Data modyfikacji:

Jaki smartband wybrać? Jakie funkcje najlepszego smartbanda?

Opaski sportowe, znane również jako smartbandy, ułatwiają dbanie o zdrowie i codzienną aktywność. Dzięki nim monitoruje się ilość ruchu na co dzień, a także jakość snu i liczbę spalonych kalorii. Z pomocą smartbandów skuteczniej walczy się z nadwagą oraz dba się o zdrowie w podeszłym wieku. Dzieci korzystają natomiast z opasek sportowych, by zmotywować się do większej aktywności na co dzień i pobijania kolejnych rekordów. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się konkretny model smartbanda? Jakie funkcje opaski sportowej są najważniejsze? Oto sprawdzone porady dla kupujących.

Polecamy: Smartband dla dzieci: jaki wybrać?

smartband

Co to jest smartband?

Smartband to urządzenie, które posiada liczne funkcje sportowe. Dzięki niemu można zmierzyć liczbę pokonanych kroków, przebyty dystans oraz spalone kalorie. Urządzenie za pomocą modułu GPS i innych czujników podaje dokładne pomiary, które umożliwiają dbanie o kondycję na co dzień.

Smartband – co to? Smartbandy są znane jako opaski sportowe ze względu na swoją budowę. Są to urządzenia podobne do smukłych zegarków cyfrowych lub bransoletek. Smartband nosi się na nadgarstku. Wyświetlacz zastępuje klasyczną tarczę zegarka. Na ekranie można sprawdzić aktualne pomiary uzyskane z pomocą poszczególnych funkcji w opasce. Dodatkowo użytkownik otrzyma powiadomienia o zbyt długiej bezczynności. Opaska zmierzy również długość snu i oceni jego jakość.

Funkcje opasek sportowych, ich kształt i przeznaczenie są różne, dlatego użytkownik powinien dobrze przemyśleć, jaki smartband wybrać. Przemyślana decyzja sprawi, że zakupiony sprzęt w pełni odpowie na potrzeby właściciela. Dzięki temu użytkownik zadba skutecznie o zdrowie, poprawi kondycję fizyczną i rozwiąże problem złego samopoczucia, wynikający z niezdrowego stylu życia.

Czy smartband działa bez telefonu?

Smartband z GPS działa bez konieczności podłączania do telefonu. Opaska gromadzi informacje o aktywności użytkownika przez cały czas, nawet gdy smartfon znajduje się w innym pomieszczeniu. Dodatkowo dzięki niej można mierzyć pokonany dystans lub kontrolować przejechane na rowerze kilometry – smartband dzięki łączności z satelitą prawidłowo odczytuje położenie użytkownika nawet w głębi lasu lub w dużym parku, w którym smartfon gubi zasięg. 

Smartband GPS działa bez konieczności łączenia ze smartfonem, jednak użytkownik może przesyłać pomiary z opaski do specjalnej aplikacji. Dzięki niej na smartfonie zgromadzi się informacje na temat postępów w treningach i lepiej dostosuje się plany ćwiczeń do codziennej aktywności oraz wydolności organizmu. 

Jaki smartband wybrać? Opaska sportowa i jej funkcje

W sklepach dostępnych jest wiele modeli opasek sportowych. Najtańsze z nich kosztują kilkadziesiąt złotych. Droższe można kupić nawet za kwotę wyższą niż 500 zł. Jaki smartband jest zatem najlepszym wyborem? Do codziennego użytku dobrze sprawdzają się sprzęty, które monitorują długość i jakość snu, liczbę wykonanych kroków i spalonych kalorii. Dzięki nim łatwiej zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia i dopasować dietę do rzeczywistego zapotrzebowania na kalorie i składniki odżywcze. 

W przypadku osób, które intensywnie uprawiają sport, dobrym wyborem jest np. smartband wodoszczelny. Dzięki niemu pokonany dystans i liczbę spalonych kalorii można mierzyć nawet na basenie. Smartband do pływania przyda się również na wakacjach, gdy potrzebuje się sprzętu w czasie zabaw na plaży. 

Smartband z ciśnieniomierzem przyda się natomiast osobom, które mają problemy ze zdrowiem. Z jego pomocą lepiej skontroluje się pracę serca i układu krwionośnego. Opaska sportowa z taką funkcją sprawdzi się dobrze jako smartband dla seniora lub osoby, która walczy z dużą nadwagą. 

