Data modyfikacji:

Dobre żelazko – jakie wybrać? Zobacz nasz ranking

Żelazko jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Wiedzą o tym wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód. Nikt nie może obejść się bez tego niepozornego urządzenia. Prasowanie ubrań nie tylko zapewnia ich odpowiednią pielęgnację, ale także gwarantuje schludny, atrakcyjny wygląd oraz poczucie komfortu. Jeśli planujesz zakup nowego żelazka, zapoznaj się z rankingiem przygotowanym przez redakcję Ceneo.pl. 

Czy warto kupić żelazko?

Choć spełnia zasadniczo tylko jedną funkcję – prasowanie ubrań i materiałów, jest urządzeniem niezastąpionym. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez żelazka. Doprowadzenie wypranej koszuli do porządku, czy przygotowanie cotygodniowego zapasu śpioszków dla dziecka byłoby bez niego karkołomnym wyzwaniem.

Posiadanie żelazka gwarantuje oszczędność czasu, energii oraz znacznie poprawia komfort życia. Wyprasowane ubrania wyglądają schludnie i elegancko, poddawane są odpowiedniej pielęgnacji, a co równie ważne, starannie poskładane zajmują mniej miejsca i pozwalają utrzymać porządek w garderobie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ze prasowanie zabija bakterie i roztocza, które w praniu poniżej 60 stopni nie znikają.

Minusy posiadania żelazka? Nie masz wtedy wymówek, by z niego nie korzystać. Z czasem, jeśli nieodpowiednio z niego korzystasz, możesz też zacząć się zastanawiać, czym czyścić żelazko. Ale umówmy się: w żadnym domu nie powinno zabraknąć dobrego żelazka.

Jak wybrać dobre żelazko?

Dokonując wyboru swojego wymarzonego żelazka, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
  1. Po pierwsze sprawdź moc urządzenia oraz kształt jego stopy. Dzięki temu zyskasz pewność, że żelazko sprosta twoim oczekiwaniom i potrzebom, usunie nawet najmniejsze zagniecenia oraz dotrze w trudno dostępne miejsca.
  2. Istotną funkcjonalnością żelazka jest także posiadana przez nie częstotliwość i zakres wyrzutu pary.
  3. Dodatkową cechą, którą warto przeanalizować, jest waga i rozmiar urządzenia. Pamiętaj, że zakup zbyt ciężkiego i dużego żelazka może znacznie utrudnić ci prasowanie.  

Najpopularniejsze żelazka

Przygotowaliśmy ranking modeli, które wśród użytkowników Ceneo.pl cieszą się aktualnie największą popularnością.

1. Philips Azur Pro – żelazko do zadań specjalnych

To jedno z najchętniej kupowanych żelazek parowych w Polsce. Cechuje je duża moc – 3000 W oraz silny strumień stałej pary – 50 g/min. Dzięki temu połączeniu z łatwością rozprasujesz każde nawet najdrobniejsze zagniecenia. Pięciogwiazdkowa stopa żelazka – T-ionicGlide, zakończona spiczastą końcówką, została pokryta zintegrowaną warstwą tlenku tytanu. Zapewnia to idealny poślizg bez ryzyka przypalenia ubrań oraz ułatwia prasowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak plisa koszuli, kołnierze czy mankiety. Żelazko Philips Azur Pro posiada długi 2,5 metrowy przewód oraz bardzo duży zbiornik wody (350 ml)
Umożliwia to swobodne manewrowanie podczas prasowania i zmniejsza częstotliwość napełniania zbiornika wody. Dodatkowym atutem jest ergonomiczny, miękki uchwyt z generatorem pary w górnej części żelazka, który gwarantuje wygodę i nie obciąża mięśni przedramienia. Do istotnych funkcjonalności modelu należy zaliczyć też posiadanie wbudowanego pojemnika na kamień, który zbiera jego cząsteczki podczas prasowania, a następnie proces Self Clean powoduje jego wypłukiwanie z żelazka. Żelazko Philips Azur Pro  jest doskonałym wyborem dla zapominalskich, bo pozostawione bez nadzoru wyłącza się automatycznie

