Data modyfikacji:

Jaki trenażer do Zwift?

Zwift to platforma, która urozmaica jazdę na rowerze pod dachem. Możliwość rywalizowania z kolarzami z całego świata oraz interesujące trasy przekonują do zakupienia trenażera. Jaki model będzie najlepszy? Sprawdź nasze propozycje!

trenażer

Czym jest Zwift?

Zwift to wirtualna platforma, która została stworzona z myślą o kolarzach trenujących w domowym zaciszu. Za pośrednictwem dedykowanej aplikacji można wejść do świata, w którym przeprowadzane są treningi, a także zawody. Celem jest zmotywowanie użytkowników do osiągania wyznaczonych celów. To także doskonały sposób na nudę, która towarzyszy podczas długiej jazdy pod dachem.

Zwift oferuje ponad 1000 spersonalizowanych ćwiczeń, które powstały we współpracy z najlepszymi trenerami świata. Ponad 130 tras sprawia, że jazda staje się przyjemnością! Plusem tej platformy jest możliwość jazdy ze znajomymi, a także rywalizacja z kolarzami z całego świata. Aplikację Zwift możemy uruchomić na komputerze z systemem Windows oraz Mac. Do pobrania jest również wersja na tablety i telefony z systemem iOS oraz Android. Wymagania są minimalne i większość użytkowników nie będzie miała większych problemów z uruchomieniem programu.

Zwift – minimalne wymagania dla komputerów:

  • System: Windows 7 64 bit lub nowszy, 
  • macOS 10.11 lub nowszy 
  • Procesor: Intel Core 2 Duo lub nowszy
  • RAM: 8 GB 
  • GPU: 1 GB, Intel HD 4000, AMD R5 lub nowsze 
  • Miejsce na dysku: 4 GB 
  • Moduł Bluetooth w wersji 4.0 lub nowszej

Zwift – minimalne wymagania dla telefonów i tabletów:

  • System Android 7 lub nowszy iOS 9 lub nowszy
  • Moduł Bluetooth w wersji 4.0 lub nowszej 
  • iPhone 5S lub nowszy 
  • iPad Air lub nowszy 
  • iPad Pro lub nowszy 
  • iPada Mini 2 lub nowszy 
  • Apple TV 4 generacji lub nowszy

Do korzystania z platformy Swift będzie potrzebny trenażer wyposażony w czujnik ANT+ lub Bluetooth. Zwift obsługuje również monitory pracy serca, czujniki prędkości i kadencji, które również wykorzystują jeden ze standardów. Twórcy sugerują, aby do jazdy wykorzystywać rowery szosowe, które dają najlepsze rezultaty. Oczywiście do trenażera można podpiąć praktycznie każdy rower. Warunkiem jest posiadanie specjalnej opony, która będzie współpracowała z rolką.

Aby dołączyć do wirtualnej jazdy, w pierwszej kolejności należy umieścić rower na trenażerze i włączyć czujniki ANT+ lub Bluetooth. Następnie uruchamiamy aplikację i łączymy się z urządzeniem. W międzyczasie możesz też sparować zewnętrzne czujniki. Gdy synchronizacja przebiegnie pomyślnie, można przystąpić do jazdy, dołączając do wydarzenia lub wykonując jeden z gotowych planów treningowych.

Ile kosztuje Zwift?

Zwift jest dostępny za darmo dla użytkowników przez pierwsze 7 dni. Po upływie tego czasu trzeba będzie płacić abonament 14,99 zł miesięcznie. W pakiecie otrzymujesz dostęp do map, planów treningowych, wyścigów, odznak, a także aplikacji Zwift Companion.

Polecane trenażery do Zwift

Wahoo Kickr Core

Trenażery Wahoo znajdują się na liście polecanych urządzeń przez Zwift. Unikalna konstrukcja koła zamachowego jest niezwykle cicha, dlatego na trenażerze można jeździć nawet w pomieszczeniach. Kompatybilność z osiami przelotowymi 12 x 142 i 12 x 148 sprawia, że można stosować do niego również rowery górskie. Maksymalna moc, jaką można osiągnąć, wynosi 1800 W, natomiast symulowane nachylenie sięga 16 procent. Urządzenie wspiera takie standardy komunikacji jak ANT+, ANT+ FE-C oraz Bluetooth. To znakomity wybór dla poszukujących najlepszych wrażeń podczas jazdy w wirtualnym, kolarskim świecie.

Tacx Neo 2T

Trenażery Tacx są wykorzystywane przez zawodowe grupy kolarskie, dlatego są one idealnym narzędziem do przeprowadzenia solidnego treningu. Do połączenia z aplikacją Zwift służą moduły ANT+ i Bluetooth. Warto wspomnieć, że Tacx Neo 2T może wyświetlać informacje na liczniku lub zegarku sportowym po sparowaniu. Nowa konstrukcja została poprawiona, co przekłada się na większą stabilność całej konstrukcji. To również wpłynęło na zredukowanie wytwarzanego hałasu. Tacx we współpracy z platformą Zwift opracował rozwiązania, które mają spowodować, że kolarz poczuje się jak na prawdziwej trasie. Symulacja podjazdów wynosi tutaj nawet 25%, co jest znakomitym wynikiem! To idealny kompan na długie, jak i bardzo wymagające jazdy w domowym zaciszu.

Elite Direto XR

Interaktywny trenażer został zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Urządzenie jest w stanie symulować nachylenie do 24%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Co ciekawe producent zastosował symulację zjazdów, dlatego użytkownik może wykonywać skręty kierownicą. Nowy czujnik momentu obrotowego gwarantuje odczyt mocy z dokładnością do około 1,5%. Dla ambitnych amatorów i zawodowych kolarzy to niezwykle ważna funkcjonalność. Elite Direto XR współpracuje z platformą Zwift przy pomocy modułu Bluetooth i ANT+.

Bkool Zycle Smart Zpro

W zestawieniu trenażerów idealnych do Zwift nie mogło zabraknąć popularnego modelu Bkool Zycle Smart. System inteligentnej kontroli oporu sprawa, że jazda jest bardziej realistyczna, a przeprowadzony trening realistyczny. Moc 1200 W i symulacja nachylenia 15% to dla przeciętnego użytkownika wystarczające wartości przeprowadzenia solidnego treningu. Trenażer ma czujniki Bluetooth Smart i ANT+, co oznacza, że współpracuje nie tylko z platformą Zwift, ale również wszystkimi kompatybilnymi czujnikami.

Autor: Bartłomiej Mazurek