Beton to uniwersalny materiał budowlany, który odznacza się niezwykle dużą trwałością i wytrzymałością, dlatego w różnym stopniu używany jest praktycznie w każdym budynku. Ze względu na te właściwości jego obróbka wymaga odpowiednich narzędzi. Radzimy, jakie wiertło do betonu najlepiej wybrać.
Pierwsi z betonu zaczęli korzystać już starożytni Rzymianie. Świadectwem jego fenomenalnych właściwości jest wiele wciąż stojących budowli wzniesionych przez eksperymentujących z nim inżynierów ponad dwa tysiące lat temu. Beton jest najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym używanym powszechnie na całym świecie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną cywilizację.
Używane obecnie mieszanki betonu dostępne są w wielu rodzajach, które oferują niezwykłą wytrzymałość i twardość nawet w najtrudniejszych warunkach. Do pracy z tym materiałem potrzebujemy zatem naprawdę dobrych i specjalistycznych narzędzi. Podpowiadamy, jakich wierteł używać do betonu.
Przeczytaj także: jakie wiertło pod gwint
Jeżeli zależy nam na dobrze wykonanej pracy, nie powinniśmy oszczędzać i kupować wierteł od niesprawdzonych producentów. Istnieje duże ryzyko, że sprawią one problemy, ulegając np. bardzo szybko zużyciu. Pamiętajmy również, by dobrać odpowiednie wiertło do posiadanego przez nas narzędzia. W przypadku zwykłych wiertarek udarowych stawiajmy na modele z uchwytami walcowymi.
Jeżeli jednak używamy młotowiertarek lub młotów pneumatycznych, musimy poszukać modeli ze specjalistycznymi systemami mocowania SDS-Plus lub SDS-Max. Ze względu na duże obciążenie, wiertła do betonu ulegają dość szybkiemu zużyciu, ale zazwyczaj istnieje możliwość ich ponownego naostrzenia.
Możemy rozróżnić kilka podstawowych typów wierteł do betonu, które różnią się konstrukcją, przeznaczeniem oraz materiałami, z jakich zostały wykonane.
Zobacz także, jakie wiertła do metalu wybrać
Najczęściej wybierane wiertła do betonu. Są one wykonywane ze stali narzędziowej lub jej stopów z domieszką tytanu lub kobaltu. Ich głowica przyjmuje spiralny kształt z pojedynczym rowkiem, a końcówka pokryta jest dodatkowo węglikiem spiekanym. Wierteł używamy do prostszych prac montażowych, np. do zawieszania półek.
Jak wskazuje na to nazwa, głowica tych wierteł pokryta jest diamentowym pyłem. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje tego typu wierteł. Klasyczne modele służą do wiercenia małych otworów, natomiast modele koronowe pozwalają na zrobienie otworów o większych średnicach.
Wiertła przeznaczone do używania z wiertarkami udarowymi. Zostały one wyposażone w głowicę pokrytą niezwykle wytrzymałym węglikiem spiekanym.
Kategoria specjalistycznych wierteł z uchwytami SDS przeznaczonych do wiercenia w zbrojonym betonie. Są one wykonane z bardzo dobrej stali hartowanej lub ze stopu tytanowo-węglowego. Odznaczają się również specjalnym kształtem, ich głowica wyposażona jest w szlifowane boczne ostrza oraz wzmacniane ostrze centralne. Dodatkowo wydajniej odprowadzają kurz i pył oraz są odporne na drgania następujące po natrafieniu na materiał o innej gęstości i wytrzymałości (np. metal).