Data modyfikacji:

Jakie rękawiczki na siłownię wybrać?

Decydując się na regularne wizyty na siłowni, nie powinniśmy zapomnieć o podstawowym wyposażeniu, które zwiększy efektywność naszych treningów, ale też poprawia komfort ćwiczeń. Jednym z elementów takiego wyposażenia są oczywiście rękawiczki na siłowni. Jakie rękawiczki na siłownię wybrać?
rękawiczki na siłownię

Rękawiczki na siłownię – dlaczego warto?

Ćwiczenia z obciążeniem to najczęstszy powód, dla których decydujemy się wybrać na siłownię. I choć wiele osób nie widzi potrzeby w dodatkowym wydatku, jakim są rękawiczki na siłownię, to jednak jest to najszybsza droga do bolesnych ran, otarć i odcisków. I choć nie są to straszne obrażenia, mogą skutecznie wyłączyć nas z kolejnego treningu, co w przypadku wielu planów jest nie do przyjęcia.

Rękawiczki na siłownię dają nam ogromny komfort ćwiczenia, poprawiają chwyt oraz minimalizują ryzyko wyślizgnięcia się sztangi czy innego sprzętu, gdy nasze dłonie są już dostatecznie spocone. To jednak nie wszystko. Najważniejszy powód, dla którego powinniśmy każdorazowo ubierać rękawice na siłownię, to ochrona naszych nadgarstków. Każdy doświadczony bywalec siłowni doskonale zdaje sobie sprawę z tego, z czym wiążą się kontuzje nadgarstków. To nic innego jak długi czas pauzowania.

Każda para wysokiej jakości rękawiczek zapewni utwardzenie i zabezpieczenie okolic nadgarstków, co w przypadku ćwiczeń siłowych jest niezwykle ważne.

Materiał rękawiczek na siłownię

Jak wybrać idealne rękawice na siłownię? Analizę zacznijmy od materiału, z jakiego rękawice zostały wyprodukowane. Do wyboru najczęściej mamy dwa warianty – rękawice skórzane i materiałowe. Zacznijmy od tych materiałowych. Są one odporne na wszelkie detergenty, wysoką temperaturę czy wilgotność. Z pewnością zapewniają one bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co pozytywnie wpływa na brak przykrego zapachu. Rękawiczki materiałowe to propozycja dla wszystkich tych, którym przede wszystkim zależy na swobodzie ruchów.

Rękawiczki skórzane z kolei znacznie poprawiają przyczepność, ale też doskonale chronią przed otarciami, zranieniami oraz pęcherzami. Wraz z długością korzystania z rękawiczek materiał skórzany doskonale dopasowuje się do kształtu naszej dłoni, czyniąc rękawice niesamowicie wygodnymi.

Funkcjonalność rękawiczek na siłownię

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając idealne rękawice na siłownie? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na możliwość amortyzowania naszych dłoni. Gdy ciężar jest przez nas podnoszony lub gdy my podnosimy się na drążku, rękawiczki mają zniwelować uczucie bólu, które skutecznie zniechęca nas do kontynuowania treningu. W zależności od jakości wykonania rękawiczek te z reguły są wyposażone w specjalne wkładki, które stanowią barierę ochronną przed bezpośrednim uczuciem bólu. Dodatkowo rękawiczki powinny charakteryzować się również skuteczną ochroną nadgarstków.

Rękawiczki powinny być wyposażone w opaskę, którą powinniśmy owinąć nasz nadgarstek, co pozwala na utrzymanie go w tej samej pozycji podczas ćwiczeń. Z jednej strony opaska ta może zmniejszyć nasz komfort ćwiczeń, jednak to właśnie dzięki niej unikniemy potencjalnych, bolesnych kontuzji. Nie zapominajmy również o tak istotnej funkcjonalności jak przepuszczalność powietrza. Materiał, z jakiego wykonane są rękawiczki, powinien zapewnić nam optymalną oddychalność.

Jak dobrać rękawiczki męskie i damskie na siłownię?

W jaki sposób dobrać idealny rozmiar rękawiczek męskich oraz żeńskich? Najlepiej dopasować je indywidualnie, dopasowując je bezpośrednio do kształtu i rozmiaru naszej dłoni. W tym aspekcie zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą stosować dokładnie taką samą zasadę dopasowywania rękawiczek na siłownię.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku rękawiczek skórzanych, te z czasem dopasują się idealnie do naszych dłoni. Dlatego, nawet gdy na początku nie będą one idealnie pasowały, możemy z powodzeniem je kupić i zacząć w nich ćwiczyć. Nie minie kilka treningów, a już nie będziemy sobie wyobrażać treningu bez tego funkcjonalnego dodatku.
Autor: Norbert Rukowski