Data publikacji:

Do czego służy kontaktron?

Początkujący elektronicy, a także osoby poszukujące informacji na temat systemów alarmowych w domu, mogą zetknąć się z kontaktron, jest to stosunkowo nieskomplikowany komponent elektro-mechanicznym mający wiele interesujących zastosowań. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat, odpowiadając również na pytanie, do czego tak naprawdę służy i jakie ma znaczenie.
kontaktron

Kontaktron – konstrukcja i podstawowe informacje

Kontaktrony nieraz są określane także bardziej opisową nazwą, którą jest czujka magnetyczna. Ten niewielki podzespół zbudowany jest z kilku prostych elementów. Jego podstawą jest niewielka szklana tulejka o średnicy wynoszącej kilka milimetrów. Jej długość nie przekracza natomiast 2-3 centymetrów. Z jej obu stron do środka wprowadzone są hermetycznie zabezpieczone druciki kończące się elastycznymi blaszkami.
Druciki wychodzące z obu stron tulejki podłącza się do wybranego obwodu elektrycznego. Ulega zamknięciu, kiedy do tulejki zbliży się magnes, który sprawia, że blaszki wewnątrz szklanej osłonki zaczną się ze sobą stykać. W momencie, kiedy tulejka znajdzie się poza polem oddziaływania magnesu, blaszki wrócą na swoją poprzednią pozycję, a obwód zostanie przerwany. Jest to możliwe dzięki dobraniu odpowiedniego stopu metalu, odpornego na trwałe namagnesowanie.
Dodajmy, że magnes nie musi fizycznie zbliżać się i oddalać od komponentu, alternatywnie można zastosować tutaj również wbudowany w niego elektromagnes, który działa wyłącznie wówczas, gdy przepływa przez niego prąd.
Warto zauważyć, że kontaktrony nie wytrzymują pracy z dużym napięciem, w takich warunkach ulegają szybko uszkodzeniu, poprzez powstawanie łuku elektrycznego między blaszakami, jego wysoka temperatura może je błyskawicznie stopić.
Kontaktrony zamknięte są najczęściej w solidnych obudowach z tworzywa sztucznego chroniących je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zachlapaniem lub wilgocią.
Poza opisaną już konstrukcją możemy spotkać się również z bardziej kompleksowymi kontaktronami, które posiadają trzy wyprowadzenia kablowe, które używane są przede wszystkim w układach elektronicznych.

Do czego służy kontaktron?

Kontaktronów używa się obecnie przede wszystkim w roli tanich czujników alarmowych, stanowiących alternatywę dla droższych modeli magnetycznych oraz różnego typu sensorów optycznych. Czasem są one również częścią liczników rowerowych, mierzących obroty koła jednośladu. Magnes jest przyczepiony do szprychy roweru, a kontaktron na jego widelcu. Mechanizm jest pobudzany z każdym obrotem wysyłając krótki sygnał do układ elektronicznego odpowiadającego za zbieranie danych. Przyjrzymy się zatem teraz bliżej kontaktronom alarmowym, ponieważ mamy tutaj do czynienia z bardzo dużą różnorodnością modeli.

Gdzie montować kontaktrony alarmowe – czym się wyróżniają?

Kontaktrony alarmowe można z grubsza podzielić na dwie kategorie – powierzchniowe lub wpuszczane. Te pierwsze przyczepia się do ram okiennych lub drzwi, te drugie montuje się wewnątrz stolarki okiennej lub drzwiowej, są więc świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam dyskretnym ukryciu urządzenia. Ich instalację warto jednak zaplanować na etapie planowania remontu lub wykończenia pomieszczenia. W przypadku montażu zewnętrznego możemy wybrać też modele z obudowami w różnych kolorach, dzięki czemu łatwiej dopasujemy je do otoczenia.
Rozróżniamy też kontaktrony przewodowe oraz bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają zewnętrznego zasilania, w drugich zapewnia jest bateria. Oba typy urządzeń bez problemu komunikują się z systemem alarmowym w domu i mogą być częścią większej sieci sensorów.

Jak działa kontaktron alarmowy, jakie zadanie może spełniać?

Jak już z wspomnieliśmy, kontaktrony alarmowe montuje się przede wszystkim na drzwiach i oknach. W połączeniu z dzwonkiem alarmowym natychmiast informują nas o próbie włamania do domu. Urządzenia składają się z dwóch części – magnesu oraz czujnika. Ten pierwszy zazwyczaj montujemy w skrzydeł drzwi i okien, a drugi na ich ościeżnicy lub ramie (w razie potrzeby możemy zamienić je jednak miejscami).
Przeczytaj także, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza
Kiedy nieproszony gość wyważa lub otwiera okno i drzwi obwód w kontaktronie ulega przerwaniu, ponieważ wydostaje się spod działania magnesu, co uruchamia alarm. Dzwonek może być wbudowany w urządzenie (najprostsze rozwiązanie), albo znajdować się w innymi miejscu sygnał jest wówczas wysyłany do niego bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla.
Kontaktrony dezaktywujemy za pomocą specjalnego przełącznika lub kontrolera, jeżeli korzystamy z wielu urządzeń jednocześnie. Pamiętajmy, że kontaktronów nie należy instalować w pobliżu oddziaływania mocnego pola magnetycznego, które zakłóci ich pracę. Gdy zdecydowaliśmy się na modele zasilane za pomocą baterii warto co jakiś czas sprawdzić jej stan. Na szczęście sprzęt nie ma wielkiego apetytu na moc.
Gdzie można zainstalować kontaktrony? Przede wszystkim używamy ich w domach jednorodzinnych, biurach, magazynach lub zakładach przemysłowych. Dzięki niskiej cenie można z ich pomocą zabezpieczyć praktycznie każde wejście oraz okno w budynku. Co więcej, z powodzeniem można stosować je też na zewnątrz np. przy zabezpieczaniu różnego rodzaju bram i furtek. Na ich korzyść przemawia też łatwa konserwacja i szybka instalacja, jak również szeroki wybór modeli w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach.
Zdjęcie: Envato Elements