Jak zachęcić najmłodszych członków rodziny do wspólnego gotowania? Pomóc może książka kucharska dla dzieci. Zebraliśmy najciekawsze literackie pozycje kulinarne dla rodzin. Zobacz, jaką książkę kucharską kupić dziecku.
Umiejetność gotowania przyda sie każdemu. Prezentowaliśmy już książki kucharskie dla początkujących, tym razem mamy dla ciebie propozycje dla najmłodszych, ponieważ już od najmłodszych lat warto zachęcać dzieci do kulinarnych eksperymentów. Pomocne w tym będą książki kucharskie dla dzieci. Wybraliśmy kilka interesujących tytułów, które są idealne dla małych kucharzy.
To prawdziwa gratka dla tych, którzy jako przedszkolaki uwielbiali serię „Ulica Czereśniowa”. Występują tu sympatyczni bohaterowie kamienic, którzy gotują zdrowo, naturalnie i w harmonii z porami roku.
Kompleksowy przewodnik dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z gotowaniem, będzie idalną pierwszą książką kucharską dla dziecka. Znajdziemy tu podstawy, które niezbędne są do rozumienia sztuki kulinarnej – autorki wyjaśniają, do czego służą poszczególne narzędzia kuchenne i jak ich używać – poznamy więc funkcje trzepaczki, obieraczki i drylownicy.
Pozycja dla najmłodszych chcących spełniać się w kuchni przy drobnej pomocy rodziców. Znaleźć tu można 60 przepisów dla całej rodziny. Ale w tej książce wszystko jest tak naprawdę przyjazne najmłodszym dzieciom – nie używa się tu piekarnika, gorących płyt ani ostrych narzędzi kuchennych. Za to przepisy pozwolą bawić się w gotowanie w taki sposób, w jaki dzieci najbardziej kochają – przez ugniatanie, mieszanie, sortowanie i przelewanie.
W książce znaleźć też można wiele porad dla rodziców alergików i niejadków. Autorka jest mamą dwójki dzieci, a gotowaniem zainteresowała się, gdy sfrustrowana próbowała przygotować coś szybkiego, zdrowego i jednocześnie smacznego wspólnie z dziećmi, ale ponieważ nie znalazła przepisów, które mogłyby samodzielnie wykonać dzieci, sama napisała książkę kucharską dla dzieci.
Nie sposób nie lubić bohaterów tej opowieści – są przesympatyczni: np. pani Ludmiła, miłośniczka starych książek, piecze przepyszne ciasteczka i torciki, pan Alojzy, który kolekcjonuje śrubki i nakrętki, oraz bliźniaczki, które gotują sezonową zupę pomidorową.
Poznajemy ich przy okazji różnych historii, w których znajdziemy łatwe przepisy na wykonanie przepysznych potraw. Arcyciekawe i zabawne przygody przeżywa też tytułowa bohaterka Cecylka, której towarzyszy gąska. A wszystko dzieje się w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej – już jest smacznie, prawda?
To propozycja dla nieco starszych, ale jednak nadal młodych kucharek i kucharzy, którzy z przepisami zawartymi w tej książce poradzą sobie już na pewno sami. Napisała ją Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka i felietonistka kulinarna. Tu skoncentrowała się na klasycznych daniach kuchni polskiej. Ale podpowiada także, jak wybierać regionalne produkty i wyjaśnia, czym są foodmiles – czyli „jedzeniokilometry”, które pokonuje importowane jedzenie, po to byśmy mogli je jeść poza sezonem, np. pomidory w środku zimy lub cytrusy, które nie rosną w naszej szerokości geograficznej.
W książce znaleźć można też wiele porad praktycznych, ułatwiających życie w kuchni, np. dowiemy się, jak hartować śmietanę lub przygotować domowy majonez. Wszystkie porady są opisane prostym językiem, zachęcającym do aktywności w kuchni. Piękne i barwne fotografie oraz skład książka zawdzięcza nowojorskiemu fotografowi Kevinowi Demarii.
To ciekawa książka kucharska dla dzieci wydana po raz pierwszy w czasach PRL-u i wznawiana co jakiś czas. Oprócz kreatywnych przepisów, np. na sernik na zimno, znaleźć tu można opis życia codziennego rodziny z tamtych lat – może to być dobry punkt wyjścia do rozmowy o dzieciństwie babci i dziadka lub opowiedzenia przez dorosłych o czasach swojego dzieciństwa i młodości, a także historii Polski.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska