Data modyfikacji:

Kocioł na paliwo stałe: co to jest?

Żyjemy w takiej strefie geograficznej, w której przez co najmniej pół roku trzeba ogrzewać budynki oraz domy. Stojąc przed wyborem idealnego kotła na paliwo stałe, mamy kilka opcji. Czym jest kocioł na paliwo stałe i jaki wybrać? Rozwiejmy wątpliwości w poniższym artykule.
piec na paliwo stałe co to jest

Kotły na paliwo stałe 

Tłumacząc, co to jest kocioł na paliwo stałe, można odpowiedzieć bardzo krótko i rzeczowo. Jest to stosowane w domach i budynkach źródło ciepła. Co istotne, funkcjonuje poprzez dostarczanie do niego konkretnego tworzywa, które spala, w wyniku czego wytwarza ciepło. Ciepło przedostaje się do wody przez wszelkie instalacje.  
Do rodzajów kotłów na paliwo stałe należą te opalane drewnem, węglem kamiennym, ekogroszkiem, brykietem z węgla oraz pelletem. 
Pierwsze z nich, czyli drewno, to z pewnością wszystkim dobrze znany i najstarszy materiał służący do wytwarzania ciepła przy pomocy ognia. Drewno wykorzystywane jest obecnie głównie w kominkach oraz piecach grzewczych. Ten typ ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla tych pierwszych plusem może być cena oraz łatwy dostęp, dla drugich słaba jakość tanich rodzajów drewna. Najlepsze jakościowo pod względem opalania drzewem będą akacja, dąb, buk oraz brzoza. Oczywiście istotne jest, aby wiedzieć, jaki piec na drewno wybrać.
Kolejnym często wybieranym sposobem ogrzewania domu przy pomocy kotła na paliwo stałe jest węgiel kamienny. Ten rodzaj niestety nie posiada dobrej sławy, ze względy na właściwości zatruwające środowisko. Uważany jest za najbardziej nieekologiczny rodzaj paliwa stałego. Wiele osób wybiera go ze względu na jego cenę oraz ciągłą dostępność. Niestety bardzo często można spotkać oszustów, którzy rzeczywiście oferują niski koszt, jednak nie idzie on w parze z jakością i wydajnością.  
Ekogroszek ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, na temat tego paliwa jest wiele skrajnych opinii. Charakteryzuje go sposób produkcji – wydobywany jest z węgla o wysokiej kaloryczności i stosunkowo niskiej zawartości siarki. Ekogroszek bardzo dobrze się spala. Jego największym minusem jest cena, która nie należy do najniższych.
Dodatkowo pozostawia dużą ilość popiołu, co sprawia, że konieczne jest częste czyszczenie zarówno kotła, jak i komina. Renomowani dostawcy przestrzegają przed kupnem tego surowca przez internet – może i cena przyciąga kupujących, jednak nie są to zazwyczaj paliwa spełniające wszystkie wytyczne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, jaką kaloryczność powinien mieć ekogroszek, zawartość siarki i wody oraz spiekalność. Zobacz, jaki piec na ekogroszek wybrać.
Brykiet – to nic innego jak odpady węgla kamiennego i drewna. Przybiera kształt bloku, który zawiera w sobie sprasowane tworzywa palne: troty, torf, miał itd. Dostępność brykietu jest bardzo wysoka. Można kupić go w marketach budowlanych czy na składach, a także przez internet. 
Ostatnim wymagającym krótkiej charakterystyki paliwem stałym do kotła jest pellet. Podobnie jak brykiet, produkowany jest z różnych odpadów drzewnych. Pellet kształtem przypomina walec. Jest w pełni ekologiczny i nie posiada w swoim składzie żadnych klejów. Plusem jest mała ilość wytwarzanego popiołu. Sprawdź, jaki piec na pellet wybrać.

Wady i zalety kotła na paliwo stałe 

Podstawową zaletą kotła na paliwo stałe jest oczywiście stosunkowo łatwa dostępność materiałów i surowców niezbędnych do ogrzewania. Dodatkowo taki rodzaj wytwarzania ciepła posiada dużą wartość opałową.
Wad ogrzewania paliwem stałym jest trochę więcej. Między innymi należy wymienić potrzebę wygospodarowania sporej ilości miejsca, w której będzie można składować materiały. Przed sezonem grzewczym należy dokładnie sprawdzić kondycję instalacji – gdy jest niesprawna, stwarza zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Do tego dołącza wydzielanie szkodliwych substancji.   
Ogrzewając budynek paliwem stałym, musimy wiedzieć, że będzie wymagać to od nas niemałego zaangażowania – rozpoczynając od samego załadowywania pieca oraz kontrolowania temperatury po dokładne czyszczenie i opróżnianie z popiołu czy żużlu.

Warunki prawne ogrzewania kotłem na paliwo stałe 

Przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu kotłem na paliwo stałe trzeba wiedzieć, że mogą one posiadać maksymalną moc 25 kW. Do umiejscowienia w domu takiego kotła potrzebujemy specjalnie wydzielonego pomieszczenia, jak kotłownia, które musi spełniać odpowiednie warunki. Dodatkowo w pomieszczeniu, w którym umieszczony jest kocioł na paliwo stałe, potrzebna będzie odpowiednia wentylacja.
Znaczenie ma również odpowiednie ustawienie kotła. Powinien on znajdować się w odległości pięciu centymetrów od podłogi. O dobrym dostępie do całej jego powierzchni raczej nie trzeba wspominać, ponieważ w razie awarii lub konserwacji jego umiejscowienie nie powinno stwarzać problemów.  

Czy piec gazowy to kocioł na paliwo stałe? 

Nie, piec gazowy funkcjonuje inaczej niż kocioł na paliwo stałe, wymaga podłączenia do linii gazowej przebiegającej w pobliżu działki. Wymaga jedynie regularnej konserwacji, poza tym jest bezobsługowy. Posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu może zostać umiejscowiony w jakimkolwiek pomieszczeniu. Wystarczy zadać mu konkretną temperaturę, do której chcemy, aby ogrzał budynek. Kocioł na paliwo stałe nie potrzebuje przyłączu do sieci gazowej, ponieważ zasilany jest danym materiałem, do którego jest przystosowany, temperaturę trzeba jednak na bieżąco kontrolować.  
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!