Data publikacji:

Jakie wiertło do metalu jest najlepsze? 

Praca z metalem często wiąże się z wykonywaniem w tym materiale otworów o różnej średnicy oraz głębokości. W zadaniu tym nieodzowne okażą się elektronarzędzia, a także specjalne wiertła. Sprawdź, jakie wiertła do metalu są najlepsze.

jakie wiertła do metalu

Wiertła do metalu: jakie wybrać?

Wiertła do metalu przydają się w wielu sytuacjach, zarówno przy pracach budowlanych, remontach, jak i drobnych lub poważniejszych naprawach w warsztacie. W sklepach znajdziemy ich naprawdę szeroki wybór. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, czym się charakteryzują i w jakich sytuacjach ich używamy.

Sprawdź również nasz poradnik na temat wyboru wiertła do szkła

Jakie wiertła do metalu? Na co zwracać uwagę?

W przypadku, gdy zależy nam na dobrze wykonanej pracy, z zasady nie warto oszczędzać, kupując wiertła z niższej półki oraz od niesprawdzonych producentów. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że szybko ulegną uszkodzeniu lub zużyciu, wystawiając na ryzyko nasze efekty pracy.

Większość wierteł sprzedawana jest w rozmiarach od 3 do 32 milimetrów. Istnieją też specjalistyczne modele o grubości poniżej 1 milimetra lub warianty przeznaczone do pracy z dużymi maszynami, których długość przekracza jeden metr, a średnica nawet 120 milimetrów.

Warto również pamiętać, by zawsze dobierać wiertła do używanego narzędzia. Jakie wiertła do metalu są dostępne na rynku? Niektóre korzystają ze standardowych uchwytów walcowych, które pasują do zwykłych wiertarek. Poza tym znajdziemy też modele z mocowaniami SDS-Plus i SDS-Max, a także stożkowymi Morse'a używanymi zarówno w wiertarkach, tokarkach, jak i frezarkach.

Jakie są rodzaje wierteł do metalu?

Większość wierteł do metalu wyróżnia się specyficzną budową. Ostrze ich wierzchołka posiada kąt 118 lub 130 stopni. Konstrukcja ta skupia siłę nacisku na samym czubku głowicy, co zapewnia stabilną pracę oraz ułatwia penetrację niezwykle twardego materiału. Wiertła posiadają zazwyczaj dwa ostrza tnące, choć istnieją modele z trzema lub czterema, a także skrętne rowki odprowadzające metalowe wióry na zewnątrz otworu.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze rodzaje wierteł do metalu różniące się swoim składem oraz przeznaczeniem.

Przeczytaj również: Najlepsza młotowiertarka. Ranking

Wiertła standardowe

Uniwersalne wiertła do metalu, których możemy używać także z innymi materiałami. Są one wykonane zazwyczaj ze wzmacnianej stali i w dużej mierze nadają się przede wszystkim do wiercenia niewielkich i płytkich otworów.

Wiertła tytanowe

Powlekane warstwą tytanu, dzięki której charakteryzują się największą odpornością na zużycie. Pozostają też niezwykle precyzyjne i szybkie.

Wiertła kobaltowe

Jakie wiertło wybrać do twardego metalu? Idealnie sprawdzą się modele kobaltowe. Ich właściwościowi zapewniają też stabilniejszą pracę z materiałem i lepsze centrowanie wiertła.

Wiertła ze stali szybkotnącej HSS

Jakie będą dobre wiertła do metalu? Modele ze stali szybkotnącej HSS są najczęściej wybierane. Górują nad innymi modelami jeżeli chodzi o precyzję oraz szybkość pracy, nadają się również do wiercenia w twardszych metalach.

Wiertła stożkowe

Wiertła z charakterystycznym stożkowym ostrzem. Wykorzystujemy je nie tylko do wiercenia, ale także do precyzyjnego powiększania lub nawiercania otworów.

Zobacz, co warto wiedzieć o wierceniu w gresie

Autor: Michał Kułakowski