Data publikacji:

Ranking telewizorów 43 cale

Telewizory o przekątnej 43 cali to jedne z najchętniej kupowanych i wybieranych modeli. Dlatego też na rynku dostępnych jest dużo urządzeń o tej wielkości w różnych przedziałach cenowych. Idealny sprzęt powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, spełniać wymogi technologiczne związane z nadawaniem sygnału, zapewniać możliwie najlepsze wrażenia wizualne i prezentować się korzystnie pod względem stylistycznym. Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora o przekątnej 43 cali i które modele cieszą się najlepszą opinią?
telewizor 43 cale

Jakie są wymiary 43-calowego telewizora?

Jaki telewizor kupić? Jaka wielkość będzie optymalna? Producenci TV tradycyjnie opisują ich wymiary posługując się calami. Jednostkę tą trudno jednak większości z nas szybko sobie wizualizować w głowie. Dlatego też warto znać bezpośrednie przeliczniki na centymetry. Przekątna ekranu 43 cale wynosi nieco ponad 109 centymetrów. Szerokość takiego panelu to 53,5 cm, a wysokość 37,5 cm. Warto jednak pamiętać, że nie bierzemy tutaj pod uwagę ramki urządzenia, która dodaje kilka dodatkowych milimetrów, a także nóżek lub podstawy. Warto zwrócić więc uwagę w opisie sprzętu, na te elementy, których rozmiary powinny być wyszczególnione w specyfikacji technicznej.

Dla kogo telewizor z ekranem o przekątnej 43 cali?

Telewizory o wymiarach 43 cali są popularne wśród dużej części konsumentów w Polsce. Modele tego typu to obecnie najczęściej najmniejsze modele w ofercie katalogowej największych producentów, takich jak LG lub Samsung. Oznacza to, że jeżeli potrzebujemy małego telewizora, posiadającego wszystkie nowinki technologiczne oraz wysokiej jakości wyświetlacze, 43 cale są w większości wypadków ostateczne minimum. Mniejsze telewizory są obecnie produkowane głównie przez nieznane firmy i często pozbawione są wielu współczesnych możliwości technologicznych, oznaczają się też niższej jakości matrycami, a tym samym gorszą jakością obrazu.
Po telewizor 43 cale sięgają osoby, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni w salonie. Urządzenia te są więc czystym wyborem wśród do niewielkich mieszkań, świetnie sprawdzają się też jako drugi odbiornik np. w pokoju gościnnym lub dziecięcym. Specjaliści zalecają, by do komfortowego oglądania obrazu na ekranie o przekątnej 43 cali siedzieć w odległości co najmniej 1,5 metra.

Jaki telewizor 43 cale wybrać? Istotne parametry

Podczas zakupów telewizora najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego modelu będzie najczęściej rodzaj matrycy ekranu, a także cena urządzenia. Jak już wspomnieliśmy, nowe modele 43 cali korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, tak więc konsumenci mają całkiem spory wybór sprzętu.
W sklepach dostaną zarówno podstawowe i najtańsze modele z matrycami LCD, jak i sprzęt LED, wykonany w technologii QLED, NanoCell itd. Urządzenia z tej kategorii zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu. Ich właściciele mogą cieszyć się więc nie tylko zwiększonym kontrastem (technologia HDR), ale także bardziej realistycznie odwzorowanymi kolorami i ostrzejszymi detalami.
Praktycznie wszystkie markowe urządzenia pracują obecnie w rozdzielczości 4K UHD, przekładającej się na obraz o wymiarach 3840 na 2160 pikseli. Jedynie najtańsze urządzenia często wciąż oferują panele działające w rozdzielczości Full HD (1920 na 1080 pikseli).
Poza kwestiami wizualnymi warto wziąć pod uwagę funkcje audio, gdyż dźwięk nierozerwalnie wiąże się z wizją. Sprawdzamy więc moc głośników oraz ich konfigurację. Oczywiście normą staje się coraz częściej dokupywanie zewnętrznego soundbara. Sprzęt tego typu to wydatek co najmniej kilkuset złotych.
Niezwykle ważne pozostają również funkcja smart wybranego modelu. Na szczęście pod tym względem wszystkie markowe telewizory oferuje podobne możliwości, bez względu na ich cenę. Bez problemu pobierzemy więc aplikacje wszystkich liczących się serwisów streamingowych, a także połączymy bezprzewodowo z urządzeniem telefon, tablet lub komputer. Inny będzie jedynie interfejs, którego wygląd zależy od zainstalowanego systemu operacyjnego TV.
Modele firmy LG korzystają więc z systemu webOS, Samsung stosuje również własny system o nazwie Tizen, podczas gdy pozostali producenci korzystają z Android TV, a więc specjalnej wersji OS-a znanej z urządzeń mobilnych, która przystosowana jest do pracy z telewizorami.

