Data modyfikacji:

Jaki telewizor 55 cali wybrać? Na co zwracać uwagę?

Telewizory w rozmiarze 55 cali pozwalają na komfortowe oglądanie filmów, seriali oraz programów telewizyjnych. Urządzenia tego typu należą do jednych z najczęściej wybieranych przez konsumentów w Polsce, choć jeszcze kilka lat temu na posiadanie tak dużego ekranu mogli pozwolić sobie tylko bardziej zamożni konsumenci. Producenci 55-calowych urządzeń oferuje modele w szerokim zakresie cen oraz funkcjonalności. Podpowiadamy zatem, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu.
jaki telewizor 55 cali wybrać

Czy telewizor 55 cali jest dobrym wyborem?

Jaki telewizor warto wybrać? Po telewizory o wielkości 55 cali sięga obecnie bardzo zróżnicowana grupa odbiorców, wśród których znajdziemy zarówno miłośników transmisji sportowych, a także filmów i seriali, którzy wybierają ekran jako podstawę zestawu domowego kina.
Są one również świetnym rozwiązaniem dla graczy lubiących bawić się przed konsolą. Ekrany 55 cali mieszczą się bez problemu w przeciętnym mieszkaniu w bloku, a także w salonach niewielkich domów jednorodzinnych.
Wymiary telewizorów 55 cali tej to zazwyczaj 122 centymetry szerokości oraz 70 centymetrów wysokości. Warto pamiętać jednak, że do tego trzeba doliczyć ewentualną ramkę panelu, a także jej podstawę lub nóżki. Należy pamiętać, że do optymalnego korzystania z telewizora 55 cali zaleca się, by widz znajdował się w odległości od około 2,2 do 4,2 metra od ekranu.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie telewizora 55 cali?

Decydują się na nowy telewizor 55 cali, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Matryca ekranu

To pierwszy i najważniejszy wybór, jeżeli zależy nam na wysokiej jakości obrazu. Rodzaj wykorzystanej przez producenta matrycy ekranu wpłynie jednak znacząco na cenę urządzenia. Zaznaczmy, że każdy z wiodących producentów stosuje swoje nazewnictwo oraz unikalne dla siebie metody produkcji ekranów, czasami z tego powodu wynika więc wiele nieporozumień. Wybrać ekran LCD, LED czy OLED?
Dla uproszczenia telewizory dostępne na rynku możemy podzielić na trzy kategorie – klasyczne panele LCD, panele LED korzystające z dodatkowych technologii poprawiających obraz, a także panele OLED.
Telewizory LCD to najtańsze urządzenia, zapewniające podstawową funkcjonalność ekranu. Odznaczają się słabym odwzorowaniem kolorów oraz niewielkim kontrastem. Są to panele dla najmniej wymagających użytkowników.
Telewizory LED dominują obecnie wśród modeli 55 cali dostępnych w sklepach. W ich przypadku wytwórcy stosują tutaj unikalne nazewnictwo (np. NanoCell, QLED itd.) opisujące technologie zwiększające jasność, sposób odwzorowania kolorów, a także kontrast paneli. Wszystkie urządzenia tego typu korzystają jednak ze zmodyfikowanych matryc LCD, które są podświetlane za pomocą diod LED. Większość markowych modeli tego typu powinna zadowolić nawet bardziej wymagających użytkowników.
Telewizory OLED korzystają z matryc, które nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Ekrany OLED odznaczają się najlepszym kontrastem oraz idealnym odwzorowaniem kolorów na rynku. Telewizory LED mają w tym przypadku jedynie przewagę, gdy chodzi o maksymalną jasność obrazu. Modele OLED odznaczają się też niezwykle smukłą budową i niewielką grubością paneli. Po urządzenia te sięgają osoby z bardziej zasobnymi portfelami, którym zależy na najlepszych wrażeniach. Telewizory tego typu sprawdzą się doskonale, gdy budujemy zestaw kina domowego.

Rozdzielczość, częstotliwość odświeżania oraz inne cechy ekranu

Obecnie prawie wszystkie telewizory 55 cali mają ekrany działające w rozdzielczości 4K UHD, odpowiadającej wielkości 3840 na 2160 pikseli. Tylko najtańsze i starsze urządzenia często wciąż oferują panele działające w rozdzielczości Full HD (1920 na 1080 pikseli). Kilka topowych modeli firm LG i Samsung oferuje także rozdzielczość 8K (7680 na 4320 pikseli).
Standardowe telewizory pracują w częstotliwości 60 Hz, ale coraz częściej producenci implementują ekrany 100 i 120 Hz. Te szybsze panele zainteresują przede wszystkim graczy, zwłaszcza tych korzystających z konsoli najnowszej generacji oraz wydajnych komputerów PC, bowiem pozwalają one cieszyć się znacznie płynniejszą rozgrywką w ponad 60 klatkach na sekundę.
Fanów filmów oraz elektronicznej rozrywki zainteresuje także implementacja technologii HDR, która poprawia kontrast pomiędzy najciemniejszymi oraz najjaśniejszymi fragmentami obrazu, a także nasycenie kolorami. Obecnie minimum jest w tym przypadku HDR10, droższe modele mogą wspierać jednak ulepszone standardy HDR10+, Dolby Vision lub Technicolor (w telewizorach Philipsa).

