Data modyfikacji:

Jaki syfon do wanny? Jak dobrać syfon?  

Syfony i odpływy to podstawowe elementy, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie armatury oraz całego wyposażenia łazienkowego. Syfony odpowiadają za bezproblemowe odprowadzanie wody z wanny lub umywalki, dzięki czemu można utrzymać doskonałą czystość w łazience. Wybór odpowiedniego syfonu to ważna kwestia, która znacząco wpływa na funkcjonalność i wygląd łazienki. Syfon wannowy powinien odpowiadać utrzymanej w łazience estetyce, ale także musi pozwalać na skuteczne zatrzymanie przykrych zapachów, które mogą wydobywać się z wnętrza kanalizacji. Podpowiadamy, jaki syfon do wanny wybrać.
syfon do wanny

Jaki syfon do wanny? Rodzaje syfonów

Syfony to elementy hydrauliczne stanowiące podstawowe wyposażenie każdej łazienki. Są niezbędne, by w odpowiedni sposób odprowadzić wodę z wanny, umywalki lub zlewu. Modele syfonów można podzielić na dwie kategorie, które różnią się sposobem czyszczenia. 

Syfon wannowy czyszczony od góry – ten model czyści się w prosty sposób, który wymaga zdjęcia korka. Taka czynność pozwala na wyczyszczenie syfonu z widocznych zanieczyszczeń. Taki rodzaj można dodatkowo wyposażyć w filtr, który pozwala na wyłapanie większych zabrudzeń. Filtr może przyjąć formę wkładu z cienką siateczką lub niewielkiego koszyczka.  

Syfon wannowy z funkcją samoczyszczenia – dzięki automatyzacji procesu oczyszczania, syfon sam pozbywa się drobnych zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie zapewnia znaczne zwiększenie komfortu użytkowania oraz higieny. Samoczyszczący syfon to idealna opcja dla tych, którym zdarza się zapomnieć o regularnym czyszczeniu tej części wyposażenia łazienki lub dla osób, które zwyczajnie nie przepadają za tym etapem sprzątania.  

Syfon do wanny – jak czyścić?  

Syfon, tak jak każdy inny sprzęt w łazience, brudzi się i gromadzi zanieczyszczenia podczas regularnego użytkowania. Zabrudzenia gromadzone w syfonie, które nie zostaną w porę usunięte, mogą doprowadzić do ograniczonego działania lub do całkowitego zatkania odpływu wody, dlatego warto stale kontrolować stan syfonu w wannie oraz regularnie go czyścić.  

Zredukowanie w znacznym stopniu gromadzenia się zanieczyszczeń w syfonie można dokonać za pomocą specjalnych filtrów, które jeśli będą zamontowane w odpowiedni sposób, wyłapią sporą ilość zanieczyszczeń. W syfonach, w których nagromadziło się dużo brudu, doprowadzając tym do zmniejszenia jakości przepływu wody, warto zastosować specjalne środki chemiczne do udrażniania odpływów. Takie rozwiązanie zapewni szybkie wyczyszczenie syfonu nawet z najbardziej zalegających zanieczyszczeń. Jeśli żadne specjalistyczne preparaty nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, konieczne może być zdemontowanie syfonu i mechaniczne opróżnienie jego wnętrza z zalegających zanieczyszczeń.  

Jak działa syfon wannowy? 

Syfon w wannie to jedno z ważniejszych urządzeń, które odpowiada za odprowadzanie nagromadzonej wody do ścieków. Syfony wannowe mogą różnić się budową, ale każdy z nich posiada określone elementy stałe. Nieodłączną częścią syfonu do wanny jest długa rura odprowadzająca wodę. Będzie być ona znacznie dłuższa niż w syfonach przystosowanych do umywalek lub zlewów. 

Syfony wannowe charakteryzują się także niewielką wysokością. Wybierając syfon, należy sprawdzić, czy będzie on pasował do modelu posiadanej wanny. Ta część musi być idealnie dopasowana, ponieważ każde odchylenie może doprowadzić do złego przepływu wody, a nawet do całkowitego zatkania odpływu. Na rynku dostępne są syfony wyposażone w filtr, który świetnie wyłapuje nadmierną ilość włosów, które spływają razem z wodą.  

Jaki syfon do wanny wybrać? 

Syfon do wanny to taki element wyposażenia, którego wybór powinien być przemyślany. Odpowiedni syfon powinien być idealnie dopasowany do modelu wanny, ponieważ tylko wtedy liczyć można na odpowiednie działanie bez ryzyka zatoru lub całkowitego zablokowania odpływu. Wybierając syfon, warto zdecydować się na model wzbogacony o dodatkowy filtr w postaci siateczki lub koszyczka. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia czyszczenie oraz zmniejsza ryzyko na zatkanie odpływu drobinkami lub włosami.  

Oprócz podstawowych funkcji, syfon wannowy powinien być także dobrany pod względem estetycznym. Chociaż większa część tego sprzętu jest ukryta, to jego widoczne elementy powinny być dopasowane do pozostałych akcesoriów hydraulicznych montowanych w łazience oraz do panującej w niej estetyki. Podczas wyboru syfonu do wanny, warto zwrócić uwagę na najchętniej wybierane modele. 

Omnires syfon wannowy przelewowo-odpływowy  

Ten model może być stosowany w wannach, które odbiegają od standardów dotyczących odległości między otworem przelewowym a otworem odpływowym. Ten egzemplarz stworzony został do wanien z odpływem o średnicy 5,2 cm. Syfon ma 11 cm wysokości oraz 81 cm długości. Pokrętło i pokrywa wykonane zostały z mosiądzu. Ten syfon wannowy wyposażony został w korek automatyczny, co znacznie zwiększa wygodę korzystania. Złoty kolor, w którym występuje ten model, dodaje elegancji każdej nowoczesnej wannie. 

Mc Alpine syfon wannowy przedłużony    

To model syfonu odpływowo-przelewowego do wanny i głębokiego brodzika. Syfon posiada wykonane z tworzywa sztucznego pokrętło oraz korek, który umożliwia swobodne otwieranie i zamykanie odpływu. Długość linki w tym modelu wynosi 1000 mm. Syfon można czyścić poprzez skorzystanie z bocznej rewizji.  

Instadrain Syfon wannowy click-clack    

To egzemplarz syfonu wannowego, który posiada funkcję czyszczenia od góry. Dodatkowo model ten został wyposażony w metalowy kosz czyszczący, który znacząco ułatwia utrzymanie czystości. Metalowy korek click-clack, który dostępny jest w kolorze czarnym i złotym, to gwarancja funkcjonalności i nowoczesnego designu.  

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!