Data modyfikacji:

Jakiej marki odkurzacz?

Odkurzacz to taki sprzęt domowy, który nie ma sobie równych podczas sprzątania. Dzięki niemu łatwo i szybko można pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z podłogi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i zaburzają estetykę domu. Każdy, kto planuje zakup odkurzacza, powinien zapoznać się z podstawowymi parametrami i na podstawie tej wiedzy wybrać dla siebie odpowiedni model. Oferta odkurzaczy, która dostępna jest w wielu sklepach ze sprzętem RTV i AGD, jest bogata w wiele różnorodnych modeli. Wybór właściwego egzemplarza może być trudny, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Przeczytaj również: Odkurzacz z filtrem wodnym czy cyklonowym?

jakiej marki odkurzacz

Rodzaje odkurzaczy

Obecna oferta odkurzaczy rozbudowana jest na szeroką skalę. W sklepach ze sprzętem RTV i AGD znaleźć można modele, które różnią się przeznaczeniem, systemem zbierania brudu oraz posiadanymi funkcjami. Niezwykle bogata oferta odkurzaczy Zelmer, Samsung czy Philips sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny model.

Klasyczny podział odkurzaczy dzieli tę kategorię na odkurzacze workowe i bezworkowe. Nowoczesne modele wzbogacone są o filtr wodny, który jest idealny do domów alergików. Popularne są także modele odkurzaczy piorących, które pomogą usunąć nawet najbardziej uporczywy brud. W ostatnich latach na popularności zyskały modele pionowe, które są niezwykle wygodne i praktyczne w użytkowaniu.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Najpopularniejsze rozróżnienie modeli odkurzaczy dotyczy sposobu zbierania brudu. Wyróżnia się odkurzacze wyposażone w specjalny worek oraz takie bez worka, które zbierany brud gromadzą we wbudowanym zbiorniku. Odkurzacz workowy do prawidłowego działania wymaga specjalnego worka, który będzie do niego dopasowany. Odkurzacze workowe to jedne z najtańszych modeli dostępnych na rynku. Ich koszt jest niski, ale taki sprzęt generuje kolejne wydatki. Worek papierowy zamontowany w odkurzaczu należy wyrzucać po każdym użyciu.

Bardziej opłacalny jest worek tekstylny, który jest wielokrotnego użytku. Alternatywą dla tego typu urządzeń jest odkurzacz bezworkowy posiadający specjalny zbiornik, do którego trafiają zanieczyszczenia zebrane podczas sprzątania. Taki sprzęt wymaga opróżniania pojemnika w momencie, gdy jest on zapełniony w znacznym stopniu. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze i bardziej ekonomiczne w porównaniu z odkurzaczami workowymi. 

Odkurzacz z filtrem wodnym

Takie urządzenie sprawdzi się szczególnie w domach, w których mieszkają alergicy, osoby chorujące na przewlekłe schorzenia płuc oraz astmatycy. Odkurzacz podczas pracy wypuszcza czyste, przefiltrowane powietrze z powrotem do pomieszczenia. Takie odkurzacze posiadają dodatkowy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który oczyszcza powietrze z drobinek kurzu i bakterii, zanim wydostanie się ono z urządzenia. Decydując się na taki sprzęt, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Większa pojemność gwarantuje dłuższy czas pracy bez konieczności wymiany wody.

Odkurzacz piorący – na uporczywy brud

Odkurzacz piorący przydaje się szczególnie w domach o dużej powierzchni. To urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko skutecznie odkurza podłogę z zanieczyszczeń, ale także posiada funkcje piorące. Tego typu sprzęt zazwyczaj charakteryzuje się dużym gabarytem, ponieważ oprócz mechanizmu z silnikiem, zawiera w swojej konstrukcji dwa zbiorniki na wodę – brudną, w której zbierają się zanieczyszczenia, oraz czystą. Taki odkurzacz świetnie się sprawdzi przy okazji czyszczenia dywanów, tapicerki oraz w trakcie czyszczenia uporczywych zabrudzeń na panelach.