Bosch TDA703021a – inteligentne żelazko

Żelazko Bosch TDA 703021a cechuje duża moc oraz 200-gramowy wyrzut pary. Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa i krótko po włączeniu jest gotowe do pracy na najwyższych obrotach, bez trudu radząc sobie z najbardziej wygniecionymi ubraniami. Moc wykorzystywana jest jednak w sposób inteligentny – wbudowany w uchwyt innowacyjny czujnik SensorSecure, powoduje, iż żelazko nagrzewa się wyłącznie podczas kontaktu z dłonią. Odłożenie urządzenia powoduje natychmiastowe i automatyczne odłączenie zasilania

Tefal Ultimate Anti-Calc Fv9785 Durilium Airglide – czysta wydajność

Żelazko Tefal Ultimate Anti-Calc Fv9785 Durilium Airglide to idealny wybór dla osób, które dokonując zakupu urządzenia, chcą móc cieszyć się nim przez lata. Wszystko za sprawą wyjmowanej szufladki antywapiennej Calc Collector, która stale wychwytuje i zbiera cząstki kamienia. Nie musisz już dłużej martwić się o kamień osadzający się wewnątrz żelazka, wystarczy regularnie oczyszczać szufladkę. Antywapienny system to nie jedyna zaleta żelazka Tefal. Posiada ono dużą moc, co w połączeniu z uderzeniem pary do 230 g/min umożliwia wydajne prasowanie, nie tylko w poziomie, ale również w pionie.

Urządzenie wyposażone jest również w inteligentny system dostosowujący ilość pary niezbędnej do wyprasowania danej tkaniny, a funkcja Anti-Drip chroni przed zabrudzeniem ubrań i blokuje kapanie wody z otworów parowych. Dzięki pokryciu stopy żelazka powłoką Durillium AirGlide Autoclean prowadzenie po tkaninie jest o 33% łatwiejsze, co pozwala na znaczną oszczędność energii i wydłużenie sesji prasowania. Żelazko wyposażone jest również w funkcję AutoStop, która powoduje automatyczne wyłączenie pozostawionego żelazka: w pozycji pionowej –  po 8 minutach, a na stopie lub na boku – po 30 sekundach.

Russel Hobbs 25090-56 One Temperature – gwarancja przyjemności z prasowania

Cecha, która wyróżnia żelazko Russel Hobbs 25090-56 One Temperature to stała temperatura prasowania. Została ona zoptymalizowana w taki sposób, aby możliwe było wyprasowanie każdego rodzaju tkaniny, bez względu na to czy jest to len, bawełna czy też muślin. Ceramiczna stopa żelazka została pokryta turmalinem, który minimalizuje naprężenia włókien i chroni przed elektryzowaniem się materiału. W ten sposób poślizg jest łatwiejszy, a prasowane ubrania nie gniotą się i nie przesuwają po desce.

Żelazko posiada również mechanizm pionowego wyrzutu pary, co dodatkowo pozwala na szybkie odświeżenie ubrań bez konieczności żmudnego prasowania. Kolejną istotną funkcjonalnością, zapewniającą bezpieczeństwo domu oraz tkanin, jest inteligentny system automatycznego wyłączania urządzenia. Wszystkie te atuty ukryte zostały w bardzo małym, lekkim urządzeniu, które charakteryzuje się niepowtarzalnym dizajnem i ergonomicznym kształtem.

Braun Si 9188 Bk Texstyle 9 – innowacja i bezpieczeństwo

Żelazko Braun Si 9188 Bk Texstyle 9 to synonim rewolucji w prasowaniu. Wszystko za sprawą stopy Saphir 3D FreeGlide, której wygięty u dołu kształt umożliwia prasowanie w każdym kierunku, także do tyłu. Urządzenie z łatwością wyprasuje każde zagniecenie we wszystkich trudno dostępnych miejscach, takich jak guziki, kołnierze, plisy. Sześciowarstwowa szafirowa stopa grzejna jest przy tym dużo bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Duża moc żelazka w połączeniu z trzema strefami aktywnego wyrzutu pary jest gwarancją najwyższej efektywności. Dzięki systemowi iCare, który automatycznie ustawia bezpieczną temperaturę dla każdego materiału, nie musisz dłużej martwić się o pielęgnację ubrań podczas prasowania. Mechanizm automatycznego wyłączania zapewnia natomiast maksymalne bezpieczeństwo i oszczędność energii elektrycznej.

Chcesz mieć dom wyposażony w najlepsze sprzęty AGD? Poczytaj ansze poradniki i rankingi, dzięki którym zaopatrzysz się w produkty najwyższej jakości:

Autorka: Patrycja Hendzel