Smartband dla sportowca

Smartbandy dedykowane sportowcom przydają się dwóm grupom użytkowników. Pierwsza to osoby, które są bardzo aktywne na co dzień i potrzebują sprzętów pomagających poprawiać kolejne rekordy. Druga to użytkownicy, którzy chcą z pomocą opaski sportowej zrzucić zbędne kilogramy.

Smartband do biegania, pływania, jazdy na rowerze lub do ćwiczeń na siłowni przydaje się wielu osobom, które na co dzień są aktywniejsze niż inni. Opaska gromadzi informacje, które po przetworzeniu w aplikacji tworzą rozbudowane raporty. Z ich pomocą użytkownik może ocenić, czy treningi przynoszą oczekiwane rezultaty. Ponadto raporty umożliwiają kontrolowanie, czy wszystkie treningi zostały wykonane zgodnie z wcześniejszym planem. Dzięki temu użytkownik nie pominie żadnej wizyty na siłowni lub sali fitness, a także przebiegnie zaplanowany dystans. 

Opaska sportowa z takimi funkcjami może również kontrolować tętno w czasie ćwiczeń, poziom natlenienia krwi oraz ciśnienie tętnicze. Smartband z pomiarem ciśnienia i pulsu umożliwia dostosowanie tempa treningu oraz ilości powtórzeń poszczególnych ćwiczeń do kondycji użytkownika i celów, które chce osiągnąć. 

Smartband dla seniora

W przypadku seniorów smartband jest urządzeniem, które skutecznie wpiera dbałość o zdrowie. Dzięki niemu osoby w podeszłym wieku mogą każdego dnia skontrolować liczbę kroków wykonanych na spacerze. Ponadto opaska sportowa dla seniora umożliwia dostosowanie tempa spaceru do kondycji fizycznej osób, które z powodu problemów z sercem lub płucami powinny unikać nadmiernego wysiłku.

Opaska sportowa przypomina starszym użytkownikom o potrzebie podniesienia się z fotela, jeśli zbyt długo siedzi się przed telewizorem. Urządzenie przyda się również do monitorować poziomu natlenienia krwi. Saturacja jest ważnym wskaźnikiem dobrostanu organizmu, dlatego powinno się zwrócić uwagę na jej poziom. U seniorów nigdy nie powinien być on niższy niż 90%. Spadek poniżej tej wartości jest sygnałem, że użytkownik opaski powinien zasięgnąć pilnej porady lekarskiej. 

Dodatkowo seniorzy powinni dbać o odpowiednią ilość snu. Opaska sportowa zmierzy, jak długo spał użytkownik oraz ocenia jakość snu. Dzięki tym informacjom seniorzy szybko zauważą, że ich gorsze samopoczucie wynika z niewyspania lub nagłych zmian rytmu dobowego. Najlepsze smartbandy dla seniorów wyślą również powiadomienia o SMS-ach i połączeniach przychodzących na smartfona. Taka funkcja pomoże im być w stałym kontakcie z bliskimi.

Jaki smartband dla dziecka?

Smartband dla dziecka jest przede wszystkim ciekawym pomysłem na prezent z okazji urodzin, Bożego Narodzenia lub innej okazji. Jaki smartband wybrać dla najmłodszych użytkowników? Dla dzieci polecane są podstawowe modele opasek sportowych, bez rozbudowanych funkcji i drogich podzespołów. Nastolatkom w zupełności wystarczy opaska z funkcjami sportowymi, pomiarem jakości snu i powiadomieniami o połączeniach przychodzących.

Najlepszy smartband dla dziecka powinien mieć jednak modny wygląd. Nastolatkowie zwracają szczególną uwagę na design, dlatego sprzęt dla nich przeznaczony powinien trafiać w ich gust. Ważny jest w szczególności kształt i rozmiar wyświetlacza oraz kolor paska. Smartband dla dziewczynki nie musi być jednak różowy, choć wiele małych użytkowniczek z pewnością ucieszyłoby się z opaski sportowej w takim kolorze. 

Co jeszcze jest ważne, gdy szuka się smartbanda dla dziecka? Istotne jest zwrócenie uwagi na wagę urządzenia. Lekkie sprzęty ważą nie więcej niż 50 gramów. Cięższa opaska będzie przeszkadzać dziecku w wielu codziennych czynnościach. W czasie zajęć sportowych dodatkowo utrudni skupienie się na grach zespołowych lub poprawnym wykonywaniu ćwiczeń. Ważną cechą jest również zgodność z posiadanym oprogramowaniem smartfona. Jeśli dziecko korzysta z telefonu marki Apple, opaska kompatybilna jedynie z systemem Android jest nieodpowiednim wyborem.

Autor: Monika Kocher