Najlepsze telewizory 43 cale. Modele na medal!

Poniższy ranking obejmuje najchętniej kupowane telewizory 43 cale w 2021 roku i na początku 2022 roku. Umieszczenie ich w tej kolejności uwzględnia również opinie użytkowników i zadowolenie ze stosunku ceny do funkcji oraz jakości sprzętu.

LG 43 NANO753PA NanoCell

To niekwestionowany zwycięzca rankingu. Wyróżnia go doskonały obraz i nowoczesna matryca wyświetlająca aż 8 mln pikseli. To znakomity kontrast dzięki technologii HDR PRO, czyste i żywe kolory. Szczególny nacisk położony został na wyraźne obrazowanie scen dynamicznych (system Image Enhancing).
Telewizor od LG wyposażony jest w system Al Sound dopasowujący dźwięk do rodzaju wyświetlanej sceny, co dodatkowo potęguje wrażenia. Opcja ta umożliwia również zastosowanie właściwego dźwięku do parametrów pomieszczenia. Telewizor posiada system operacyjny webOS i umożliwia dostęp do aplikacji Smart TV. To idealna odpowiedź na pytanie, jaki telewizor 43 cale wybrać!

Samsung QE43Q67A 43” QLED 4K HDR10+

Urządzenie w standardzie 4K wyposażone w matrycę QLED. Dzięki technologii Quantum Dot możliwe jest uzyskanie idealnego odwzorowania kolorów z zachowaniem właściwego kontrastu niezależnie od kąta, pod jakim patrzy się na ekran. Model posiada rozbudowane opcje audio, w tym Dolby Digital Plus. Dzięki płynnemu podążaniu za dynamiką obrazu świetnie sprawdzi się dla fanów sportu i graczy korzystających z konsoli. Z powodzeniem wykorzystasz model jako telewizor do PS5.

Samsung UE43AU8002K 43” UHD 4K

Gwarantuje realistyczny, szczegółowy i płynny obraz. Współczynnik odświeżania plasuje się na poziomie PQI 2200, a system audio oparty jest o Dolby Digital Plus. Urządzenie posiada złącze Bluetooth Audio, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas odtwarzania muzyki, dbając o najwyższą jakość dźwięku. Dzięki modułowi Wi-Fi bez problemu można z tym modelem telewizora sparować inne urządzenia, takie jak tablet czy smartfon.

Philips 43” 43PUS7805 UHD

Wyposażony jest w matrycę LED o rozdzielczości 4K. To opcja dla tych, dla których wrażenia wizualne są na pierwszym miejscu. Telewizor pracuje w technologii Ambilight, która steruje podświetleniem led w sposób wydobywający głęboki kontrast i wyjątkowo żywe kolory, w każdej ze scen. Model wyróżnia się płynnością działania aplikacji Smart TV. Posiada również złącza Bluetooth i Wi-Fi.

Samsung UE43AU7192U 43” UHD 4K

To sprzęt zamykający najlepszą piątkę telewizorów i zarazem świetny wybór dla osób kładących nacisk na jakość dźwięku. Model wyposażony jest w funkcję adaptacji fonii i system Dolby Digital Plus. Telewizor posiada innowacyjny procesor Crystal 4K, skalujący obraz do najwyższych rozdzielczości.
Zdjęcie: Envato Elements