Data publikacji:

Co daje jonizacja wody? Jaki jonizator wody wybrać?

Jonizacja wody jest zalecana dla osób, które chcą wzmocnić system odpornościowy oraz poprawić ogólną kondycję układu pokarmowego. Jonizatory do wody są wykorzystywane także w przypadku chronicznego zmęczenia oraz u osób mających problemy z koncentracją. Jak działa jonizator wody i dlaczego warto kupić to urządzenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

jonizacja wody

Co to jest jonizacja wody?

Jonizacja wody to proces, który polega na zmianie odczynu (pH) wody wskutek elektrolizy. Elektroliza w specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniu – jonizatorze wody. W ten sposób uzyskuje się tzw. wodę alkaliczną, która jest korzystniejsza dla zdrowia.

Jonizator do wody – czy warto go kupić?

Jonizacja wody ma wielu zwolenników – picie wody alkalicznej pomaga w walce z nadmiernym zakwaszeniem organizmu, reguluje także procesy trawienne. Woda alkaliczna ma duże właściwości nawadniające i korzystnie wpływa na samopoczucie oraz koncentrację. Spożywana często poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, a także eliminuje nadmiar wolnych rodników w organizmie. Jeśli planujemy pić wodę alkaliczną regularnie, warto się wyposażyć w jonizator do wody.

Jak działają jonizatory wody?

Jak działa jonizator wody? Urządzenie jest zbudowane ze zbiornika na wodę oraz dwóch elektrod – dodatniej (anody) i ujemnej (katody), korzysta ono z procesu elektrolizy. W wyniku elektrolizy wokół anody gromadzą się ujemne jony chloru, siarki, fosforu, natomiast katoda przyciąga dodatnie jony wodorotlenowe oraz jony metali alkalicznych. W efekcie powstaje zjonizowana woda zasadowa o podwyższonym pH, czysta i idealna do picia.

Jaki jonizator wody wybrać?

Skoro wiesz już, co to jest jonizacja i jak działają jonizatory wody, warto powiedzieć co niego na temat tego, jaki jonizator wody wybrać. Przy zakupie tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność zbiornika na wodę oraz moc. Im te parametry są większe, tym bardziej efektywna będzie praca sprzętu, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu prądu.

Bardzo ważnym kryterium przy zakupie jonizatora do wody jest także materiał, z którego zostały wykonane płytki. Polecamy jonizatory ze srebrną elektrodą – wyróżnia je wydłużona trwałość niż w przypadku modeli stalowych. Bardzo dobre są także jonizatory do wody wyposażone w tytanowe elektrody pokryte platyną. Jeśli chodzi o przepływ wody, najbardziej wydajne są jonizatory wody o przepływie wody około 1 litr/min. Czytając opis produktu, warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest stacjonarne czy przenośne.

Jonizator wody – opinie

W podjęciu decyzji, jaki jonizator wody wybrać, mogą pomóc opinie innych użytkowników. Tego typu informacje są zazwyczaj ogólnodostępne na stronie internetowej producenta lub dystrybutora danego sprzętu.

Godny polecenia jonizator do wody powoduje, że woda jest smaczna zarówno po bezpośrednim spożyciu, jak i gotowaniu. O wysokiej jakości może świadczyć także fakt, że pomaga on w walce z różnymi dolegliwościami układu pokarmowego, np. ze zgagą lub refluksem. Po spożyciu wody alkalicznej poprawia się także samopoczucie oraz kondycja ogólna skóry.

Dobry jonizator do wody powinien produkować wodę o zróżnicowanym pH (np. od 4 do 10) oraz posiadać elektrody o dużej powierzchni. Użytkownik ma prawo także wymagać długiej gwarancji na wypadek awarii oraz odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Warto wybierać te produkty, które nie zawierają BPA, ftalanów ani innych szkodliwych związków.

Autorka: Alicja Hudzik