Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w terapii osób, które borykają się z zaburzeniami czucia głębokiego. Nacisk, jaki wywiera kołdra obciążeniowa, stymuluje układ nerwowy. Powoduje to poprawę procesów związanych z przetwarzaniem sensorycznym i odbiorem bodźców z otoczenia.
Dodatkowo, przy regularnym stosowaniu kołdry obciążeniowej, zauważalna jest poprawa koncentracji, nastroju, poprawa jakości snu czy łagodzenie dolegliwości bólowych. Są to zaburzenia, które współcześnie towarzyszą ogromnej liczbie ludzi.
Kołdry obciążeniowe są polecane dla osób z autyzmem czy zespołem Aspergera, a także dzieciom z ADHD. Istnieje coraz więcej badań, które wskazują pozytywny wpływ stosowania kołdry obciążeniowej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak aby osiągnąć zamierzone efekty, należy stosować regularnie kołdrę.
Można z powodzeniem stosować ją na całą noc. Jeżeli takie użytkowanie jest niekomfortowe z jakichś względów, można wykorzystywać kołdrę obciążeniową do krótkich drzemek. Dobrym rozwiązaniem jest okrycie kołdrą np. nóg podczas pracy przy komputerze w warunkach domowych. Pomysłów może być wiele, kluczowa jest jednak systematyczność, aby regularnie stymulować układ nerwowy.
Czy kołdra obciążeniowa może być wykorzystywana przez każdego?
Istnieją przeciwwskazania do zastosowania kołdry obciążeniowej. Kołdra obciążeniowa będzie nieodpowiednia dla dzieci poniżej drugiego roku życia w związku z ryzykiem uduszenia podczas zabawy czy snu. Przeciwwskazaniami do stosowania kołdry obciążeniowej są również: osteoporoza, astma, łamliwość kości, klaustrofobia, obturacyjny bezdech śródsenny.
Także osoby z cukrzycą powinny zasięgnąć porady lekarza, czy mogą wykorzystywać kołdrę obciążeniową. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać lekarza prowadzącego, czy jest to odpowiednia kołdra przy danym schorzeniu.