Data modyfikacji:

Jaki wałek do malowania mebli wybrać?

Jeżeli chcesz szybko i niedużym kosztem odnowić meble, na przykład z okleiny, ciekawym rozwiązaniem może być pomalowanie ich farbą. Wiele osób ma jednak wątpliwości, w jaki sposób to zrobić, by nie zniszczyć powierzchni i równomiernie pokryć je farbą, tak aby kolor był trwały. Jaki wałek będzie najlepszy do malowania mebli kuchennych, a jaki sprawdzi się w pokoju dziecka? Który będzie się nadawał do farby akrylowej? Podpowiadamy, jaki wałek do malowania mebli wybrać i przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki.
wałek do malowania

Kiedy warto zdecydować się na pomalowanie mebli?

Pomalowanie mebli to dobry sposób na to, by tchnąć w nie nowe życie. Po kilku czy kilkunastu latach wygląd mebli może się znudzić i po prostu drażnić. W wielu przypadkach po takim czasie będą nadal niezniszczone. Mogą mieć ładny kształt i być wykonane z solidnych materiałów, jednak nie pasować do reszty aranżacji czy nieco „trącić myszką”. W wielu przypadkach tak właśnie jest z różnymi meblościankami czy laminowanymi szafkami w kuchni. Nie musisz jednak od razu wyrzucać całej zabudowy i wydawać ogromnych sum na nowe meble, by nadać aranżacji modny charakter. W takim przypadku często zamiast wyrzucać meble, lepszym pomysłem będzie pomalowanie ich na ciekawy kolor i wymiana uchwytów. Nie jest to trudne, trzeba będzie jednak wybrać dobrą farbę i odpowiednio przygotować podłoże. Duże znaczenie może mieć również odpowiedni wałek do malowania mebli.

Jaka farba będzie najlepsza do malowania mebli?

Wybór wałka do malowania mebli będzie zależał w dużej mierze od tego, czym je pomalujesz. Możesz zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań:
  • farba akrylowa do drewna lub metalu – to bardzo popularny produkt, który ze względu na swoje właściwości ma wielu zwolenników. Nie wydziela ona nieprzyjemnego zapachu, nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może być rozpuszczana w wodzie. Farba akrylowa zapewnia dobre krycie, jest dość trwała i szybko schnie. Możesz z powodzeniem wykorzystać ją do malowania różnego rodzaju szafek, komód i półek wiszących;
  • farba olejna (ftalowa) – powinna być stosowana przede wszystkim w tych miejscach, które są narażone na mocniejszą eksploatację, jak stoły, blaty kuchenne czy blaty biurek. Są one znacznie trwalsze niż farby akrylowe. Niestety, wybór farb olejnych wiąże się z pewnymi niedogodnościami: przede wszystkim wydzielają one bardzo intensywny zapach, który może utrzymywać się nawet kilka tygodniu po malowaniu, także relatywnie długo schną (kilkanaście godzin). Szczególnie w przypadku mebli laminowanych warto zastosować najpierw warstwę podkładu;
  • farba renowacyjna do mebli – przeznaczona specjalnie do renowacji mebli laminowanych, na przykład w kuchni lub w łazience. Jest wygodna w użyciu, gdyż jej nałożenie nie wymaga zastosowania wcześniejszych podkładów ani zdrapywania starych powłok. Jej trwałość zależy od producenta;
  • farba kredowa do mebli z okleiny – wyróżnia się gładką, bardzo estetyczną, matową powłoką. Jej wybór będzie strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy ci na mocnym kryciu. Tworzy trwałą i równomierną powierzchnię. Po zastosowaniu tego rodzaju farby konieczne będzie zabezpieczenie jej woskiem lub lakierem.

Jaki wałek wybrać do malowania mebli farbą akrylową, a jaki w przypadku olejnej?

Chociaż wałek malarski kojarzy się przede wszystkim z malowaniem ścian czy innych większych powierzchni, możesz z powodzeniem wykorzystać go również do odnowienia mebli. Wybierając odpowiedni model wałka, zwróć uwagę na to, jakiej farby używasz, do jakiej powierzchni będzie stosowany i jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli zależy ci na tym, aby na twoich meblach widniała gładka, jednolita powłoka, dobrze sprawdzą się różnego rodzaju wałki gąbkowe, które nie pozostawiają smug i śladów.

To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli ci na nakładanie cienkich, równych warstw farby. Jeżeli powierzchnie, które malujesz, są oszlifowane (co powinno być oczywistością w przypadku domowych mebli), wybieraj wałki o krótkim włosiu lub gąbkowe. W przypadku farby akrylowej bardzo dobrze sprawdzają się wałki syntetyczne. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na wybór farby olejnej, wybieraj raczej wałki wykonane z gęstej pianki. Gdy malujesz meble lakierem, wykorzystuj wałki wykonane z filcu lub gąbki.

Pamiętaj o tym, że wałek sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy chcesz pomalować duże, gładkie powierzchnie. W przypadku drobnych detali, na przykład uchwytów, wąskich szczebelków czy rzeźbionych zdobień, o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie wybór pędzla.

Jak malować meble przy pomocy wałka?

Malowanie mebli przy pomocy wałka nie jest trudne, wymaga jednak nieco wprawy, a także pamiętania o kilku prostych zasadach. Zawsze przed użyciem wałek należy oczyścić z zabrudzeń – możesz zrobić to przy pomocy taśmy klejącej lub po prostu myjąc go chłodną wodą z dodatkiem odrobiny mydła. Wszelkie nieczystości mogą uszkodzić malowaną powierzchnię.

Rozkręć meble tak, aby ułatwić sobie pracę. Zabezpiecz folią lub taśmą klejącą wszystkie elementy, których nie chcesz pokryć farbą. Dokładnie oczyść i wyszoruj mebel – w niektórych przypadkach konieczne może być wykorzystanie papieru ściernego i usunięcie wcześniejszych warstw. Malując wałkiem, delikatnie prowadź go po powierzchni. Rób to z wyczuciem, nie dociskając za bardzo (spowoduje to, że farba nie będzie kryła równomiernie). Wykonuj długie ruchy, zawsze w tym samym kierunku. Pozostaw mebel do wyschnięcia. Zwykle do osiągnięcia efektu pełnego krycia może być potrzebne wykonanie 3-6 warstw.

Pamiętaj o tym, by po wykonaniu pracy od razu umyć pędzel – inaczej będziesz musiał go wyrzucić. W przypadku farb emulsyjnych wystarczy umyć go w letniej wodzie. Jeżeli stosujesz farby olejne, konieczne będzie wykorzystanie rozpuszczalnika.
Autorka: Anna Michalska