Data publikacji:

Jakie drzwi do łazienki wybrać?

W aranżacji łazienki liczą się nie tylko kolory płytek i kształt armatury. Równie ważne jest, jakie drzwi do łazienki wybierzemy, by były one funkcjonalne i piękne. Odpowiednio dobrane wpłyną nie tylko na komfort naszej codziennej higieny, ale też zapewnią nam intymność i bezpieczeństwo. Jakie drzwi do łazienki będą dla nas najlepsze? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
drzwi łazienkowe

Jakie drzwi do łazienki będą najlepsze? Przepisy prawne

Drzwi łazienkowe, w przeciwieństwie do tych montowanych w innych pomieszczeniach, muszą spełniać specjalne warunki zapisane w prawie budowlanym. Konieczne jest, aby posiadały otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy łazienką a resztą mieszkania. Nie oznacza to bynajmniej, że równocześnie nie mogą być estetyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Jednak to, jakie drzwi do łazienki wybierzemy na początku, musi być podyktowane wymaganiami prawa.

Wywietrzniki w drzwiach, zapewniające odpowiednią wymianę powietrza, mają różne kształty i formy. Mogą być to kratki wentylacyjne, tuleje czy okrągłe otwory umiejscowione w dolnej części drzwi. Innym rozwiązaniem są podcięcia wentylacyjne w dolnej krawędzi, które również mają za zadanie umożliwić swobodną cyrkulację.

Kratki wentylacyjne to klasyczne rozwiązanie, stosowane od wielu lat. Doskonale spełniają wymogi prawa budowlanego i znajdują zastosowanie zwłaszcza w łazienkach, w których umieszczony jest piecyk gazowy do podgrzewania wody. Jeżeli jednak nie posiadamy w łazience klasycznego Junkersa, możemy także poszukać bardziej nowoczesnych rozwiązań.

Tuleje drzwiowe to rząd otworów w dolnej części drzwi. Są najczęściej bardziej estetyczne niż klasyczna kratka, ale zapewniają także mniejszą cyrkulację powietrza i warto wziąć to pod uwagę. Podcięcia wentylacyjne nadają naszej łazience nowoczesny charakter, a szczelina pomiędzy skrzydłem a podłogą dobrze spełnia swoją rolę i wymogi prawne.

Nowym i innowacyjnym rozwiązaniem są szczeliny wentylacyjne. Te nierzucające się w oczy wycięcia zapewniają zarówno ruch powietrza, jak i odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.

Kolejnym wymogiem prawnym jest to, aby drzwi do łazienki miały odpowiednią szerokość, czyli minimum 0,8 metra, a także, by otwierały się na zewnątrz. Zwłaszcza w przypadku małych łazienek ma to duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo mieszkańców, ale także na komfort użytkowania pomieszczenia.

Z jednej strony pozwala nam to lepiej zaaranżować przestrzeń, ułatwia dostęp do mebli i szafek łazienkowych, z drugiej – o wiele ważniejszej – pozwala łatwiej sforsować zamknięte drzwi, gdyby osoba wewnątrz straciła przytomność lub z innego powodu potrzebowała pomocy domowników.

Z „okienkiem” czy bez?

Kolejną sprawą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, decydując się, jakie drzwi do łazienki będą dla nas idealne, jest to, czy chcemy, aby były one przeszklone, czy też nie.

Drzwi w pełni zabudowane zapewniają poczucie intymności i spokoju w czasie codziennej higieny i innych łazienkowych czynności, ale sprawdzają się dobrze tylko jeśli łazienka posiada własne, duże okno, z dostępem do dużej ilości naturalnego światła. W przypadku ślepych łazienek sztuczne oświetlenie może być niewystarczające i warto wtedy zdecydować się na wybór drzwi przeszklonych.

Dobrze sprawdzają się modele posiadające matowe szyby, które chroniąc naszą prywatność, równocześnie wpuszczają do pomieszczenia światło. To rozwiązanie dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń łazienki i jest chętnie stosowane przy niewielkich metrażach. Zwolennicy nowoczesnego designu i odważnych rozwiązań mogą wybrać również drzwi łazienkowe z okrągłym bulajem nadającym im marynistyczny charakter. Drzwi łazienkowe to także dobre miejsce do umieszczenia dużego lustra.

Jakie drzwi do łazienki dla danego stylu?

Planując zakup drzwi łazienkowych, nie traćmy z oczu tego, by były odpowiednio wkomponowane w ogólny wystrój naszej łazienki. Powinny harmonizować ze stylem wystroju zarówno kolorystycznie, jak i pod względem charakteru. Weźmy pod uwagę to, że drzwi łazienkowe powinny być dopasowane nie tylko do wnętrza łazienki, ale i do estetyki pomieszczenia, z którego do łazienki wchodzimy – przedpokoju, pokoju czy korytarza. Najpopularniejszymi kolorami dla drzwi łazienkowych jest klasyczny biały, kremowy, écru i szary. Coraz większą popularnością cieszą się też modele z widoczną fakturą drewna.

Jak montować drzwi do łazienki?

Zanim zdecydujemy się na to, jakie drzwi do łazienki kupimy, powinniśmy dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy w ścianie. Taki pomiar należy wykonać już po wykończeniu ścian i zakończeniu innych prac remontowych. Poza grubością płytek i ościeżnicy trzeba też wziąć pod uwagę wysokość podłogi, zwłaszcza że często podłoga w łazience wykończona jest innym materiałem niż w pozostałej części mieszkania. W takim przypadku linia drzwi powinna wypadać dokładnie w miejscu, w którym podłoga łazienki łączy się z podłogą przylegającego pomieszczenia. Ościeżnicę na styku z płytkami ściennymi i podłogowymi należy zabezpieczyć silikonem. Możemy się także zwrócić z prośbą do profesjonalisty, co da nam pewność rzetelności i dokładności pomiaru, a także późniejszego montażu wybranych przez nas drzwi.

Pamiętajmy, że to, na jakie drzwi do łazienki się zdecydujemy, powinno być podyktowane nie tylko przepisami, ale przede wszystkim naszym gustem i poczuciem estetyki. Dobrze wybrane łazienkowe drzwi będą cieszyć nasze oczy latami, przy okazji strzegąc naszej prywatności, zapewniając wymianę powietrza i odprowadzając wilgoć, co jest wyjątkowo ważne dla naszego komfortu użytkowania pomieszczenia.
Autor: Bartosz Stoczkowski