Data publikacji:

Kołdra obciążeniowa, czyli jaką kołdrę obciążeniową wybrać?

Kołdra obciążeniowa jest innowacyjnym sposobem na radzenie sobie ze stresem, napięciem czy bezsennością. Znajduje nieoczywiste zastosowanie również w terapii wielu schorzeń. Nie wiesz co to kołdra obciążeniowa? Zastanawiasz się, jaka będzie dla ciebie odpowiednia? W terapii jakich schorzeń jest pomocna? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
kołdra obciążeniowa
Kołdra obciążeniowa nazywana jest inaczej kołdrą terapeutyczną. Wyglądem przypomina klasyczną kołdrę, jednak różni się jej wypełnieniem. Kołdra obciążeniowa wypełniona jest zazwyczaj szklanym granulatem, wykorzystywanym do wypełnienia np. zabawek, lub naturalnym żwirkiem o owalnym kształcie. Materiały te zapewniają optymalny poziom obciążenia.

Dodatkowo są one hipoalergiczne, więc będą odpowiednie także dla alergików. Kołdra obciążeniowa powinna stanowić od 5 do 15% masy ciała osoby, która ją wykorzystuje. Nie powinna przekraczać tej masy, ponieważ wtedy jej zastosowanie będzie nieefektywne. Skutek może być odwrotny niż pierwotnie zamierzony. Do obliczenia odpowiedniej masy kołdry warto wykorzystać kalkulatory online, które pomogą dostosować odpowiednią wagę do wybranej przez nas kołdry.

Ciężar kołdry jest rozłożony równomiernie na całym ciele użytkownika. Daje to przyjemne uczucie, które mózg odbiera jako pewien rodzaj przytulenia. A jak wiadomo, przytulenie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w organizmie. Podwyższony zostaje natomiast poziom serotoniny. Serotonina to inaczej hormon szczęścia, wydzielany w organizmie w chwilach, gdy jesteśmy szczęśliwi.

Dzięki temu całe ciało jest zrelaksowane, obniżony jest poziom napięcia i stresu w organizmie. Dodatkowo zastosowanie kołdry obciążeniowej umożliwia wydzielanie melatoniny, tzw. hormonu snu. Zastosowanie kołdry obciążeniowej ułatwia zasypianie, a sam sen staje się bardziej efektywny i jego jakość jest po prostu lepsza. Wydłużona zostaje faza snu głębokiego, podczas którego najlepiej wypoczywa organizm.

Nacisk wywołany przez kołdrę zmniejsza pobudliwość autonomicznego układu nerwowego, dzięki czemu redukowane są między innymi różnego rodzaju zaburzenia lękowe. Podczas regularnego stosowania kołdry obciążeniowej układ nerwowy jest ukojony, a organizm wyciszony.
Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w terapii osób, które borykają się z zaburzeniami czucia głębokiego. Nacisk, jaki wywiera kołdra obciążeniowa, stymuluje układ nerwowy. Powoduje to poprawę procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym i odbiorem bodźców z otoczenia.

Dodatkowo, przy regularnym stosowaniu kołdry obciążeniowej, zauważalna jest poprawa koncentracji, nastroju, poprawa jakości snu czy łagodzenie dolegliwości bólowych. Są to zaburzenia, które współcześnie towarzyszą ogromnej liczbie ludzi.

Kołdry obciążeniowe są polecane dla osób z autyzmem czy zespołem Aspergera, a także dzieciom z ADHD. Istnieje coraz więcej badań, które wskazują pozytywny wpływ stosowania kołdry obciążeniowej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak aby osiągnąć zamierzone efekty, należy stosować regularnie kołdrę.

Można z powodzeniem stosować ją na całą noc. Jeżeli takie użytkowanie jest niekomfortowe z jakichś względów, można wykorzystywać kołdrę obciążeniową do krótkich drzemek. Dobrym rozwiązaniem jest okrycie kołdrą np. nóg podczas pracy przy komputerze w warunkach domowych. Pomysłów może być wiele, kluczowa jest jednak systematyczność, aby regularnie stymulować układ nerwowy.

Czy kołdra obciążeniowa może być wykorzystywana przez każdego?

Istnieją przeciwwskazania do zastosowania kołdry obciążeniowej. Kołdra obciążeniowa będzie nieodpowiednia dla dzieci poniżej drugiego roku życia w związku z ryzykiem uduszenia podczas zabawy czy snu. Przeciwwskazaniami do stosowania kołdry obciążeniowej są również: osteoporoza, astma, łamliwość kości, klaustrofobia, obturacyjny bezdech śródsenny.

Także osoby z cukrzycą powinny zasięgnąć porady lekarza, czy mogą wykorzystywać kołdrę obciążeniową. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać lekarza prowadzącego, czy jest to odpowiednia kołdra przy danym schorzeniu.

Kołdra obciążeniowa – skutki uboczne

Jeżeli wykluczone zostały wszelkie przeciwwskazania to użytkowania kołdry obciążeniowej, jej stosowanie nie przynosi żadnych negatywnych skutków ubocznych. Natomiast pozytywne „skutki uboczne” to przede poprawa jakości snu i obniżenie poziomu stresu, redukcja dolegliwości bólowych. Stymulowany zostaje układ nerwowy, wydzielane hormony ułatwiające zasypianie.

Niestety współczesny świat jest w nieustannym biegu. Żyjemy szybko, nie odpoczywamy efektywnie. Dodatkowo coraz częściej u dzieci diagnozowane są różnego rodzaju schorzenia. Dlatego warto zainwestować w dobrą jakościowo kołdrę obciążeniową, która w pewnym stopniu pomoże zredukować poziom stresu, ułatwi zasypianie i pomoże w terapii wielu problemów zdrowotnych. Jeżeli nie wiemy, jaką kołdrę wybrać, dobrze skonsultować to z odpowiednim specjalistą. Wykwalifikowana osoba dostosuje kołdrę do osobistych preferencji.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements