Data modyfikacji:

Jaki robot sprzątający wybrać?

Roboty sprzątające jeszcze niedawno wydawały się wymysłem rodem z filmów science fiction, ale w przeciągu zaledwie kilku ostatnich lat stały się produktami, które z łatwością znajdziemy na półkach wielu sklepów z elektroniką. Podpowiadamy zatem, jaki robot sprzątający wybrać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie.

robot sprzątający

Od ponad stu lat media, takie jak telewizja, radio, prasa, książki czy ostatnio także internet, snuły wizje niezwykle wygodnej przyszłości, w której wszystkie najdrobniejsze czynności w domu wykonają za nas różnego rodzaju maszyny. Większość z ambitnych wyobrażeń domów przyszłości nigdy się nie ziściła, nie znaczy to jednak, że do naszych mieszkań nie wkradły się żadne nowinki technologiczne.

Urządzenia AGD są dziś niewspółmiernie bardziej skomplikowane i przydatne niż jeszcze dwadzieścia lub kilkanaście lat temu. Jedną z największych oznak dokonywanego na naszych oczach postępu, która dosłownie wjechała na salony, są odkurzacze automatyczne. Urządzenia te samodzielnie sprzątają pomieszczenia i z powodzeniem zastępują swoje standardowe odpowiedniki. Jaki robot sprzątający będzie więc najlepszy?

Czym jest robot sprzątający?

Roboty sprzątające stworzone są dla osób, które nie mają ochoty marnować czasu na ręczne odkurzanie całego domu. Urządzenia te są względnie nieduże, ważą maksymalnie kilka kilogramów, przyjmują zazwyczaj kształt dysku lub litery „D”, a ich wysokość nie przekracza kilkunastu centymetrów.

Wewnątrz sprzętu zainstalowane są szczotki, ścierki oraz pojemnik na pochłaniane zabrudzenia. Energię sprzęt pobiera z wbudowanego akumulatora, który pozwala zazwyczaj na kilkadziesiąt minut pracy.

Zalety i wady odkurzaczy automatycznych

Największą zaletą robotów jest oczywiście ich kompletnie autonomiczny tryb pracy. Oznacza to, że po odpowiednim zaprogramowaniu poruszają się samodzielnie po mieszkaniu, omijając wszystkie przeszkody. Robot może pracować o dowolnej porze dnia, także wtedy, gdy nie przebywamy w domu. Bez względu na wybrany model, sprzęt tego typu jest dość cichy i podczas pracy wydawane przez niego dźwięki nie powinny przekraczać granicy około 60-65 decybeli.

Jakie są wady robotów sprzątających? Pierwszą z nich będzie niewielki zbiornik na kurz i zabrudzenia, którego pojemność nie przekracza zazwyczaj pół litra. Sprzęt odznacza się także mniejszą mocą silnika niż standardowe odkurzacze. Dlatego zamiast gruntownego sprzątania, roboty uruchamiamy na bieżąco kilka razy w tygodniu. Roboty sprzątające nie radzą sobie również ze schodami lub dużymi stopniami, przez co w kilkupiętrowym domu będziemy musieli je za każdym razem przenosić. Doskonale sprawdzą się natommiast w mieszkaniach.

Jak działa robot sprzątający?

Do nawigacji w mieszkaniu robot sprzątający wykorzystuje szereg sensorów oraz kamer, które pozwalają mu określić pozycję, w jakiej się znajduje, omijając w ten sposób np. nogi stołu lub zapobiegając zderzeniu się z innymi przeszkodami. Roboty poruszają się zgodnie z trzema podstawowymi trybami: losowym, krawędziowym (wzdłuż ścian oraz mebli) oraz miejscowym (przestrzeń robocza jest zaprogramowana przez zużytkowania).

Najlepsze roboty sprzątające mogą samodzielnie stworzyć wirtualną mapę domu, na której ustalimy trasy ich pracy. Podstawowe sterowanie odkurzaczem odbywa się z pomocą fizycznych przycisków funkcyjnych, bardziej zaawansowane funkcje znajdziemy w darmowych aplikacjach mobilnych oferowanych przez producentów. Z ich poziomu ustalimy np. harmonogram sprzątania.

Roboty korzystają ze specjalnych stacji dokujących, do których wracają automatycznie po skończonej pracy, by uzupełnić akumulator. Zaawansowane modele mogą w nich również samodzielnie opróżniać pojemnik z kurzem.

Najlepszy robot sprzątający – jaki wybrać?

Jaki robot sprzątający kupić? Dobry odkurzacz powinien odznaczać się kilkoma kluczowymi cechami. Poniżej przedstawimy najważniejsze kwestie, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie.

Akumulator i czas ładowania

Średni czas ładowania akumulatora wynosi około czterech godzin, ale może się on różnić w zależności od modelu. Im będzie on krótszy, tym lepiej.

Jak najdłuższy powinien być natomiast maksymalny czas pracy, który jest istotny zwłaszcza w dużych mieszkaniach i domach. Średnio wynosi on około godziny, ale znajdziemy też modele działające dwukrotnie dłużej. Wpływ na zużycie baterii ma wybrany tryb pracy oraz duża liczba przeszkód, na które musi uważać robot.

Konstrukcja szczotek i kontrola siły ssania

Sprawdźmy, jak zbudowany jest robot i czy poradzi on sobie z trudniejszymi zabrudzeniami, takimi jak np. sierść zwierząt. Przydatne będą tu wymienne akcesoria, pozwalające np. sprzątać tuż przy krawędziach ścian lub odkurzyć dywany. Kontrola siły ssania umożliwia z kolei wyciszenie urządzenia w nocy albo przygotowanie go do usunięcia bardziej opornych zabrudzeń.

Tryby pracy

Jaki robot sprzątający kupić? Optymalnie najlepszym rozwiązaniem będą odkurzacze wyposażone w dodatkowy zbiornik z wodą (tzw. odkurzacza mopujące), które poza odkurzaniem mogą ścierać i myć również podłogę zwilżonymi ściereczkami.

Filtr

Istotny zwłaszcza dla alergików. Dodatek ten filtruje z wydmuchiwanego powietrza szkodliwe mikroskopijne zabrudzenia i alergeny. Zazwyczaj producenci korzystają z filtrów HEPA o różnej skuteczności (warto zwrócić na nią uwagę), ale w niektórych modelach znajdziemy też bardziej kompleksowe systemy filtracyjne.

Opcje smart

Dobry robot sprzątający posiada bardzo szeroki wachlarz opcji konfiguracyjnych oraz trybów pracy. Zawczasu możemy też sprawdzić, jak wygląda aplikacja sterująca i czy będzie ona wygodna w użytkowaniu.

Autor: Michał Kułakowski