Data modyfikacji:

Jaki wąż do gazu ziemnego?

Czy wąż do gazu ziemnego i wąż do butli gazowych mogą być stosowane zamiennie? A może zamiast węża do gazu wystarczy tańszy wąż do wody? Jaki wąż do gazu ziemnego wybrać i jak długo można go użytkować? Warto to wiedzieć, żeby uniknąć nieszczęścia. Wygoda i szybkość montażu sprawiają, że połączenia elastyczne wypierają dawne połączenia rurowe, zarówno w przypadku urządzeń wodnych, jak i gazowych. Pomimo podobnego wyglądu, różnią się ceną, ale przede wszystkim budową i przeznaczeniem. Nie jest obojętne, który wąż zastosujemy do podłączenia urządzenia zasilanego gazem ziemnym dostarczanym lokalną siecią dystrybucyjną. Z gazem nie ma żartów i na pewno każdy słyszał o przypadkach tragedii związanych z wybuchem gazu w mieszkaniu.

wąż do gazu

Wąż do gazu ziemnego z certyfikatem

Wąż do gazu ziemnego przeważnie ma budowę trójwarstwową.

  1. Wewnętrzną warstwę stanowi karbowany elastyczny przewód ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej.
  2. Przed uszkodzeniami mechanicznymi i naprężeniem chroni go metalowy oplot siatkowy.
  3. Całość zabezpieczona jest przed uszkodzeniem mechanicznym warstwą tworzywa sztucznego.

Przy podjęciu decyzji o tym, jaki wąż do gazu ziemnego wybrać, kierujemy się oznakowaniem produktu. Podstawą jest certyfikat zgodności z polską i europejską normą PN-EN 14800. Przewiduje ona dwie procedury kontroli jakości (1 i 3). Zgodnie z procedurą 1. wąż ma dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Brak certyfikatu to brak gwarancji bezpieczeństwa.

Aby zabezpieczyć się przed wyciekiem, zobacz, jaki czujnik gazu wybrać

Czy można stosować inne węże?

Materiał, z którego jest zbudowany wąż do gazu ziemnego, jest dostosowany do jego cech fizycznych i chemicznych oraz do maksymalnych wartości ciśnienia w przewodzie. Ma to zapobiegać przenikaniu gazu przez ścianki węża, korodowaniu materiału i nieszczelności instalacji, dlatego do instalacji na gaz ziemny nie wolno stosować innych węży. W razie wybuchu całkowitą odpowiedzialność za jego skutki ponosi osoba, która zastosowała niewłaściwy przewód do podłączenia urządzenia gazowego.

Jaki wąż do gazu ziemnego kupić?

Wielu producentów węży do gazu ziemnego dla ułatwienia oznacza swoje wyroby kolorem żółtym, który jest przypisany instalacjom i przewodom gazowym. Co takiego, poza certyfikatem potwierdzającym jakość wyrobu i zgodność z normami, jest istotne przy wyborze węża do gazu ziemnego?

Rodzaj przyłącza

Węże mają różnie uformowane końcówki, wykonane z niklowanego mosiądzu. Końcówka może być prosta lub kątowa z charakterystycznym kolankiem, które ułatwia podłączenie kuchenki gazowej. Do łączenia służy stała lub ruchoma nakrętka z uszczelką. Średnica przyłącza jest przeważnie w rozmiarach ½" lub ¾".

W sytuacji, gdy źle dobierzemy wielkość przyłącza, konieczne będzie zamontowanie węża za pośrednictwem redukcji, a każde łączenie zwiększa ryzyko powstania nieszczelności i wycieku gazu. Najnowszym rodzajem węży do gazu są węże z szybkozłączem, które jest tak skonstruowane, żeby zapewniało doskonałą szczelność.

Długość węża

Przed zakupem węża trzeba dokładnie zmierzyć potrzebną długość, zostawiając pewną nadwyżkę potrzebną do manewrowania wężem. Węże do gazu ziemnego otrzymują atest potwierdzający ich jakość dla wyrobu jako całości, czyli dla konkretnej długości węża. Oznacza to, że węży nie można na własną rękę przycinać, sztukować ani łączyć dwóch w jeden dłuższy.

Promień gięcia

Parametr ten określa stopień elastyczności węża i jest związany ze sztywnością materiału, z którego został wykonany. Węże, które nie mają limitu promienia gięcia, pozwalają na swobodne wyginanie bez ryzyka powstania uszkodzeń mechanicznych. Próba wyginania węża o dużej sztywności może się zakończyć jego zniszczeniem.

Jak długo może służyć wąż do gazu ziemnego?

W odróżnieniu od wykonanych z gumy i tworzyw sztucznych węży do butli gazowych, węże do gazu ziemnego nie mają określonego czasu koniecznej wymiany i są przystosowane do długotrwałej eksploatacji. Skrócić ją może niewłaściwe użytkowanie oraz oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Najczęściej sygnałem do wymiany węża są widoczne ślady korozji lub zalecenie po corocznej kontroli szczelności instalacji gazowej wykonanej przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Autor: Henryk Darmstädter