Data publikacji:

Jaki przedłużacz wybrać?


Kupując nowy przedłużacz, zazwyczaj zwracamy jedynie uwagę na liczbę jego gniazd, a także długość kabla. Czasami może okazać się to jednak dość kosztownym błędem, zwłaszcza jeżeli podłączamy do niego wiele wrażliwych urządzeń lub maszyn. Z artykułu dowiesz się, jaki przedłużacz wybrać i na co zwracać uwagę podczas przeglądania oferty sklepów.
przedłużacz
Przedłużacze elektryczne to urządzenia, którym bardzo rzadko poświęcamy uwagę. Znajdziemy je bowiem w praktycznie każdym domu, biurze lub warsztacie, przez co stanowią naturalny element codziennego życia. O tym, że niewłaściwie funkcjonujący przedłużacz stanowi zagrożenie dla naszego sprzętu elektronicznego i mechanicznego, przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy dochodzi do awarii. Wypadków zazwyczaj można uniknąć, wybierając odpowiedni model wykonany z dobrej jakości komponentów. Jaki przedłużacz więc kupić?

Na co zwracamy uwagę przy wyborze przedłużacza?


Decydując się na nowy przedłużacz, trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Pierwszym z nich będzie oczywiście jego przeznaczenie. Inny model wykorzystamy do zasilania lampki nocnej i budzika, a inny podczas prac w ogrodzie lub w warsztacie. Urządzenia dzielimy więc z grubsza na sprzęt do użytku domowego i profesjonalnego, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Podstawowym zadaniem przedłużacza, poza doprowadzeniem energii elektrycznej, powinna być właściwa ochrona korzystającego z niego sprzętu przed przepięciami. Jeżeli podłączamy do niego wrażliwe urządzenia elektroniczne RTV, AGD oraz komputery, koniecznie wybieramy modele z uziemieniem oraz bezpiecznikiem. Podczas burzy i skoków napięcia w sieci zapobiegną one awariom naszych urządzeń. W przypadku komputerów dobrym rozwiązaniem może być też przedłużacz z filtrem, który blokuje zakłócenia wysokiej częstotliwości, na jakie wrażliwe są pecetowe podzespoły.

Kolejną istotną kwestię podczas zakupów stanowi ilość dostępnych gniazd (zazwyczaj od jednego do około dziesięciu) oraz długość kabla, a także jego izolacja. Najtańsze przedłużacze posiadają przewody zabezpieczone otuliną winylową (oznaczenie W), która sprawdza się tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Jest ona też odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku modeli przeznaczonych do zadań specjalnych (np. prac remontowych lub warsztatowych), wybieramy przedłużacze z gumowymi kablami (oznaczenie RR). Jeżeli kabel wystawiony jest na działanie warunków atmosferycznych (mróz, deszcz, wysoka temperatura), poszukujemy modeli z przewodami wykończonymi Neoprenem (NR). Nie zapominajmy przy tym o wtyczkach oraz gniazdach, one także powinny być odpowiednio zabezpieczone. O odporności na pył i wodoszczelności przedłużacza informuje nas certyfikat IP podany przez producenta.

Typy przedłużaczy elektrycznych – przegląd


Przedłużacze domowe/listwowe
Przedłużacze używane w mieszkaniach i domach. Są to praktycznie wyłącznie standardowe modele listwowe. Obecnie wybór tego typu modeli jest bardzo szeroki. Jak już wspomnieliśmy, nie warto oszczędzać na sprzęcie, zwłaszcza jeżeli podłączamy do niego urządzenia warte często wiele tysięcy złotych (telewizory, komputery, konsole itd.). Coraz częściej spotykane w naszych mieszkaniach są przedłużacze z portami USB, które pozwalają szybko podładować telefon lub tablet albo zasilić niewielkie urządzenie elektroniczne, bez potrzeby używania ładowarki. Najlepsze modele tego typu oferują możliwość szybkiego ładowania za pośrednictwem portu USB-C.

Przedłużacze specjalistyczne


Jest to rodzina sprzętów przeznaczonych do zadań specjalnych. Najczęściej przedłużacze te spotyka się na budowach, w zakładach pracy i fabrykach, warsztatach, ale także w ogrodach i na działkach. Poza dostarczaniem energii, modele tego typu odznaczają się bardzo solidną i odporną na uszkodzenia budową przewodów, gniazd i wtyczek.

Przedłużacz bębnowy
Kable przedłużaczy bębnowych nawijane są na duży plastikowy bęben, w który wbudowane są solidne gniazda, często zabezpieczone dodatkowo klapkami chroniącymi je przed zanieczyszczeniami. Zaletą urządzeń tego typu jest długość przewodu, która może osiągać nawet ponad kilkanaście metrów, a także kompaktowe rozmiary ułatwiające przenoszenie całości.

Przedłużacz ogrodowy
Przedłużacze, których konstrukcja jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Gruba osłona kabli (zazwyczaj w kolorze pomarańczowym) jest niewrażliwa na zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Modele tego typu są zazwyczaj całkowicie wodoszczelne. Świetnie sprawdzają się więc przy zasilaniu kosiarek oraz różnych ogrodowych elektronarzędzi.

Przedłużacz budowlany
Przedłużacze tego typu posiadają zazwyczaj jedną wtyczkę i gniazdo o bardzo solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Zaletą przedłużacza jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, pył oraz inne zanieczyszczenia. Kable mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów długości, ale trzeba je ręcznie zwijać.

Przedłużacz siłowy
Są to przedłużacze do zastosowań typowo specjalistycznych (zakłady przemysłowy, warsztaty, budowy itd.), używa się ich przede wszystkim do zasilania urządzeń o wysokiej obciążalności prądowej. Od zwykłych modeli na pierwszy rzut oka odróżniają je specjalne wtyczki i gniazda.
Zdjęcie: Envato Elements