System operacyjny

Współczesne telewizory dysponują całym zakresem funkcji multimedialnych oraz mogą korzystać z zewnętrznych aplikacji instalowanych po pobraniu ich z sieci. O funkcjonalności sprzętu, dostępie do dodatkowych opcji i serwisów streamingowych, jak również wygodzie i ergonomii wybranego modelu decyduje w dużej mierze system operacyjny.
Obecnie na rynku spotkamy się z telewizorami wyposażonymi w kilka różnych OS-ów. Wybrać Smart TV czy Android TV? A może jeszcze inny? Przyjrzyjmy się krótko, co oferuje rynek.
  • Android TV – najczęściej spotykany telewizyjny system operacyjny, który znajduje się w większości nowych telewizorów. Oprogramowanie oparte jest na standardowej wersji Androida, która napędza smartfony oraz tablety. Jest więc ono kompatybilne z Google Play Store i tysiącami aplikacji, które w nim znajdziemy. Telewizory z Androidem współpracują też bez najmniejszych problemów z innymi urządzeniami mobilnymi i komputerami PC, pozwalają np. na dzielenie się multimediami oraz ekranem.
  • WebOS – system, który instalowany jest w telewizorach firmy LG. Jest on rozwijany od wielu lat i odznacza się rozbudowaną liczbą opcji. Użytkownicy skorzystać mogą z dużego dedykowanego sklepu z aplikacjami oraz funkcji dzielenia się multimediami z komputerem i innymi urządzeniami mobilnymi. Co ciekawe, w najnowszych modelach telewizorów możemy również w łatwiejszy sposób korzystać z menu dzięki wskaźnikowi ekranowemu kontrolowanemu za pomocą pilota z sensorem ruchu.
  • Tizen – solidny system operacyjny, który znajdziemy w telewizorach Samsunga. Pod względem możliwości jest on zbliżony do WebOS. OS również posiada własny dedykowany sklep z programami, z którego pobierzemy między innymi darmowe aplikacje większości serwisów streamingowych.

Dodatkowe funkcje i design

Podczas poszukiwań najlepszego telewizora 55 cali zwracamy też oczywiście uwagę na jego dodatkowe funkcje i możliwości. Ważna z pewnością będzie jakość i moc wbudowany głośników. Jeżeli planujemy podłączyć soundbar, warto zainwestować w telewizor, który pozwala na synchronizację pracy głośników w telewizorze z listwą soundbara. Tego rodzaju system oferują np. urządzenia Samsunga z opcją Q-Symphony.
Jeżeli planujemy często łączyć telewizor z innymi urządzeniami, np. dzieląc ekran lub wysyłając do niego pliki z komputera lub telefonów/tabletów, warto przyjrzeć się dostępnym opcjom komunikacyjnymi (Wi-Fi, Bluetooth, LAN itd.).
Nie bez znaczenia pozostaje również design sprzętu. Jeżeli urządzenie korzysta z nóżek lub podstawy, zawsze należy sprawdzić jego realną wysokość, by uniknąć przykrych niespodzianek po wyjęciu sprzętu z pudła. Gdy model zawiśnie na ścianie, warto poznać jego wagę oraz dostępne metody instalacji.

Cena

Telewizory 55 cali możemy z grubsza podzielić na trzy kategorie cenowe – od 1500 do 3000 złotych, od 3000 do 5500 złotych, a także urządzenia premium w cenie powyżej 5500 złotych. Sprzęt wchodzący w skład pierwszej grupy to solidne propozycje dla bardziej oszczędnych użytkowników, który sprawdzi się jednak całkiem nieźle w roli domowego centrum rozrywki.
Sprzęt z drugiej grupy to telewizory dla bardziej wymagających, idealne dla fanów filmów i gier. Producenci oferują tutaj zaawansowane modele korzystające z nowoczesnych i innowacyjnych technologii produkcji ekranów. Ostatnią grupę reprezentują z kolei telewizory będące propozycją dla osób dysponujących największym budżetem. To tu znajdziemy najlepsze telewizory OLED i QLED na rynku, wspierające obraz w 8K oraz najlepsze systemy audio i wideo.
Zdjęcie: Envato Elements