych modelach można bez problemu przygotowywać więcej niż jedną potrawę. To doskonała opcja dla dużych rodzin. Dla dwóch, trzech osób pojemność około 50-60 litrów powinna być w zupełności wystarczająca.

Klasa energetyczna

W piekarnikach do zabudowy znajdziemy urządzenia z klasą energetyczną A oraz A+. Jaki piekarnik do zabudowy będzie lepszy? Wersja z plusem w teorii powinna być nieco bardziej oszczędna. W rzeczywistości trudno to dostrzec i rachunki za prąd w jednym i drugim przypadku będą bardzo podobne. Zarówno jedna, jak i druga wersja będzie dla ciebie odpowiednia.

Czy piekarnik do zabudowy do dobry pomysł?

Wśród piekarników dostępnych w sprzedaży spotkać można modele wolnostojące połączone z kuchenką oraz sprzęty do zabudowy. Wybór właściwego sprzętu w dużej mierze zależy od posiadanych lub planowanych mebli kuchennych. Przy piekarnikach wolnostojących wymagane jest jedynie wolne miejsce zgodne z wymiarami urządzenia. W przypadku piekarnika do zabudowy należy odpowiednio dopasować szafkę, by mógł on zostać zainstalowany w jej wnętrzu.
Piekarniki do zabudowy z pewnością prezentują się o wiele estetyczniej i elegancko. Tworzą spójną całość i często montowane są w jednym słupku razem z mikrofalówką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo miejsca. To szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach i kuchniach, gdzie jest już płyta indukcyjna lub gazowa. Jak znaleźć najlepszy piekarnik do zabudowy?

System sterowania

Dotychczas wszystkimi funkcjami piekarnika można było sterować za pomocą pokręteł. W tańszych modelach taki system jest wciąż stosowany i przede wszystkim trzeba go docenić za małą awaryjność.
W nieco droższych urządzeniach znajdziemy system sterowania tekstowy, który zamiast pokrętła ma specjalne przyciski. Ma on zapewnić komfort przełączania się pomiędzy programami. Dla użytkowników, którzy cenią sobie minimalizm, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.
W piekarnikach do zabudowy z najwyższej półki znajdziemy kolorowy wyświetlacz, który pozwala z łatwością odnaleźć się w programach pieczenia, a także ustawieniach temperatury. Takie rozwiązanie wygląda przede wszystkim bardzo nowocześnie, choć użytkownicy doceniają je również za prostą i intuicyjną obsługę.

System czyszczenia piekarnika

Utrzymanie piekarnika w odpowiedniej czystości dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. W sklepach znajdziemy piekarniki z czterema różnymi opcjami czyszczenia:
  • Piekarnik z emalią łatwoczyszczącą – to rozwiązanie znajdziemy w większości tanich piekarników do zabudowy. Emalia pozwala na łatwe usunięcie zabrudzeń za pomocą ściereczki.
  • Piekarnik z pyrolizą – jedna z lepszych technologii pozbywania się zabrudzeń. Po uruchomieniu specjalnej funkcji piekarnik nagrzewa się do około 500 stopni i wypala wszystkie nieczystości. Minusem jest fakt, że w momencie wypalania można poczuć nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak zależy ci na szybkim pozbyciu się pozostałości po potrawach, to ten system będzie bardzo dobry.
  • Piekarnik z katalizą – takie pierkaniki są spotykane nieco rzadziej. System specjalnych wkładów jest montowany na bokach piekarnika oraz w jego tylnej części. Urządzenie, podobnie jak w przypadku pyrolizy, nagrzewa się do około 500 stopni i pozbywa się zabrudzeń. To rozwiązanie sprawdza się dobrze, jednak należy pamiętać, że wkłady trzeba będzie wymieniać co jakiś czas.
  • Piekarnik z czyszczeniem parowym – system parowy ma za zadanie zmiękczenie wszystkich zabrudzeń. W kolejnym kroku wystarczy wytrzeć piekarnik szmatką i gotowe. Zdarza się, że system czyszczenia parowego jest łączony z emalią łatwoczyszczącą. Dzięki temu można pozbyć się zabrudzeń w bardzo krótkim czasie.

Jakie funkcje dodatkow piekarnika do zabudowy?

W praktycznie każdym piekarniku znajdziemy regulację temperatury w zakresie od 50 do 250 stopni. W niektórych modelach maksymalna temperatura może być nieco wyższa. Dla osób, które przygotowują rozmaite potrawy, przydatne będą z pewnością programy tematyczne do mięs czy pizzy.
Niezwykle istotne jest również ustawianie grzania. W budżetowych modelach możemy zdecydować, czy piekarnik ma działać na grzałce górnej, dolnej czy obu w tym samym momencie. Im droższy piekarnik, tym więcej możliwości nastaw grzania. W dobrym rozłożeniu temperatury pomaga wiatrak, który umieszczony jest z tyłu piekarnika.
Dla ambitnych kucharzy przydatną funkcję będzie termosonda. Specjalny szpikulec można wbić w potrawę i sprawdzić, czy jest ona upieczona w odpowiedni sposób. Takie udogodnienia zwykle znajdziemy w najdroższych modelach. Jeśli chcesz przygotowywać zdrowe jedzenie, to zwróć uwagę, czy piekarnik ma opcję pieczenia parowego. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje na popularności.
Kupując piekarnik do zabudowy, sprawdź, jaki system prowadnic został zastosowany. Warto postawić na wersję z prowadnicami teleskopowymi. W ten sposób będzie można wysunąć blachę bez obawy, że rozgrzana wypadnie wprost na nasze ręce. Pamiętaj, aby sprawdzić również, czy prowadnice są umieszczone na wszystkich poziomach piekarnika.
Na koniec sprawdź, jakie akcesoria do zestawu dodaje producent. Najczęściej są to standardowe blachy, choć może zdarzyć się, że w komplecie znajdziesz kamień do pizzy, szklaną tackę lub brytfannę.

