Data modyfikacji:

Jakie pampersy dla noworodka będą najlepsze?

Odpowiednia higiena w przypadku noworodków jest niezbędna. W pierwszym okresie rodziców najbardziej interesuje przede wszystkim zapewnienie dziecku pampersów w odpowiednim rozmiarze, takich, które nie będą wywoływały podrażnień. Niektórzy są zwolennikami pieluszek tetrowych. Jednak w wielu sytuacjach pampersy są po prostu wygodniejsze. Warto zatem wiedzieć, jakie pampersy dla noworodka będą najlepsze i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
pieluchy dla dzieci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pampersów dla noworodka?

Jak wybrać pampersy dla noworodka? Możesz się kierować m.in. popularnymi produktami z rankingu pampersów. Warto jednak mieć ogólna wiedzę na temat wyporu pieluch.

Zanim przejdziemy do rozmiarów pampersów dla noworodka, jest jeszcze wiele innych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Warto zacząć od tego, kiedy najlepiej się w takie pampersy zaopatrzyć. Otóż jest to trzeci trymestr ciąży. Wtedy już wiesz mniej więcej na podstawie USG, jakiej wielkości będzie maluszek, lekarz może także oszacować jego wagę. Możesz zatem dobrać odpowiedni rozmiar. Ale to nie wszystko, bowiem są czynniki, na które trzeba zwrócić baczną uwagę.

Czy warto od razu zaopatrzyć się w wiele pampersów dla noworodka od jednego producenta? Zamiast kupować wiele paczek jednego rodzaju, lepiej postawić na kilka pojedynczych od różnych producentów i zdecydować, które będą najbardziej odpowiednie. Oczywiście trzeba pamiętać, że w ciągu jednego dnia zużywa się nawet kilkanaście pampersów dla noworodka.

Można też zasięgnąć opinii innych rodziców, ale jak wiadomo, to, co sprawdziło się u innych dzieci, niekoniecznie musi sprawdzić się u twojego malucha, choć generalnie są czynniki, które dają nam większą pewność, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości. Na pewno bardzo ważna jest chłonność. Należy zwrócić uwagę również na materiał, czy posiada odpowiednie atesty świadczące o tym, że jest bezpieczny dla skóry dziecka i hipoalergiczny. Wbrew pozorom niektóre materiały mogą być twardsze i podrażniać skórę noworodka.

Ponieważ jako młody rodzic możesz nie mieć doświadczenia w tym, kiedy należy dziecku pieluszkę zmienić, wybieraj produkty, które wyposażone są we wskaźnik wilgotności. To pasek umieszczony na pampersie, który pod wpływem wilgoci zmienia kolor. Unikaj pampersów dla noworodka z lateksem czy innymi sztucznymi substancjami, które mogą uczulać. Ogromny zapas nie jest wskazany nie tylko z powodu ewentualnych uczuleń, ale także dlatego, że dziecko z danego rozmiaru szybko wyrasta.

Z czego składa się pampers dla noworodka – kupuj świadomie

Standardowy pampers dla noworodka zbudowany jest z zewnętrznej warstwy polietylenowej lub polipropylenowej. Ma służyć zatrzymaniu zawartości pieluszki wewnątrz i temu, by ubranko dziecka nie uległo zabrudzeniu. Do włókniny pieluch często dodawane są substancje zapachowe i balsamy, które mają chronić przed zaczerwienieniem i podrażnieniami. Powinny to być olejki naturalne, witaminy E, D i wazelina.

Należy sprawdzić, czy w składzie nie ma chloru lub lateksu, czyli substancji podrażniających. Do skóry przylega włóknina polipropylenowa i ona właśnie odprowadza ciecz do części chłonnej. Kolejna jest warstwa szybkiego przenoszenia wilgoci, która służy temu, by dziecko jak najdłużej miało suchą pieluszkę. Pampersy dla noworodka powinny być elastyczne i wyposażone w falbanki po bokach, które chronią przed niekontrolowanym wyciekiem.

Rodzaje pampersów – co mamy do wyboru?

Dla noworodka masz do wyboru pampersy na dzień, na noc, a także te z wycięciem na pępek. Warto kupować te ostatnie, bo ułatwiają utrzymanie odpowiedniej higieny pępka. Są oczywiście przeznaczone dla noworodków, którym nie odpadł jeszcze kikut pępowiny. Nie można zasłaniać wtedy pępka pieluszką. Alternatywą dla pieluszek jednorazowych są wielorazowe. Oczywiście w tym przypadku składają się one z otulacza, którego nie wymienia się za każdym razem, i wkładu chłonnego z bawełny, lnu czy bambusa, które każdorazowo trzeba prać. Wielu rodziców jest zwolennikami pampersów ze względu na wygodę.

Jaki rozmiar pampersów dla noworodka wybrać?

Przechodzimy do niezwykle ważnej, a właściwie najistotniejszej kwestii, a więc doboru rozmiaru. Pieluszka musi być odpowiednio dopasowana. Nie może być za duża ani za mała, aby zapewniała dziecku komfort i suchość. W przypadku noworodków mamy do wyboru pampersy w rozmiarze 1 lub 2, a dla wcześniaków należy wybierać pampersy w rozmiarze 0. Poszczególnym rozmiarom odpowiada waga urodzeniowa dziecka.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wskaźniki mogą różnić się w zależności od producenta. Rozmiar micro, czyli zero, to waga urodzeniowa od 0 do 3 kg. Rozmiar 1 obejmuje najczęściej wagę urodzeniową od 2-5 kg, a rozmiar 2 – od 3 do 6 kg. Ten ostatni wybierany jest w przypadku dużych noworodków. Jeśli dziecko przy urodzeniu waży 4 kg, to bardzo szybko przechodzi z rozmiaru 1 na rozmiar 2.

Jakie pampersy dla noworodka będą najlepsze?

Pampersy dla noworodka powinny być dopasowane do małego ciałka dziecka, wygodne w zakładaniu, co jest bardzo istotne, gdy nie ma się jeszcze wprawy. Ponadto niezbędny jest wybór antyalergicznych pampersów. Powinny dobrze pochłaniać wilgoć, a jak już wspomnieliśmy istotny jest także wskaźnik poziomu zabrudzenia. Dzięki takim elementom można uniknąć odparzeń. Zatem, na które modele warto postawić?

Które pampersy są rekomendowane przez rodziców? Polecane są pieluszki Pampers Premium Care VP w rozmiarze 1 (od 2 do 5 kg). Rodzice zwracają uwagę na znakomite pochłanianie wilgoci, mocne rzepy, łatwe zakładanie, a także praktyczny pasek napełnienia. Polecanym produktem są także pampersy Abema Bambo Nature 2 (od 3 do 6 kg). Rodzice doceniają to, że są ekologiczne, po dwóch latach rozkładają się w 65%, a jednocześnie są chłonne i dobrze zapobiegają odparzeniom.

Jedynym minusem jest tutaj brak paska, wskaźnika wilgoci. Pozostając przy jednorazowych pieluszkach eko, warto zdecydować się także na Gron Eko (od 2 do 5 kg). Są to pieluszki dla szczególnie wrażliwej skóry noworodka, a nawet atopowej. Nie zawierają perfum ani balsamów.
Jest wiele ciekawych produktów z kategorii pampersów dla noworodków i jak widać, wcale nie trzeba wybierać produktów, które będą rozkładać się przez wiele lat, bo powstaje coraz więcej wysokiej jakości pieluszek eko.
Autorka: Dorota Wacholz