Pionowy odkurzacz – wygodna alternatywa dla tradycyjnego odkurzacza

Pionowe odkurzacze, chociaż dostępne na rynku od wielu lat, dopiero teraz wzbudziły prawdziwe zainteresowanie wśród klientów. Taki sprzęt zajmuje małą powierzchnię, dlatego dobrze się sprawdzi w małych mieszkaniach i kawalerkach. Odkurzacz jest łatwy w użyciu, dlatego korzystanie z niego nie wymaga składania kilku części i rozwijania długich przewodów. Wśród odkurzaczy pionowych dostępnych w sprzedaży znaleźć można modele wyposażone są w filtr HEPA, który oczyszcza wydmuchiwane powietrze z resztek kurzu i bakterii. 

Jaka jest najlepsza moc ssania odkurzacza?

Moc odkurzacza to jedna z podstawowych właściwości, na którą należy zwrócić uwagę, kupując dla siebie nowy sprzęt. Wybierając odpowiedni odkurzacz, należy znać jego przeznaczenie. Urządzenie, które będzie użytkowane w średniej wielkości domu lub mieszkaniu, powinno mieć moc mieszczącą się w przedziale od 50 do 600 W. To duża rozbieżność, dlatego uważa się, że najlepsze odkurzacze cechują się mocą ssania około 300-350 W. 

Takie parametry pozwalają na swobodne sprzątanie podłóg o różnych strukturach, również czyszczenie dywanów sprzętem z taką mocą jest wysoce skuteczne. Wybierając urządzenie, warto także zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Ta zmienna określa zużycie energii. Klasę energetyczną określa się za pomocą liter od A do G, przy czym A z plusami oznacza najwyższą klasę i najlepszą efektywność pracy. 

Odkurzacz do dużego domu

Posiadanie dużego domu wiąże się z dużą powierzchnią do sprzątania. Podłoga to miejsce, które zdecydowanie brudzi się najbardziej, szczególnie wtedy, gdy w domu obecne są zwierzęta lub małe dzieci. W dużym domu świetnie sprawdzi się odkurzacz o dużej mocy ssania. Wysokie parametry pozwolą w szybki sposób zapanować nad dużą powierzchnią oraz z łatwością doprowadzą do porządku wszystkie trudne z perspektywy sprzątania powierzchnie: dywany, wykładziny i miejsca trudno dostępne. 

Jakie parametry powinien mieć dobry odkurzacz?

Dobry odkurzacz powinien charakteryzować się wieloma funkcjami i możliwościami. Wśród funkcji takiego urządzenia powinny się znaleźć:

 • separator małych przedmiotów – pozwala uratować mały przedmiot, który został przypadkiem wciągnięty,
 • autorevers – automatycznie rozwija kabel w momencie oddalania się od gniazdka,
 • zmienna siła ssania – pozwala na dostosowanie mocy ssania do aktualnie czyszczonej powierzchni,
 • system mocowania rury – minimalizuje ryzyko wypadnięcia rury z odkurzacza w trakcie pracy,
 • wskaźnik zapełnienia worka – przy użyciu odkurzaczy workowych ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy wymienić worek.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza?

Wybierając odkurzacz, warto zapoznać się z jego podstawowymi parametrami. Niezbędne informacje, jakie należy poznać przed zakupem, to:

 • moc odkurzacza (moc ssania),
 • poziom generowanego hałasu,
 • w przypadku odkurzaczy workowych – pojemność jednego worka,
 • waga,
 • maksymalna długość kabla,
 • filtry, w które jest wyposażony odkurzacz,
 • jakie szczotki, końcówki i nasadki znajdują się w zestawie z odkurzaczem.
 • Dobre odkurzacze w dobrej cenie

Odkurzacz to podstawowy sprzęt, który znajduje się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Jego rodzaj zależy głównie od miejsca, w którym będzie użytkowany oraz od osobistych preferencji przyszłego właściciela. Sklepy oferujące tego typu sprzęty przepełnione są różnymi wersjami odkurzaczy, wśród nich znajdują się takie, które obecnie są najczęściej kupowane, a są to:

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!