Data publikacji:

Katarzyna Grochola. Najlepsze książki polskiej królowej romansów

Jeśli choć odrobinę interesujesz się książkami, to na pewno kojarzysz nazwisko Katarzyny Grocholi. To jedna z najbardziej popularnych polskich pisarek, specjalizująca się w tworzeniu wciągających powieści romantycznych – niektóre z nich zostały już nawet zekranizowane. Pytanie – po które pozycje jej autorstwa warto sięgnąć? Oto książki Katarzyny Grocholi, z którymi spędzisz naprawdę przyjemne godziny.

czytanie książki

Katarzyna Grochola. Najlepsze książki autorki

Książki Katarzyny Grocholi cieszą się dużą popularnością. Jeżeli i ty chcesz zacząć przygodę z twórczością polskiej pisarki, sprawdź, po które pozycje warto sięgnąć.

  1. Cykl Żaby i anioły
  2. Zranić marionetkę
  3. Houston, mamy problem
  4. Zielone drzwi
  5. Trzepot skrzydeł
  6. Kryształowy Anioł
  7. Osobowość ćmy
  8. Przeznaczeni

Cykl Żaby i anioły

Zdecydowanie najbardziej popularne książki Katarzyny Grocholi to te z cyklu „Żaby i anioły”. Pierwszą pozycją jest tutaj niemal kultowe już „Nigdy w życiu!” (napisana w 2001 roku, zekranizowana trzy lata później).

To opowieść o dobiegającej czterdziestki, porzuconej przez męża Judycie. Kobieta pracuje w redakcji kobiecego pisma i samotnie wychowuje nastoletnią córkę. W pewnym momencie postanawia zupełnie odmienić swoje życie i – na przekór opiniom bliskich, wybudować dom na wsi. To opowieść, która wzruszyła tysiące kobiet. Jest pełna poczucia humoru, dystansu do siebie i ironii. Warto też zauważyć o jeszcze jednej rzeczy, którą dokonała Katarzyna Grochola – książki jej autorstwa pokazują, że można sobie poradzić nawet w najtrudniejszych, pozornie beznadziejnych sytuacjach.

Kolejne książki z cyklu „Żaby i anioły” to „Serce na temblaku”, „Ja wam pokażę!” (ta powieść również została zekranizowana) oraz „A nie mówiłam!”. Wszystkie dostarczają niesamowitej porcji świetnego poczucia humoru i oczywiście wielu informacji o dalszych losach lubianych bohaterów.

Zranić marionetkę

Fantastyczna opowieść o tym, jak dużo ma do ukrycia każdy z nas i jak bardzo emocje wpływają na nasze decyzje, a tym samym na całe życie. Fabuła książki rozpoczyna się w Warszawie, kiedy w luksusowym apartamencie zostają odnalezione zwłoki biznesmena. Początkowo śmierć zostaje uznana za samobójczą, z czasem jednak rozpoczyna się śledztwo w sprawie morderstwa – prowadzi je policjant Natan oraz młodziutka antropolog. Okazuje się, że oboje mają za sobą traumatyczne, trudne wydarzenia, które wpłyną na ich pracę.

Ta książka pokazała, jak wszechstronnie utalentowana jest Katarzyna Grochola. Kryminał jej autorstwa zupełnie odbiega od opisanych już romansów i powieści obyczajowych, a jednak szybko pojawił się na liście bestsellerów.

Przeczytaj także: Najlepsze książki. Co czytać w 2020 roku?

Houston, mamy problem!

Nie jest to nowa książka Grocholi – została wydana już 8 lat temu, a mimo to zasługuje na wyróżnienie w naszym zestawieniu. Wszystko za sprawą niezwykłego zabiegu, którym posłużyła się autorka, zupełnie zaskakując swoich czytelników. Mianowicie bohaterem powieści uczyniła nie kobietę (jak zazwyczaj), a mężczyznę.

Jeremiasz, trzydziestodwuletni operator filmowy, przez swoje bezkompromisowe podejście do życia traci pracę. Znajduje się w trudnej pozycji – nie tylko nie ma pieniędzy, ale też rozstaje się z kobietą, którą uważał za miłość swojego życia. Książka jest bardzo zabawna, a jednocześnie zwraca uwagę na to, co ważne. To piękna historia o dorastaniu, wrażliwości i konsekwencjach.

Zielone drzwi

Bezcenna pozycja dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jaka naprawdę jest Katarzyna Grochola. Książka jest bardzo osobista – autorka opowiada w niej o całym swoim życiu: o dzieciństwie, o rodzinie, ukochanych zwierzakach, miłości, bolesnym rozwodzie i pracy.

