Data modyfikacji:

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać?

Wiosna to sezon, w trakcie którego życie ogrodowe i działkowe zaczyna kwitnąć. To czas, kiedy nie tylko bierzemy się za porządki wokół domu. To również czas, kiedy przeglądamy nasz sprzęt i akcesoria ogrodowe po to, aby uzupełnić braki. Niektóre z pozoru łatwe wybory mogą być ogromną niewiadomą. Dlatego właśnie zapraszamy do naszego krótkiego, ale wartościowego tekstu, w którym podpowiemy, jaki zraszacz do ogrodu wybrać oraz czy warto posiadać tego typu sprzęt. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat. 

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? 

Dość przydatnym pomocnikiem w dbaniu o przydomowy trawnik jest zraszacz. Służy on do nawadniania gleby, a co za tym idzie, sprawia, że trawnik jest dobrze odżywiony i rośnie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Większość działkowców używa zraszacza do podlewania trawy także jako przyrządu do podlewania wszelkiego rodzaju roślin. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, tym bardziej że zraszacze pełnią przeróżne funkcje.  
Na rynku akcesoriów ogrodniczych znaleźć można na przykład zraszacz do ogrodu dla dzieci, taki jak Hi Zraszacz w kształcie wieloryba. To produkt, który sprawi wiele radości dzieciom, a przy okazji zrosi spragniony wody trawnik. Taka podlewaczka do trawy sprawdzi się w mniejszych ogrodach i działkach.  
Jednak chcąc postawić na bardziej profesjonalny sprzęt, warto przejrzeć ofertę producentów sprzętu ogrodowego po to, aby znaleźć takie pozycje jak Fiskars Zraszacz pulsacyjny dookolny on/off, na szpilce. To pulsacyjny zraszacz do węża ogrodowego, który umożliwia regulację wyrzutu wody. W tym przypadku metalowa szpilka, którą się wbija w podłoże, stabilizuje urządzenie, czyniąc je solidnym.  
Do najbardziej popularnych pozycji na rynku ogrodniczym zalicza się zraszacze ręczne, statyczne i ogrodowe. Który ręczny zraszacz do kwiatów będzie najlepszy? Chcąc postawić na ekonomiczne rozwiązanie, warto wybrać Kwazar Opryskiwacz ręczny 1,0 L Merkury Super. Zasada jego działania jest prosta, ale i jednocześnie mocno angażująca. Tego typu opryskiwacz sprawdzi się szczególnie w przypadku pielęgnacji roślin domowych, które wymagają tego typu nawodnienia. 
Zobacz także, jaka pompa do zraszaczy będzie dobrym pomysłem

Rodzaje zraszaczy ogrodowych 

A co, jeśli chcemy wybrać zraszacz do podlewania trawy? Wybierając zraszacz do małego ogrodu, możemy zdecydować się na wersję statyczną. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się on doskonale, ponieważ nie będzie wymagał ciągłego przemieszczania sprzętu.  
Inaczej wygląda sprawa w przypadku dużego ogrodu. Tu zraszacz do podlewania trawy powinien być ruchomy, aby zasięgiem obejmował jak największy metraż. Karcher to przodujący producent tego typu sprzętu. W swojej ofercie posiada praktyczny zraszacz obrotowy, który posiada regulowany kąt spryskiwania. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które jest doceniane przez wielu klientów.  
Czym kierować się przy wyborze zraszacza? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię działki. To podstawowe kryterium, którym powinien kierować się kupujący. Zraszacze wahadłowe spełniają swoją rolę przede wszystkim na prostokątnych działkach o regularnym kształcie. Z kolei dość ciekawą propozycją do dużych ogrodów są zraszacze turbinowe, które wysuwając się z ziemi, regularnie nawadniają powierzchnię. Nie sprawdzą się jednak one w ogrodach warzywnych, gdzie warto zastosować zraszacze bijakowe.  
Wytrzymałą i solidną propozycją jest Gardena Premium zraszacz bijakowy dookolny i sektorowy na sankach. Ten rodzaj zraszacza nie wymaga wbicia w ziemię. Przymocowany jest on do metalowego stelaża, który stabilnie utrzymuje się w pozycji pionowej. Ponadto ustawienie kąta wypuszczanej wody ma szeroki zakres i wynosi od 25 do 360°. Dzięki temu podlewanie można dopasować do indywidualnych potrzeb ogrodu, a nam pozostaje się cieszyć podlanym ogródkiem przy jak najmniejszym nakładzie naszej pracy. 
Zdjęcie: mblach / Envato Elements
Autor: Joanna Szaj