Data publikacji:

Jaką kawę Dallmayr wybrać? Która najlepsza?

Wiele osób nie wyobrażam sobie zacząć poranka inaczej niż od wypicia aromatycznej czarnej kawy. Kawa pobudza i dodaje energii o poranku, skutecznie usuwają oznaki zmęczenia i słabej koncentracji. Prawdziwi kawoszy cenią przede wszystkim kawy ziarniste i mielone. Jednym z ulubionych trunków przez nich wybieranych jest kawa Dallmayr, która najlepsza jest po przyrządzeniu w profesjonalnym ekspresie. Można z powodzeniem zaparzyć ją również w domu przy użyciu ekspresu przelewowego. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią kawę Dallmayr dla siebie.
Jaką kawę Dallmayr wybrać

Kawa Dallmayr – która najlepsza do różnych typów ekspresów?

Jak wybrać odpowiedni napój z rankingu kaw? Kawa powinna być dopasowana do rodzaju ekspresu, w którym ma być parzona. W ten sposób można wydobyć pełnię jej smaku i aromatu. Do ekspresów ciśnieniowych odpowiednie są kawy ziarniste najwyższej klasy. Niska temperatura parzenia i krótki czas kontaktu ziaren z wodą sprawiają, że gorycz i kwasowość napoju są mniej odczuwalne.
Dzięki temu powstaje najlepsza kawa Dallmayr. Opinie zadowolonych użytkowników ekspresów ciśnieniowych jasno wskazują, że do tego typu urządzeń powinno się wybierać ciemne ziarna kawy. Dotyczy to w szczególności ekspresów z młynkami ceramicznymi o mniejszej wytrzymałości. Jasne ziarna kawy Dallmayr można bezpiecznie mielić jedynie w młynkach ze stali szlachetnej.
Jeśli chodzi o ekspresy kolbowe, dobrze sprawdza się mielona kawa Dallmayr, która najlepsza jest po krótkim zaparzeniu. Ekspres umożliwia przygotowanie małej czarnej o wyjątkowym smaku i aromacie z dość tanich kaw Dallmayr, dlatego jest to wybór odpowiedni do większości domów.
W przypadku najlepszej kawy ziarnistej przed jej użyciem w ekspresie kolbowym należy zmielić ją do średniej lub drobnej wielkości w oddzielnym młynku. Kawy mielone Dallmayr są odpowiednie również do niedrogich ekspresów przelewowych.

Dallmayr kawa opinie – jak zaparzyć kawę Dallmayr, by była smaczna i aromatyczna?

Aromatyczna i smaczna kawa powstaje, gdy do jej parzenia używa się wody w odpowiedniej temperaturze. Woda powinna mieć od 85 do 95 stopni Celsjusza. Równie ważne jest przyjrzenie się stopniowi rozdrobnienia ziaren. Kawa zbyt mocno zmielona daje wrażenie przypalonej, ostrej i gorzkiej w smaku. Jeśli ziarna są zbyt grube, pianka na powierzchni kawy ma beżowy odcień i szybko opada. Optymalna grubość ziaren gwarantuje, że na powierzchni napoju pojawi się gęsta, ciemnobrązowa pianka, która utrzyma się przez kilka minut.
Stopień rozdrobnienia ziaren kawy i temperatura wody do parzenia powinny być dostosowane do rodzaju kawy. Kawy mielone i ziarniste cechują się różnym stopniem kwasowości i goryczy, a także odmiennymi sposobami przygotowania. Niektóre gatunki wymagają niskiej temperatury parzenia i krótkiego kontaktu z wodą, gdyż w przeciwnym razie gotowy napój jest niesmaczny.
Miłośnicy kawy mogą również zdecydować się na klasyczne mielone ziarna o optymalnym poziomie kwasowości i goryczki, by przygotować na ich bazie małą czarną z mlekiem lub bazę do klasycznego latte.

Kawa Dallmayr – rodzaje

Na jakie rodzaje kaw tej marki warto zwrócić uwagę?

Dallmayr Crema d'Oro

Kawa Dallmayr Crema d'Oro zawiera ziarna Arabica. Poddaje się je precyzyjnemu procesowi palenia, dzięki któremu każda filiżanka zawiera pełny bukiet smaków. Na powierzchni naparu pojawia się lekka, kremowa pianka o dużej gęstości. Ziarna kawy Dallmayr Crema d'Oro są polecane do parzenia energetycznego espresso lub do delikatnych kaw z mlekiem na jego bazie.

Dallmayr Prodomo

Kawa Dallmayr Prodomo również powstaje na bazie ziaren Arabica, pochodzących z rejonu Etiopii. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość kofeiny oraz delikatność w smaku. Gotowy napar jest pozbawiony goryczy i drażniących substancji, które negatywnie wpływają na żołądek. Dla zachowania pełni smaku i aromatu kawy pakuje się ją do torebek, które w 100% zatrzymują światło słoneczne.

Dallmayr Classic

Kawa Dallmayr Classic jest natomiast propozycją dla osób, które szukają kawy o niskim poziomie kwasowości i goryczy. W opakowaniu znajdują się zmieszane ziarna Robusty i Arabica, pochodzące z Etiopii, Nowej Gwinei i Kolumbii. Napar ma delikatny smak, dlatego sprawdza się dobrze nawet jako espresso dla początkującego kawosza. Fani subtelnych nut smakowych mogą z kolei przygotować dla siebie kawę z dużą ilością mleka.
Wśród kawy Dallmayr nie mogło zabraknąć również kawy bezkofeinowej. Jej ziarna nie zawierają kofeiny, która jest niewskazana dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także dla osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka, nadciśnienie lub nadkwasowość.
Bezkofeinowa kawa jest pozbawiona także substancji, które zwiększają poziom goryczy i kwasowości oraz działają drażniąco na żołądek. Ziarna są poddawane specjalnemu procesowi palenia, w czasie którego zachowuje się ich smak, lecz usuwa się wszystkie niepożądane składniki na czele z kofeiną. Ziarna przed zaparzeniem można zmielić na preferowaną grubość, by uzyskać optymalny dla siebie poziom kwasowości i goryczy naparu.

Kawa mielona czy ziarnista?

Kawy Dallmayr są dostępne w wersji ziarnistej i mielonej. Dla uzyskania pełni smaku i aromatu poszczególnych rodzajów kaw Dallmayr zaleca się mielenie ziaren przed zaparzeniem. Jeśli nie posiada się własnego ekspresu do kawy z młynkiem lub oddzielnego młynka do kawy, powinno się dbać o prawidłowe przechowywanie mielonej kawy.
Powinna znajdywać się w szczelnie zamkniętym pojemniku z dala od źródła światła. Tylko takie warunki umożliwiają zachowanie jej pełni smaku i aromatu. W przeciwnym razie mielona kawa Dallmayr stanie się nijaka w smaku i straci zapach, który powinien roztaczać się po całym pomieszczeniu. Ziarna kawy przed mieleniem są mniej podatne na utratę walorów smakowych i zapachowych, dlatego ich przechowywanie jest łatwiejsze.
Zdjęcie: composter-box/Envato Elements
Autor: Monika Kocher