Znajduje się też spory fragment poświęcony jednemu z najtrudniejszych doświadczeń – chorobie nowotworowej. Tę pozycję możesz zostawić sobie na sam koniec, po przeczytaniu wszystkich pozostałych, śmiało możesz też od niej zacząć swoją przygodę z twórczością autorki.

Sprawdź również inne propozycje książek biograficznych i autobiograficznych, które warto przeczytać.

Trzepot skrzydeł

Piękna, wzruszająca książka o kobiecie, która – jak mogłoby się wydawać – posiada absolutnie wszystko, co potrzebne jest do szczęścia. Ma pracę, która dostarcza jej satysfakcji, piękny dom i wspaniałego męża. Niestety, to tylko pozory – w istocie bohaterka powieści jest bardzo nieszczęśliwą kobietą, uwięzioną w niemal tragicznym związku.

Za sprawą strasznych wydarzeń Hanka postanawia odmienić swoje życie, nie spodziewając się, że przy okazji odnowi więź z kimś szczególnie dla niej ważnym. Wśród książek Katarzyny Grocholi „Trzepot skrzydeł” jest jedną z wyżej ocenianych – zdecydowanie warto więc po nią sięgnąć.

Kryształowy Anioł

Czy odważne próby zmiany swojego życia zawsze kończą się sukcesem? Absolutnie nie, o czym przekonuje się kolejna bohaterka książki Katarzyny Grocholi, Sara. Kobieta wyjeżdża z małej miejscowości do Warszawy, aby szukać szczęścia. W całej tej sytuacji fantastycznie odnajduje się mąż Sary, jednak ona sama czuje się nieszczęśliwa i bardzo osamotniona.

Książka polecana jest wszystkim, którzy cenią sobie pełne ironii, dystansu i poczucia humoru dialogi oraz którzy tęsknią za klimatem panującym w „Nigdy w życiu!”.

Osobowość ćmy

Fantastyczna powieść o tym, jak niewiele wiemy o ludziach, których pozornie doskonale znamy. To historia ośmiorga bliskich przyjaciół, którzy skrywają przed sobą ważne aspekty swojego życia, powodując, że w istocie ich przyjaźń jest płytka.

Oczywiście z czasem wiele się zmienia, a bohaterowie książki Katarzyny Grocholi odkryją, co w życiu jest naprawdę ważne i dlaczego tak liczy się to, kogo mamy u swojego boku. Piękna, wzruszająca opowieść, napisana w lekki, przystępny i wciągający sposób.

Przeznaczeni

Co może łączyć rozchwytywaną autorkę kryminałów, pracownicę kasyna, grafika ceniącego sobie beztroskie życie, niepijącego alkoholika i polskiego emigranta? Okazuje się, że bardzo dużo. „Przeznaczeni” to opowieść o ludziach, którzy – jak każdy – żyją swoim życiem, mają swoje tajemnice, swoje priorytety i obowiązki. Wydawałoby się, że nic ich nie łączy, jednak los i jego nieprzewidziane koleje łączą ze sobą całą grupę.

To optymistyczna historia pełna zakrętów, przeróżnych doświadczeń, o szansach, wzlotach i upadkach. A także – jak to u Grocholi bywa – o znaczeniu najważniejszych w świecie wartości. Całość jest lekka, bardzo przystępna, idealna na kilka wieczorów z gorącą herbatą albo lampką wina.

Katarzyna Grochola – biografia

Katarzyna Grochola jest uznaną polską pisarką i dziennikarką. Przyszła na świat 18 lipca 1957 roku jako córka polonistki i prawnika. Przez lata poprzedzające sukces w pisaniu książek imała się różnych zajęć: była salową, sprzątaczką, korektorką czy konsultantką w biurze matrymonialnym. Swoją pierwszą powieść napisała w wieku zaledwie 11 lat – była to książka pt. „Na premierach Dzikiego Zachodu”.

Największą sławę Grocholi przyniosła powieść „Nigdy w życiu”, która została zekranizowana – film odniósł wielki sukces w Polsce. Wszystkie książki autorki zostały sprzedane w ponad 5 milionach egzemplarzy. Aż siedmiokrotnie zdobyła nagrodę „Bestsellery Empiku”.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Katarzyna Grochola jest matką polskiej prezenterki telewizyjnej Doroty Szelągowskiej, prowadzącej programy, takie jak: „Dorota Was urządzi” czy „Domowe rewolucje”. Grochola wraz z córką napisała powieść „Makatka”, która została nagrodzona „Różą Gali 2011” w kategorii „Literatura”.

Autor: R. Wojtaś