Data publikacji:

Jaki wzmacniacz antenowy wybrać?

Problemy z jakością dźwięku w aucie to jedna z najpopularniejszych usterek, jakie możemy spotkać w autach. Oczywiście nowe modele stawiają na rozwój technologii wspomagających jakość dźwięku i jego odbiór, jednakże wiele starszych aut nie może się pochwalić takimi rozwiązaniami. Problem ten może dotyczyć nawet 50% pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Pojawia się więc pytani, jak uratować użytkowników aut, których radia nie należą do najlepszych. Rozwiązanie jest dość proste. Należy wyposażyć auto we wzmacniacz antenowy o odpowiednich parametrach.
wzmacniacz antenowy
Kwestię tego, jakie rozwiązania bierzemy pod uwagę oraz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, poruszymy w poniższym artykule, mając na uwadze szereg opinii i doświadczeń użytkowników, którzy korzystają z podobnych rozwiązań.

Jaki wzmacniacz antenowy do radia samochodowego?

Nim porozmawiamy o wadach i zaletach konkretnych modeli, musimy poruszyć kwestię samego działanie tych urządzeń, by lepiej zrozumieć zadanie i efekty, jakie przynoszą w aucie. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem wzmacniacza jest poprawić i ustabilizować sygnał, który jest zbierany za pomocą anteny i dostarczany do radia. Dzięki temu sygnał jest wzmacniany, a co za tym idzie, ulubione stacje nie szumią i nie tracą na jakości dźwięku. Należy wspomnieć przy tym, że wzmacniacz do działania wymaga zasilania, dlatego też jego montaż wymaga pewnej wiedzy elektronicznej i precyzyjnego podłączenia. Oczywiście nie jest to wymagająca kwestia, dlatego też nie masz się czym przejmować, bo przy odrobinie chęci z pewnością poradzisz sobie z montażem.

Oprócz podstawowych kwestii związanych z wyborem, o jakich warto pamiętać, dochodzą również kwestie techniczne aspektów wzmacniaczy. Nie każde urządzenie cechuje się bowiem parametrami, by prawidłowo współpracować z każdym pojazdem. Cechami szczególnie istotnymi, na które warto zwrócić uwagę, jest moc. Zbyt słabe urządzenie nie poradzi sobie bowiem z wielkością radia czy głośników, a co za tym idzie, nie przyniesie pożądanego efektu. Oczywiście nie oznacza to, że zbyt silny wzmacniacz się nie sprawdzi.

Drugim istotnym elementem jest wielkość urządzenia oraz długość okablowania. W zależności od zastosowania wzmacniacza należy sprawdzić, czy miejsce, w którym planujemy go zamontować, pozwala na umiejscowienie urządzenia danej wielkości. Zwykle wzmacniacz antenowy montujemy bowiem w sąsiedztwie danego radia, głównie dzięki temu, że wiele urządzeń jest stosunkowo niewielkich i łatwo mieszczą się w wolnej przestrzeni. Na rynku znajdują się jednak rozwiązania nieco większe, przeznaczone do montażu w bagażnikach. W takich przypadkach niezbędne będzie chociażby poprowadzenie dużej ilości przewodów. Analogicznie takie urządzenia są o wiele większe, przez co miejsce też musi być odpowiednie.

Wzmacniacz do anteny – najpopularniejsze modele

Gdy rozwiązaliśmy najważniejsze problemy związane z doborem odpowiednich urządzeń, pora poruszyć kwestię najpopularniejszych modeli.

Modelem numer jeden na rynku jest PER PIC A9609, który stanowi jeden z najczęstszych wyborów na rynku. Jest to urządzenie przeznaczone do montażu bezpośrednio przy radiu. W kwestiach technicznych urządzenie to oferuje zakres fal ze skali zarówno AM, jak i FM. Pasmo AM może być wzmocnione na poziomie 20 dB, natomiast wzmocnienie FM osiąga jedynie 12 dB. Jeśli chodzi o długość kabli, jak i samego urządzenia sięga ona jedynie 30 cm, dlatego też podłączenie zasilania musi się odbyć bezpośrednio z kostki zasilającej radio. Co do ceny, to urządzenie mieści się w średniej półce cenowej, a kwota, jaką trzeba za nie zapłacić, oscyluje w granicach 40 zł.
Drugim dość popularnym urządzeniem, które cechuje się wysoką jakością wykonania oraz działaniem w każdym modelu, jest wzmacniacz UNICON 650-530-001. Model ten oferuje wzmocnienie fal AM, jak i FM na poziomie około 15 dB każda, dzięki czemu nawet słabej jakości radio i antena wybrzmią lepszym dźwiękiem. W kwestii ceny, mamy tutaj do czynienia z nieco większym kosztem, ponieważ za tego typu wzmacniacz przyjdzie nam zapłacić około 50-60 zł, jednakże jest to jak najbardziej cena warta zapłacenia.

Trzecim dość popularnym modelem na rynku jest Voice Kraft VK-901. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które świetnie sprawdza się w większości aut. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie anten pasywnych bez wbudowanych wzmacniaczy w stopkach. W kwestii montażu, podobnie jak w poprzednich prezentowanych modelach, montowany jest w przestrzeni za radiem i podłączony do zasilania z kostki radia. Jeśli chodzi o same możliwości wzmacniania, to tutaj osiągniemy poprawę na poziomie około 10 dB, co jest dość dobrym wynikiem. W kwestii ceny jest to najtańszy model na rynku za około 15 zł.

Wzmacnianie głośników też jest ważne

Mówiąc o wzmacniaczach, warto wspomnieć również o urządzeniach wpływających na jakość dźwięku odtwarzanego na głośnikach. Jest to bowiem element kluczowy ze względu na wrażenia płynące ze słuchania muzyki. Jednym z takich urządzeń jest między innymi wzmacniacz Blaupunkt GTA-260ES. Jego moc maksymalna na wejściu wynosi 500 W, która jest następnie rozdzielana na trzy kanały, z czego dwa o mocy 60 W, a jeden 180 W. Przekłada się to na realną jakość dźwięku w nawet dużych głośnikach.

Oczywiście wszystko to przekłada się na wielkość samego urządzenia, którego montaż jest niezbędny w bagażniku, do którego należy doprowadzić niezbędne okablowanie. W zestawie otrzymujecie Państwo niezbędne okablowanie oraz kostkę zasilania, by podłączyć urządzenie do instalacji elektrycznej. Wszystko to w cenie około 280 zł, przy czym jest to jak najbardziej urządzenie ze średniej półki cenowej, które gwarantuje wysoką jakość wykonania i wieloletnią żywotność.
Mam nadzieję, że modele te pozwolą znaleźć odpowiedni model dla waszego radia, który sprosta indywidualnym potrzebom
Autor: Jakub Grzelak