Data publikacji:

Jaki wideorejestrator wybrać?

Wideorejestrator samochodowy to jedno z najważniejszych akcesoriów każdego kierowcy, które zapewnia twarde dowody w razie zdarzenia na drodze. Podpowiadamy, jaki wideorejestrator kupić, a także na co należy zwracać szczególną uwagę przy jego zakupie. Omawiamy dostępne modele pod względem rozdzielczości, kąta widzenia obiektywu czy czujników.
jaki wideorejestrator

Dlaczego warto kupić wideorejestrator samochodowy z rankingu?

Wideorejestrator to niewielkie urządzenie, które podczas jazdy rejestruje wszystko, co dzieje się na drodze. Gdy dochodzi do wypadku lub stłuczki często pomiędzy kierowcami dochodzi do kłótni o to kto zawinił. Zwykle przyjeżdżająca na miejsce policja wysłuchuje zeznań świadków i na podstawie zebranych informacji decyduje kogo ukarać mandatem karnym.
Jednak nie zawsze rozstrzygnięcie, kto odpowiada za kolizję jest takie oczywiste. Tutaj z pomocą przychodzi wideorejestrator. Wystarczy zgrać na telefon nagranie i przedstawić jako dowód w sprawie. Służby będą miały czarno na białym przebieg całego zdarzenia, co z pewnością pomoże ustalić winnego.
Ale wideorejestrator ma dużo szersze zastosowanie. Będąc w trasie możesz być świadkiem innego wypadku lub wykroczeń popełnianych przez kierowców. Tego typu nagrania często pojawiają się w sieci i często są jedynym dowodem na wykroczenia popełniane przez danego kierowcę. Incydenty na drodze mają miejsce także z udziałem pieszych, czy rowerzystów.
Nagranie z kamery również może pomóc w wyjaśnieniu danej sprawy. Wideorejestrator jest formą zabezpieczenia, na które decyzuje się coraz szersze grono zmotoryzowanych.

Dla kogo wideorejestrator z rankingu będzie dobrym wyborem?

Wideorejestrator to dobry wybór nie tylko dla zawodowego kierowcy. Wybór urządzeń do rejestrowania zdarzeń na drodze jest ogromny, dlatego każdy kto dużo jeździ samochodem powinien mieć takie urządzenie na swoim wyposażeniu.
Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Decydując się na zakup kamery samochodowej prędzej czy później zobaczysz jak przydatne jest to urządzenie. 

Jaki wideorejestrator wybrać? Najważniejsze parametry

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na rozdzielczość nagrywanych filmów. To bardzo ważne, ponieważ słaba jakość może mieć wpływ na trudności w odczytaniu numerów rejestracyjnych pojazdów, czy wskazaniu innych istotnych szczegółów. Za absolutny standard uznajemy Full HD, czyli rozdzielczość 1920x1080 px. To idealny kompromis pomiędzy dobrą jakością obrazu, a przystępną ceną urządzenia.
Dla użytkowników, którym zależy na niezwykle ostrym obrazie polecamy kamery samochodowe o rozdzielczości 3840x2160 px, czyli inaczej 4K. Czterokrotnie większa ilość pikseli ma wpływ na szczegółowość obrazu. Z takich nagrań będziesz w stanie odczytać każdy, nawet najmniejszy detal.
Drugim parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest kąt widzenia obiektywu, a także światło jakie oferuje. Zwykle w rejestratorach samochodowych stosuje się soczewki z kątem widzenia od 140 do 160 stopni. Im szersze pole widzenia, tym więcej pasów ruchu będzie w stanie ująć kamera na nagraniach.
Dobre światło pozwoli na nagrywanie dobrych materiałów również nocą. Obiektywy w dobrych wideorejestratorach dysponują światłem na poziomie f/1.8 - f/2.0. Taka wartość zagwarantuje, że matryca zarejestruje ostry obraz pozbawiony szumów.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobry wideorejestrator powinien być wyposażony w czujnik uderzeń, który w przypadku kolizji automatycznie zabezpieczy materiał filmowy. W niektórych modelach mamy dodatkowo możliwość zabezpieczenia nagrania po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. W ten sposób nie musisz martwić się, że ważne nagrania przepadną.
Podczas wyboru wideorejestratora musisz zdecydować, czy chcesz model z ekranem LCD. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zawsze możesz podejrzeć nagrania, a także łatwiej ustawić odpowiednie parametry.
Druga grupa wideorejestratorów jest pozbawiona wyświetlacza, a wszystkie czynności wykonujemy na telefonie po połączeniu z urządzeniem. Największym plusem takiej kamery są jej małe rozmiary. Wideorejestrator umieszczony pod lusterkiem jest praktycznie niewidoczny.
Ciekawą alternatywą są kamery samochodowe wbudowane w lusterko. Jeżeli zależy Ci na tym, aby  na szybie nie były zamontowane żadne dodatkowe akcesoria, to takie rozwiązanie może okazać się bardzo dobre.
Dobrą opcją jest również rejestrator przód tył. Ranking modeli tego typo pozwoli ci zorientować się w ofercie najlepszych producentów.

Jak zamontować wideorejestrator w samochodzie?

Wideorejestrator zwykle jest montowany na przedniej szybie za pomocą specjalnych przyssawek. Następnie wystarczy podłączyć przewód do gniazda zapalniczki, a urządzenie po kilku sekundach powinno się uruchomić.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest montaż wideorejestratora w serwisie. Wówczas wszystkie przewody są schowane pod deską rozdzielczą, co wpływa na estetykę i wygodę użytkowania. Jeżeli korzystasz z kamery samochodowej często, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ile kosztuje dobry wideorejestrator?

Ceny dobrych modeli zaczynają się już od około 200 złotych. Modele z niższej półki są idealnym wyborem dla mniej wymagających kierowców, którzy chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kolizji. Wideorejestrator do 200 zł będzie w tym wypadku dobrą opcją.
Dla kierowców, którzy pokonują setki kilometrów lepsze mogą okazać się kamery samochodowe w cenie od 500 nawet do 2000 złotych. Ceny są uzależnione od ilości dostępnych funkcji, a także rozdzielczości nagrań. Kamery 4K są zdecydowanie droższe niż te z matrycą Full HD. W niektórych wersjach możemy kupić kamerę samochodową na przód oraz na tył. W ten sposób będziesz miał podgląd z obu stron.  

Ranking wideorejestratorów

Jaki rejestrator jazdy kupić? Ranking TOP10 będzie dla ciebie idealną inspiracją.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.