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Sprzęty kuchenne mogą mieć różną wielkość. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku, gdy chodzi o wymiary piekarnika do zabudowy. Przed zakupem należy je zatem dokładnie sprawdzić i odnieść do wnęki, jaka została przygotowana w posiadanych lub dopiero projektowanych meblach. W szafkach wykonywanych na indywidualne zamówienie można precyzyjnie dopasować dedykowane miejsce zarówno pod standardowy, jak i mały piekarnik do zabudowy. Wśród tego typu urządzeń można znaleźć propozycje, które spełniają identyczne funkcje jak tradycyjne modele, a często też łączą w sobie funkcje takich sprzętów jak mikrofalówka czy suszarka do owoców i warzyw.
Jaką wielkość powinien mieć piekarnik w zabudowie? Wymiary standardowe to zazwyczaj 60 x 60 x 60 cm. Jednak nie każda kuchnia pozwala na umieszczenie w niej szafek czy słupków mieszczących właśnie tego typu gabaryt. Dlatego projektując meble, warto mieć już upatrzony model urządzenia i poinformować projektanta, jakie wymiary ma sprzęt. Mowa tu o takich parametrach jak wysokość, szerokość oraz głębokość piekarnika do zabudowy.

Najlepsze piekarniki do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Dobry piekarnik do zabudowy to taki, który będzie posiadał duży zakres ustawienia możliwej temperatury oraz różne tryby pieczenia. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie potraw o różnej recepturze i wymagających odmiennych warunków poziomu ciepła. Wśród propozycji spotkać można sprzęty oferujące działanie w zakresie 30-300 stopni Celsjusza oraz grzanie typu góra-dół, termoobieg, grill czy rozmrażanie.
Wśród dostępnych urządzeń są również opcje o wiele bardziej zaawansowane, które zapewniają pieczenie lub gotowanie parowe, sous-vide przeznaczone do obróbki próżniowej potraw, pieczenie odmienne na różnych poziomach, pasteryzowanie, suszenie, termosondę czy kamień do pizzy. Jednak obecność tego typu trybów to jednocześnie wyższa cena urządzenia. Wówczas warto zadać sobie pytanie, jak często piekarnik wykorzystywany jest na co dzień. Jeśli używa się go sporadycznie, lepiej postawić opcję wyposażoną w podstawowe funkcje.

Dobry piekarnik do zabudowy – pojemność i sterowanie

Wśród dostępnych piekarników znajdują się modele sterowanie elektronicznie i mechanicznie. Pierwsza z opcji jest nowoczesna i prezentuje się elegancko, jednak bywa znacznie bardziej skomplikowana w uzyskaniu właściwego ustawienia. Sterowanie mechaniczne natomiast jest prostsze i wyróżnia się znacznie mniejszym ryzykiem awarii.
Istotna jest też pojemność piekarnika do zabudowy. Wymiary nie zawsze idą w parze z dostępną przestrzenią pieczenia. Dlatego, jeżeli potrawy pieczone są rzadko lub jest to zawsze jedno danie, warto zdecydować się na mały piekarnik do zabudowy. Przy większej rodzinie kluczowe i najlepsze będą sprzęty co najmniej dwupoziomowe.

Design, wygoda i bezpieczeństwo – jaki piekarnik do zabudowy wybrać?  

Piekarniki do zabudowy najczęściej występują w kolorze białym, czarnym lub inox. W stylowej kuchni retro można postawić też na piekarnik z drzwiczkami ceramicznymi, co doda kuchni charakteru i stylu. Wówczas pozostałe sprzęty też warto dopasować kolorystyką lub designem. Pozwoli to uzyskać spektakularny i spójny efekt wizualny.
Nowoczesne sprzęty posiadają często gotowe, wgrane programy przeznaczone do pieczenia najpoplarniejszych potraw i ciast. Jeżeli zdolności kulinarne nie są naszą mocną stroną, wystarczy wstawić formę z zawartością do piekarnika i ustawić właściwy tryb, taki jak np. szarlotka, a piekarnik sam dopasuje odpowiedni czas, temperaturę i sposób pieczenia. To koniec przypalonych lub niedopieczonych dań!
Podczas wyboru najlepszego piekarnika do zabudowy istotne jest również bezpieczeństwo. Jeżeli w domu są dzieci, warto zadbać o obecność blokady przycisków, chłodzenia obudowy i szyby czy automatyczne wyłączanie urządzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!