Data modyfikacji:

Jak wybrać dobre żelazko

Żelazko jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Wiedzą o tym wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód. Nikt nie może obejść się bez tego niepozornego urządzenia. Prasowanie ubrań nie tylko zapewnia im odpowiednią pielęgnację, ale także gwarantuje schludny, atrakcyjny wygląd oraz poczucie komfortu. Jeśli planujesz zakup nowego żelazka, zapoznaj się z rankingiem przygotowanym przez naszą redakcję.

Jak wybrać dobre żelazko?

Dobre żelazko sprawia, że prasowanie jest znacznie przyjemniejsze. Nie będziesz postrzegać prasowania jako czasochłonnego obowiązku, gdy znajdziesz najlepsze żelazko odpowiednie do swoich potrzeb. Oto najważniejsze cechy żelazka, które warto rozważyć przed zakupem!

Moc urządzenia

Im wyższa moc żelazka, tym szybciej nagrzewa się jego stopa, a urządzenie jest wydajniejsze. Żelazko o dużej mocy nagrzewa się nawet w minutę i z łatwością usuwa wszystkie zagniecenia na ubraniach Żelazka o wyższej mocy są droższe, jednak zapewniają większy komfort prasowania. Dobre żelazko powinno posiadać co najmniej 2000 W, a najpopularniejsze żelazka mają od 2200 do 2400 W mocy.

Stopa żelazka

Powinna ona być łatwa w manewrowaniu, funkcjonalna i wytrzymała. Bardzo ważne jest to, z jakiego tworzywa została wykonana stopa żelazka. Większość modeli posiada stopę ceramiczną, teflonową, szafirową lub stalową. Stopy wykonane ze stali możemy znaleźć w tanich modelach żelazek. Szybko się nagrzewa i łatwo prowadzi, jednak jest bardzo podatna na zarysowania i przypalenia, a jej dokładne wyczyszczenie nie jest łatwe. Najpopularniejsza stopa ceramiczna dobrze rozprowadza i reguluje ciepło, a także zapewnia dobry poślizg, zapobiega elektryzowaniu się materiałów i ich przywieraniu. Trudno ją zarysować, ale jej czyszczenie również może być problematyczne. Stopa teflonowa nie przywiera do tkanin i nie powoduje efektu świecenia, jednak bardzo łatwo jest ją zarysować lub uszkodzić. Stopa wykonana z szafiru jest wyjątkowo trwała, odporna na zarysowania, a także łatwa w czyszczeniu. Dobre żelazka ze stopą szafirową są jednak znacznie droższe od innych modeli.

Wytwarzanie pary

Prasowanie jest najskuteczniejsze, gdy do prostowania tkanin wykorzystuje się parę wodną. Natężenie wytwarzania pary określa się w gramach na minutę. Dobre żelazka z wysokiej półki cenowej mogą wytwarzać nawet do 200 g/min, jednak przy codziennym prasowaniu sprawdzą się także urządzenia wytwarzające 50 g pary na minutę.

Waga

Lekkie żelazko jest łatwe do przesuwania po tkaninach, ale wymaga większego nacisku podczas używania. Z kolei cięższe żelazko nie wymaga mocnego nacisku, jednak przy prasowaniu większej ilości ubrań może obciążyć i zmęczyć twoją rękę.

Nowoczesne funkcje żelazka

Najnowsze modele oferują wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają czynność prasowania. Spotkać możemy między innymi funkcję samooczyszczania zbiornika na wodę z kamienia, funkcję Anti-Drip, która zatrzymuje wyciek wody ze zbiornika czy też funkcję wytwarzania pionowej pary, dzięki której możemy rozprostować powieszone firanki lub zasłony.

Najpopularniejsze żelazka

Russell Hobbs 20630-56 - prawdziwy bestseller

Żelazko o bardzo wysokiej mocy 3100 W i wytwarzaniu pary 45 g/min. Jego ceramiczna stopa łatwo przesuwa się po tkaninach, rozprasowując wszystkie zagniecenia. Po jej bokach znajdują się wgłębienia, które ułatwiają prasowanie ubrań z guzikami, a stożkowa końcówka pozwala dotrzeć do każdego fragmentu tkaniny. Dodatkowe uderzenie pary wynoszące 210 g/min sprawdzi się przy prasowaniu dżinsu lub lnu. Jest ciężkie i dobrze wyważone w dłoni. Posiada funkcję pionowego strumienia pary, samoczyszczenia oraz system zapobiegający powstawaniu osadu.

Philips Performer Plus GC4552/00 - jakość w dobrej cenie

Żelazko o mocy 2400 W i ciągłym strumieniem pary do 45 g/min sprawia, że prasowanie jest szybkie i przyjemne. Urządzenie bardzo szybko nagrzewa się oraz ochładza. Stopa żelazka pokryta jest powłoką z tytanu, która nie przywiera do tkanin i jest odporna na zarysowania. Uderzenia pary do 210 g/min ułatwiają usuwanie trudnych zagnieceń. Żelazko posiada funkcję Quick Calc Release, dzięki której w łatwy sposób usuniesz kamień z żelazka, oraz funkcję pionowego wyrzutu pary.

Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 - dla wymagających

Żelazko o mocy 3000 W i wytwarzaniu pary 55 g/min. Urządzenie szybko nagrzewa się i generuje bardzo dużo pary, dzięki czemu wyprasujesz dużą ilość odzieży w bardzo krótkim czasie. Ceramiczna stopa z powłoką Durilium AirGlide Autoclean łatwo się prowadzi i posiada funkcję samoczyszczenia. Żelazko zostało wyposażone w wyjmowaną szufladkę antywapienną Calc Collector, która pozwala na łatwe pozbycie się kamienia z urządzenia. Dodatkowe uderzenie pary do 230 g/min poradzi sobie z każdym zagnieceniem. Dodatkowa funkcja Anti-Drip blokuje kapanie wody z otworów parowych.

Philips GC4909/60 - idealne dla rodziny

Żelazko o wysokiej mocy 3000 W i wytwarzaniu pary 55 g/min. Zostało zaopatrzone w funkcję odkamieniania Quick Calc Release i odporną na zarysowania stopę SteamGlide Elite. Wyrzut pary do 250 g/min usuwa nawet bardzo odporne zagniecenia, a zbiornik na wodę o pojemności 300 ml łatwo się otwiera i ma duży otwór, dzięki czemu uzupełnianie wody nie sprawia żadnych problemów. Wielkość pojemnika pozwala na długie prasowanie bez potrzeby dolewania wody. Żelazko pozostawione bez ruchu na dwie minuty automatycznie się wyłącza, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Blokada kapania wody Anti-Drop pozwala prasować przy dowolnej temperaturze bez obaw o zamoczenie ubrań.

Braun TexStyle 7 TS745A - dla delikatnych tkanin

Żelazko o mocy 2400 W i wytwarzaniu pary 50 g/min. Posiada silny wyrzut pary do 180 g/min oraz trzy aktywne strefy pary, ułatwiające prasowanie nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Stopa żelazka została wykonana z wytrzymałego eloxalu, który jest dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej. Precyzyjna końcówka stopy posiada trójkątną strefę parową, świetnie sprawdzającą się do prostowania kołnierzy, marszczeń oraz falban. Po ośmiu minutach w bezruchu w pozycji pionowej lub trzydziestu sekundach w pozycji poziomej żelazko wyłącza się za pomocą funkcji Auto-off.

Autorka: Patrycja Hendzel