Data modyfikacji:

Jakie opony do roweru trekkingowego, górskiego czy crossowego

Ogromna ilość opon rowerowych górskich, trekkingowych oraz crossowych sprawia, że użytkownicy nie wiedzą, na jaki model się zdecydować. W tym artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas zakupów, tak aby jazda była jeszcze większą przyjemnością. Zobacz, jakie opony do roweru trekkingowego czy górskiego kupić.

opony do roweru

Jakie opony do roweru kupić i dlaczego wybór jest tak ważny?

Podobnie jak musisz wiedzieć, jak dobrać rower do wzrostu, tak samo musisz wiedzieć, jak dobrać opony. To, jakie opony do roweru wybierzesz, ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Źle dobrane ogumienie sprawi, że będziesz się niepotrzebnie męczyć, a w trudnych warunkach nie będzie można zapanować nad rowerem.

Z tego względu zakup nie powinien być przypadkowy. W tym poradniku podpowiemy, jak dobrać opony do konkretnego stylu jazdy. To pozwoli przemierzać wiele kilometrów bez najmniejszych problemów.

Jakie opony do roweru górskiego?

Opony do roweru górskiego przede wszystkim powinny być uzależnione od stylu jazdy danego użytkownika. Osoby uprawiające ekstremalne odmiany kolarstwa, takie jak enduro czy downhill, powinny sięgnąć po ogumienie szerokie z bardzo dużym bieżnikiem. To pozwoli na zachowanie odpowiedniej przyczepności nawet na bardzo stromych zjazdach.

Dobrze, aby opona miała szerokość wynoszącą przynajmniej 2,25 cala. Bieżnik ułożony w charakterystyczne kostki jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje dobre przyleganie do podłoża, a także szybkie oczyszczanie z zabrudzeń.

Osoby ścigające się w maratonach powinny sięgnąć po opony o szerokości 2,1 cala do 2,2 cala. Dobrze, aby taka opona była odpowiednio lekka. Bieżnik w tym przypadku nie musi być aż tak agresywnie ułożony. Jego niższy profil dobrze wpłynie na opory toczenia.

Osoby, które się ścigają, powinny również wybrać modele bezdętkowe. Są nie tylko lżejsze, ale również bardziej odporne na uszkodzenia.

Jakie opony do roweru górskiego kupić na leśne ścieżki? Amatorzy jazdy po leśnych ścieżkach i szutrowych drogach powinni wybrać opony o szerokości od 1,9 cala do 2,0 cala. To w zupełności wystarczy do komfortowej jazdy i utrzymania wystarczającej przyczepności.

Jakie opony do roweru trekkingowego?

Rowery trekkingowe muszą spisywać się dobrze na nieutwardzonych ścieżkach, dlatego należy wybierać modele z gładkim bieżnikiem na środku i drobnymi kostkami po bokach. Takie opony do roweru trekkingowego spiszą się nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Do tego typu rowerów można znaleźć również gładkie opony kierunkowe. Osoby, które więcej jeżdżą po asfaltowych drogach, docenią ich możliwości. Guma nie zużyje się tak szybko jak w przypadku większego bieżnika.

Opony do rowerów crossowych

To, jakie opony do roweru crossowego wybierzesz, zależy od stylu jazdy. Całkowicie gładkie opony rowerowe są doskonałe, jeśli wybieramy się na szosową przejażdżkę za miasto. W przypadku jazdy po lekkim terenie, podobnie jak w rowerach trekkingowych, warto zdecydować się na model z bieżnikiem.

W wielu rowerach crossowych można pozwolić sobie na nieco szerszy rozmiar, taki jak 1,60 cala czy 1,75 cala. Różnica w przyczepności będzie zauważalna. Na mokrej nawierzchni w terenie taka opona będzie działała o wiele, wiele lepiej.

Polecane opony do rowerów górskich, crossowych i trekkingowych

Zastanawiasz się, jakie opony do roweru trekkingowego czy górskiego wybrać? Zobacz polecane przez nas modele.

Schwalbe Marathon Mondial 

Continental At Ride 


Vittoria Randonneur Tech G+


Continental Double Fighter III 


Rubena Ocelot