Data publikacji:

Jaką pompę do zraszaczy wybrać?

Aby cieszyć się pięknym ogrodem, gęstą i zieloną trawą, a także zadbanymi roślinami, musimy zadbać o regularną pielęgnację i nawadnianie. W dzisiejszych czasach opady deszczu nie są wystarczające – jest ich znacznie mniej, a często sama jakość wody jest niska z uwagi na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną pompę do zraszaczy, aby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia w ogrodzie. Zadbaj o ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania.

Polecamy: Jaką pompę do szamba wybrać?

pompa do zraszacza

Pompa do zraszacza – dlaczego jest ważna?

Marzy ci się, aby twój ogród był naprawdę piękny i zapierał dech w piersiach? To chyba aspiracja każdego ogrodnika oraz posiadacza działki. Niestety, aby uzyskać taki efekt, potrzeba włożyć w to sporo pracy i czasu. Jednak można sobie w pewien sposób pomóc, usprawniając wszystkie działania i stawiając na efektywne rozwiązania. Jednym z nich jest wykorzystanie zraszacza i odpowiedniego systemu nawadniania ogrodowego. W ten sposób możesz zagwarantować sobie, że twoja działka będzie podlana w taki sposób, który z pewnością doceni twój trawnik oraz roślinność. Aby system działał sprawnie i był rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym, musisz w rozważny sposób dobrać pompę do zraszacza, która będzie dosłownie najlepsza.

Jak wybrać pompę do zraszaczy?

To właśnie pompa do zraszaczy jest podstawowym i jednocześnie głównym elementem systemu nawadniania ogrodowego. Decydując się na montaż owego systemu, jego projekt rozpoczyna się właśnie od doboru pompy do wody. Na samym początku musimy wziąć pod uwagę, z jakiego zbiornika będziemy pobierać wodę. Gdy już to wiemy, przechodzimy do kolejnego kroku. Jest nim wybór rodzaju pompy oraz dopasowanie jej parametrów w ten sposób, by odpowiadała jak najbardziej naszym potrzebom. 

Jeśli już masz zakupioną pompę do zraszaczy, sprawdź, jak ona działa. Podłącz ją do zbiornika i przekonaj się o tym, jakie jest ciśnienie wody oraz wydajność samego urządzenia. Pozwoli to efektywnie rozplanować, ile zasilaczy można podpiąć pod zakupioną pompę. W końcu w każdym przypadku może być inaczej – niektóre pompy mogą swobodnie zasilać kilka zraszaczy, inne wyłącznie jeden. Pamiętaj! Kierowanie się zasadą, że im wydajniejsza i mocniejsza pompa, tym lepiej, nie jest dobrym rozwiązaniem. W efekcie można doprowadzić do pracy na sucho i zniszczenia urządzenia.

Jaka pompa do zraszaczy? Rodzaje

Przed tobą trudny wybór, jakim jest decyzja, który rodzaj pompy do zraszacza będzie najlepszy. To musi być przemyślany zakup, ponieważ pompa musi wytwarzać odpowiednie ciśnienie, które pozwoli na optymalną pracę całego systemu nawadniającego ogród. Można zaliczyć do nich pompy głębinowe, a także pompy hydroforowe i pompy zatapialne. Te drugie warto połączyć ze specjalnymi zbiornikami hydroforowymi. W efekcie uzyskamy bardzo efektywne rozwiązanie, które będzie ekonomiczne dla naszego portfela i ekologiczne dla środowiska. Jeśli dysponujesz studnią głębinową, zdecyduj się na pompę głębinową. 

W przypadku innego źródła wody, którym może być studnia kręgowa, warto zakupić pompę hydroforową. Trzeba mieć wtedy na uwadze, że urządzenie to może pompować wyłącznie czystą wodę. Jeśli chcemy korzystać z gromadzonej deszczówki, zanieczyszczenia, które wchodzą w jej skład, mogą zniszczyć pompę w krótkim czasie.

Eksperci polecają również inny rodzaj pomp do zraszaczy, którym są pompy zatapialne. Te, w przeciwieństwie do hydroforowych, mogą wykorzystywać wodę deszczową. Są one bardzo odporne na wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto są one zdolne do tłoczenia wody z różnych zbiorników jednocześnie. Dzięki temu możesz pobierać ją ze studni, basenu czy stawu w tym samym czasie. Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie, ponieważ jest ono także atrakcyjne cenowo. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli chcemy podłączyć do niej zraszacz, pompa zatapialna musi wykazywać zdolność do wytwarzania ciśnienia. Nie jest to oczywiste, ponieważ nie każdy model to oferuje.

Autor: Agnieszka Górska