Data modyfikacji:

Jaki telewizor do 4000 wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Masz budżet do 4000 złotych i zastanawiasz się jaki telewizor wybrać? Przygotowaliśmy zestawienie, w którym podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się doskonałą jakością obrazu. Zobacz, jaki ekran telewizora do 4000 będzie najlepszy, jaka wielkość tv jest optymalna i na jakie funkcje warto postawić.
telewizor do 4000

OLED, QLED czy LED. Jaki ekran w telewizorze do 4000 zł będzie najlepszy?  

W budżecie do 4000 złotych mamy do wyboru trzy popularne rodzaje matryc w telewizorach. Lepszy będzie OLED czy QLED? A może LED?
Modele z podświetleniem LED charakteryzują się przede wszystkim dobrym odwzorowaniem kolorów i przyzwoitym kontrastem. Ta technologia jest dobrym kompromisem pomiędzy przyzwoitą jakością, a niezłą ceną. Z tego względu podstawowe wyposażenie tego typu modeli jest przeważnie lepsze niż w przypadku konkurencji. Jeżeli planujesz zakup dużego telewizora w rozmiarze nawet 75 cali, to z takim budżetem z pewnością znajdziesz coś dla siebie.  
Telewizory QLED produkuje Samsung i to on kusi klientów swoją unikalną technologią. Świetny współczynnik kontrastu, a także żywe i odpowiednio nasycone kolory powodują, że obraz prezentuje się znakomicie. Trzeba także wspomnieć, że wyższa jasność sprawdzi się w pomieszczeniach słonecznych. Modele QLED w budżecie do 4000 złotych występują wyłącznie w rozmiarze 55 cali lub mniejszym.  
Trzecią grupę stanowią telewizory OLED, które mają wiele cech wspólnych z omawianą technologią QLED. Jednak ich przewagą jest jeszcze lepsze odwzorowanie barw, a to za sprawą pikseli, które emitują własne światło. To ma wpływ nie tylko na kolorystykę i czernie, ale również na krótszy czas reakcji. Do oglądania filmów, jak i grania jest to bardzo dobry wybór. Minusem tych modeli jest z pewnością wysoka cena. W założonym budżecie znajdziemy tylko kilka modeli dostępnych w promocyjnych cenach.  
Jaki rodzaj ekranu wybrać w takim razie? Wybór z pewnością nie jest łatwy. Jeżeli perfekcyjne odwzorowanie kolorów i głębokie czernie nie są dla ciebie priorytetem, to zakup telewizora LED może być dobrym wyborem głównie ze względu na większy ekran, czy wyższą częstotliwość odświeżania.
Telewizory OLED są bez wątpienia świetne, ale w cenie 4000 złotych wybór nadal jest skromny i ograniczony praktycznie do jednego rozmiaru. Kompromisem jest technologia QLED. Taki odbiornik powinien zagwarantować wysoką jakość obrazu przy zachowaniu rozsądnej ceny.  

Jaka wielkość TV do 4000 jest optymalna?  

W cenie do 4000 złotych kupimy telewizor w rozmiarze od 43 nawet do 75 cali. Wybór wielkości urządzenia powinien być uzależniony przede wszystkim od pomieszczenia i odległości jaka będzie dzielić cię od telewizora.
Przy rozdzielczości 4K i rozmiarze 75 cali optymalna odległość wyniesie 1,5 metra. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu, ponieważ źle dobrana wielkość może sprawić, że oglądanie filmów nie będzie komfortowe.
Największą popularnością cieszą się telewizory 55-calowe, które mają optymalne wymiary i wielu użytkowników chwali je właśnie za możliwość stosowania w dużych, jak i trochę mniejszych pomieszczeniach. Jaki telewizor 55 cali wybrać? Modele takie znajdziesz m.in. w ofercie Samsunga, LG czy Philipsa.

Jaki telewizor do 4000? Istotne parametry

Jeżeli znasz już wielkość jaka Cię interesuje, to przyszedł czas przyjrzeć się pozostałym parametrom takiego urządzenia. Aby cieszyć się wysoką jakością warto spojrzeć czy dany model dysponuje unikalnymi technologiami odpowiadającymi za poprawę jakości obrazu. Niezwykle przydatny jest standard HDR, który ma za zadanie optymalizację scenerii w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej szczegółów, a także osiągnąć odpowiedni zakres tonalny.  
Jeżeli masz w planach grać na konsoli, to koniecznie zwróć uwagę na to, jaką częstotliwość odświeżania ma matryca. W standardowych modelach mamy odświeżanie 60 Hz, które w codziennym użytkowaniu sprawdza się dobrze. Jednak przy dynamicznych scenach akcji może występować efekt smużenia. Odświeżanie w częstotliwości 120 kl./s zwiększa płynność obrazu i sprawia, że każda scena jest ostra i przepełniona szczegółami. Wiele telewizorów korzysta z odświeżania 120 Hz, co dla graczy jest bardzo dobrą wiadomością.  
Nowoczesny telewizor do 4000 złotych powinien mieć również złącze HDMI w standardzie 2.1. Ten standard jest kompatybilny z konsolami nowej generacji i umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku w najlepszej jakości. Tym samym będziesz w stanie wykorzystać pełny potencjał urządzenia.  
Nieodłącznym elementem każdego telewizora jest system Smart TV. W budżecie 4000 złotych znajdziemy telewizory działające w oparciu o system Google TV, Android TV, Tizen, czy webOS. Każdy z nich ma swoje unikalne rozwiązania, choć wielu użytkowników decyduje się na telewizory z Google TV bądź Android TV. Integracja systemu z telefonami, ogromna ilość aplikacji i płynne działanie, to argumenty opowiadające się za zakupem takiego telewizora. Przed zakupem warto sprawdzić jakie funkcje oferuje każdy z systemów operacyjnych.  
Telewizory do 4000 złotych praktycznie bez wyjątku mają wbudowany tuner DVB-C, DVB-S, DVB-T, DVB-T2 oraz DVB-S2. To oznacza, że będziesz mógł korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej bez najmniejszych problemów.  

Czy warto kupić telewizor do 4000 zł 

Telewizory do 4000 złotych można uznać za klasę wyższą. Wyposażenie takich modeli jest na tyle dobre, że wymagający użytkownik doceni możliwości, jakie oferuje. Dla poszukujących dużego ekranu założony budżet może okazać się niewystarczający, chyba że jesteś gotów pójść na kompromis i zdecydować się na matrycę LED. W takim wypadku jest szansa, aby kupić dobry telewizor w rozmiarze nawet 75 cali! 

Najlepsze telewizory do 4000

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.