Zastanawiasz się, jaki telewizor kupić do swojego domu? Przygotowaliśmy kompletny poradnik, w którym dowiesz się wszystkiego na tematu rozmiaru, zastosowanych technologii, a także funkcji, jakie oferuja najnowsze modele. Sprawdź, który model będzie dla ciebie najlepszym wyborem!
Rynek telewizorów rozwija się bardzo prężnie, dlatego co chwilę pojawiają się nowe modele, które dysponują nowymi technologiami, a także ciekawym wzornictwem. Ranking telewizorów zmienia się więc jak w kalejdoskopie.
O tym, jaki telewizor kupić, powinno decydować przynajmniej kilka czynników. Już na samym początku warto określić swoje oczekiwania względem nowego urządzenia. W ten sposób będziesz mógł dobrać wersję, która pozwoli ci na komfortowe oglądanie ulubionych materiałów filmowych.
Kupując telewizor, należy w pierwszej kolejności określić jego wielkość. Ten parametr warunkuje odległość użytkownika, jaka dzieli go od wyświetlacza. Jak powinna wyglądać przekątna ekranu telewizora a odległość? Przyjęło się, że w przypadku telewizorów Full HD jest to 4 centymetry na cal, natomiast w przy rozdzielczości 4K ta wartość wynosi około 2 centymetrów na cal.
Nie zawsze warto wybierać te największe telewizory. Zbyt duży ekran może okazać się mało komfortowy. Warto dobierać wielkość do indywidualnych preferencji.
Warto wziąć również pod uwagę wielkość pomieszczenia. Do mniejszych pokoi sprawdzą się telewizory o wielkości około 49 cali. W przypadku większych salonów warto wybrać model 55-calowy lub większy. W sklepach znajdziesz wersje, które oferują nawet 75 cali!
To kolejny ważny czynnik, który ma istotny wpływ na jakość obrazu. Panele LCD mają podświetlane piksele, co pozwala na osiągnięcie przyzwoitego kontrastu, a także niezłego odwzorowania kolorów. Dużą zaletą tych konstrukcji jest ich wysoka żywotność oraz niska cena.
W przypadku wyświetlaczy LED mamy do czynienia z większą energooszczędnością, ponieważ wszystkie diody są równomiernie rozłożone, co przekłada się na dobre podświetlenie.
Dla nieco bardziej wymagających użytkowników przygotowano telewizory OLED, których piksele świecą niezależnie od siebie. W ten sposób można uzyskać głęboką czerń, dobry kontrast oraz perfekcyjnie odwzorowane kolory.
Największym minusem jest ich wysoka cena, a także ryzyko wypalenia. Po pewnym czasie na powierzchni ekranu może pojawiać się poświata. Takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, ponieważ producenci dopracowali tą technologię.
Jednak na tym oferta się nie kończy, ponieważ do wyboru są jeszcze telewizory QLED. Technologia kropek kwantowych (Quantum Dot). Mikrokryształki są umieszczone pomiędzy diodami LED a podświetleniem matrycy. Emitowane fale świetlne generują rewelacyjne świetne kolory, dlatego ten rodzaj telewizorów cieszy się dużym zainteresowaniem.
Jaki telewizor wybrać? Dla osób, które cenią sobie wysoką jakość obrazu, odpowiedzią będzie telewizor OLED czy QLED. Jeśli potrzebujesz urządzenia do codziennego użytkowania, to telewizory LCD mają równie wiele do zaoferowania, przy jednocześnie znacznie niższej cenie.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki telewizor kupić, najlepiej przyjrzeć się najważniejszym parametrom urządzeń.
Jeszcze do niedawna jedynym i najlepszym wyborem były telewizory Full HD, które oferowały świetną ostrość obrazu. Technologia poszła naprzód i w efekcie na rynek zawitał telewizor 4K. Czy warto go kupić? Jak sama nazwa wskazuje, taki model ma czterokrotnie wyższą rozdzielczość.
W przypadku większych modeli warto postawić na model 4K, ponieważ obraz będzie prezentował się jeszcze lepiej. Jeśli rozważasz zakup mniejszego telewizora, to model Full HD będzie wystarczający i dodatkowo pozwoli trochę zaoszczędzić.
Kilka słów należy również wspomnieć o standardzie, który na polskim rynku telewizorów dopiero raczkuje. Mowa o urządzeniach oferujących rozdzielczość 8K. Jakość jest nieporównywalnie lepsza od 4K, co jest zasługą większego zagęszczenia pikseli.
Mogłoby się wydawać, że bez odpowiednich materiałów filmowych taki model nie ma większego sensu. Okazuje się jednak, że nowe urządzenia oferują inteligentne skalowanie do 8K. Ta technologia umożliwia konwertowanie danego materiału do wyższej rozdzielczości. Niestety minusem jest cena. Za telewizor 8K trzeba zapłacić co najmniej 8 tys. złotych.
Standardowe telewizory mają matryce 60 Hz, które spokojnie radzą sobie z przetwarzaniem obrazu. Nieco gorzej jest, gdy na ekranie pojawiają się dynamiczne sceny akcji. Wówczas warto pomyśleć o matrycy 120 Hz, w której nie ma mowy o klatkowaniu czy zacinaniu obrazu.
HDR, czyli High Dynamic Range to technologia, która ma bezpośredni wpływ na kolory, co przekłada się na ich wierne odwzorowanie. Większość modeli oferuje wsparcie dla 10-bitowego kodowania HDR.
Zdecydowanie lepiej radzi sobie HDR10+, który powstał we współpracy z branżą filmową. W niektórych modelach można znaleźć standard Dolby Vision, korzystający z 12-bitowego kodowania.
Na co jeszcze zwracać uwage przy odpowiedzi na pytanie, jaki telewizor kupić? System Smart TV jest dostępny niemal w każdym telewizorze. Największą popularnością cieszą się następujące systemy operacyjne.
Ceny telewizorów zaczynają się już od kilkuset złotych. Zwykle są to małe urządzenia dysponujące rozdzielczością Full HD oraz nieco okrojonym systemem Smart TV. Zdecydowanie lepiej prezentują się modele w przedziale cenowym od 1300 złotych do około 2500 złotych. Urządzenia w takiej cenie spokojnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.
Dla osób, które szukają nieco lepszej jakości, odpowiednie będą telewizory, za które trzeba zapłacić od 2500 złotych do około 5000 złotych. W tej cenie można znaleźć już urządzenia z matrycą QLED lub OLED.
Dla prawdziwych koneserów jakości najlepsze będą telewizory powyżej 5 tys. złotych. W tej grupie znajdziemy panele OLED i QLED wyposażone w szereg dodatkowych technologii poprawiających jakość obrazu. W parze ze świetnym wyposażeniem idzie nowoczesne wzornictwo. Cienkie ramki prezentują się znakomicie, dlatego do nowoczesnych pomieszczeń polecamy takie telewizory.
Autor: Bartłomiej Mazurek