Data modyfikacji:

Co to jest i jaki rekuperator wybrać?

W dobie energooszczędnych i pasywnych budynków coraz częściej można usłyszeć o systemach rekuperacji. Pozwalają na odzyskanie ciepła, co wyraźnie przekłada się na domowe oszczędności. Jak działa rekuperator? Zobacz, jaki rekuperator wybrać.

jaki rekuperator

Jak działa rekuperator?

Jedną z kluczowych instalacji domowych jest wentylacja. To dzięki niej można usunąć z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy, opary chemikaliów, nadmiar pary wodnej, dwutlenek czy dym papierosowy, a także dostarczyć świeżego powietrza. Brak obiegu powietrza bardzo szybko objawi się wilgocią w domu, grzybem, wysokim stężeniem niebezpiecznych gazów oraz rozwojem drobnoustrojów.

Szkopuł w tym, że klasyczna instalacja wentylacyjna generuje spore straty energii. Ciepłe powietrze wywiewane jest otworami wentylacyjnymi z wnętrz. Z zewnątrz natomiast dostarczane jest powietrze zimne, które trzeba ogrzać. Idea rekuperacji jest bardzo prosta: należy wykorzystać ciepłe powietrze wylotowe do ogrzania chłodnego powietrza nawiewanego. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 80% energii, która musiałby być spożytkowana do ogrzania dostarczanego powietrza.

Co to jest rekuperator?

Urządzenie odzyskujące ciepło z wywiewanego powietrza to rekuperator. Jest to wymiennik ciepła, będący sercem wentylacji mechanicznej. Odpowiada za wyciąganie zużytego powietrza z pomieszczeń oraz nawiewanie świeżego.

W centrali rekuperacyjnej oba strumienie mijają się, a ciepłe powietrze oddaje temperaturę zaciąganemu. Wstępnie ogrzane powietrze wymaga znacznie mniejszej energii do ogrzania, więc koszt ogrzewania domu wyraźnie spada. Odzyskanie energii z powietrza kosztuje tyle, ile zużyty prąd do napędzenia wentylatorów.

Rekoperator w domu lub mieszkaniu, czyli ogrzewanie zimą, chłodzenie latem?

Mijające się strumienie powietrza zawsze dążą do wyrównania temperatur, dlatego z zalet rekuperatora domowego skorzystasz również latem. Różnica jest jedynie taka, że to wwiewane powietrze będzie ochładzane przez powietrze wywiewane. Aby dodatkowo zwiększyć komfort termiczny latem, można podłączyć do rekuperatora gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą.

Jak wygląda instalacja rekuperacyjna?

System rekuperacyjny to nie tylko oszczędność na ogrzewaniu. Równie ważną korzyścią jest znaczna poprawa czystości powietrza we wnętrzu. Instalacje projektowane są w taki sposób, by kratki wylotowe znajdowały się w miejscach o najwyższej temperaturze i największym nagromadzeniu zanieczyszczeń , tj. w kuchni, łazience czy kotłowni. Czyste powietrze nawiewane jest natomiast do salonu czy sypialń. Sam rekuperator do mieszkania czy domu wyposażony jest w filtry, które dodatkowo dbają o czystość powietrza.

Jaki rekuperator wybrać? Rodzaje rekuperatorów

Jak dobrać rekuperator? Przyjrzyjmy dostępnym na rynku rodzajom systemów.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Najprostszy i najtańszy typ rekuperatora w domu. Nie wymaga dodatkowego źródła energii, a powietrze ogrzewane jest w samoczynnie w kanałach ustawionych prostopadle. Sprawność tego typu rekuperatorów to ok. 50-75%. Wadą rozwiązania jest podatność na szronienie układu.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym

Ciepłe i zimne powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu instalacja jest mniej narażona na szronienie i ma wyższą sprawność – nawet 90%.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)

Rekuperatory te wyposażone są w ruchomy, bębnowy wymiennik ciepła. Możliwe jest częściowe mieszanie się powietrza, co pozwala odzyskać wilgoć. W okresie zimowym rekuperator nie będzie więc przesuszał powietrza we wnętrzu.

Do wad wymienników obrotowych można zaliczyć wysoką cenę oraz duże gabaryty jednostki centralnej. Rekuperatory obrotowe znoszą nawet bardzo niskie temperatury, więc stosuje się je m.in. w Skandynawii.

Rekuperator ścienny

Nie wymaga dodatkowej instalacji, czyli kanałów rozprowadzających. Aby zapewnić dobrą wentylację w całym domu, należy użyć kilku rekuperatorów ściennych.

Autor: Szymon Sonik