Drzwi łazienkowe, w przeciwieństwie do tych montowanych w innych pomieszczeniach, muszą spełniać specjalne warunki zapisane w prawie budowlanym. Konieczne jest, aby posiadały otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy łazienką a resztą mieszkania. Nie oznacza to bynajmniej, że równocześnie nie mogą być estetyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Jednak to, jakie drzwi do łazienki wybierzemy na początku, musi być podyktowane wymaganiami prawa.
Wywietrzniki w drzwiach, zapewniające odpowiednią wymianę powietrza, mają różne kształty i formy. Mogą być to kratki wentylacyjne, tuleje czy okrągłe otwory umiejscowione w dolnej części drzwi. Innym rozwiązaniem są podcięcia wentylacyjne w dolnej krawędzi, które również mają za zadanie umożliwić swobodną cyrkulację.
Kratki wentylacyjne to klasyczne rozwiązanie, stosowane od wielu lat. Doskonale spełniają wymogi prawa budowlanego i znajdują zastosowanie zwłaszcza w łazienkach, w których umieszczony jest piecyk gazowy do podgrzewania wody. Jeżeli jednak nie posiadamy w łazience klasycznego Junkersa, możemy także poszukać bardziej nowoczesnych rozwiązań.
Tuleje drzwiowe to rząd otworów w dolnej części drzwi. Są najczęściej bardziej estetyczne niż klasyczna kratka, ale zapewniają także mniejszą cyrkulację powietrza i warto wziąć to pod uwagę. Podcięcia wentylacyjne nadają naszej łazience nowoczesny charakter, a szczelina pomiędzy skrzydłem a podłogą dobrze spełnia swoją rolę i wymogi prawne.
Nowym i innowacyjnym rozwiązaniem są szczeliny wentylacyjne. Te nierzucające się w oczy wycięcia zapewniają zarówno ruch powietrza, jak i odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.
Kolejnym wymogiem prawnym jest to, aby drzwi do łazienki miały odpowiednią szerokość, czyli minimum 0,8 metra, a także, by otwierały się na zewnątrz. Zwłaszcza w przypadku małych łazienek ma to duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo mieszkańców, ale także na komfort użytkowania pomieszczenia.
Z jednej strony pozwala nam to lepiej zaaranżować przestrzeń, ułatwia dostęp do mebli i szafek łazienkowych, z drugiej – o wiele ważniejszej – pozwala łatwiej sforsować zamknięte drzwi, gdyby osoba wewnątrz straciła przytomność lub z innego powodu potrzebowała pomocy domowników.