Data modyfikacji:

Polecane książki dla 7-latka. Nasze propozycje

Czytanie świetnie wpływa na dzieci – pomaga rozwijać wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację i uczy logicznego myślenia. A to tylko niektóre z zalet! Dobrze jest więc zachęcać pociechę do spędzania czasu z lekturą w dłoni. Wybierając książki dla 7-latka, spróbuj znaleźć pozycje do wspólnego czytania oraz takie, nad którymi dziecko pochyli się samodzielnie.
ksiazki dla 7 latka

Książki dla dzieci – 7 lat to dobry wiek na czytanie!

Dziecko, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem, może to zajęcie pokochać albo znienawidzić. To w dużej mierze od opiekunów zależy, jak do tego podejdzie. Aby pomóc młodemu czytelnikowi wyrobić w sobie nawyk sięgania po ulubioną lekturę, warto sprezentować mu wciągające, ciekawe pozycje. Jak wybrać książki dla 7-latka, który stawia pierwsze kroki w świecie literatury? Co czytać wspólnie i jakie książki dla 7-latka do samodzielnego czytania kupić? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze książki dla dzieci.

„Mikołajek”

Książka dla 7-latka, dzięki której pokocha czytanie Pozycja znana już kilku pokoleniom czytelników, niezmiennie uwielbiana przez dzieci i rodziców za urzekające poczucie humoru, charakterystyczne grafiki oraz lekki i przyjemny styl. Pierwsza część cyklu to zbiór dziewiętnastu opowiadań młodego chłopca, opisującego swoją pełną wrażeń codzienność – każda czynność, zabawa czy zadanie przynoszą bowiem Mikołajkowi i jego przyjaciołom jakąś przygodę.

Świat łobuzów i ich przeżyć wciąga niezależnie od wieku, jest to więc świetna książka dla 7-latka do samodzielnego czytania, a także do czytania razem z rodzicem. Jeśli twoja pociecha nie ma jeszcze nawyku sięgania po lekturę lub woli gry na tablecie, ta pozycja pomoże ci to zmienić! Gdy już pozna się Mikołajka, Joachima, Euzebiusza, Maksencjusza, Alcesta i Ananiasza, ciężko jest się z nimi rozstać. Na szczęście, nie trzeba! Wystarczy wybrać kolejną książkę z tej lubianej serii, np. „Nowe przygody Mikołajka”, „Mikołajek ma kłopoty” czy „Wakacje Mikołajka”.

„Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Ten tytuł to jedna z książek dla 7-latka z listy bestsellerów. Historia o wyjątkowym doktorze, który potrafi rozmawiać z każdym zwierzęciem, jest dobrze znana na całym świecie. Niezwykły pan Dolittle mieszka w angielskim miasteczku, gdzie wiedzie spokojne życie w towarzystwie przyjaciół – papugi, psa, sowy, kaczki i małpki, z którymi bez kłopotu się porozumiewa.

Prawdziwa przygoda zaczyna się wtedy, gdy mała jaskółka przylatuje prosić o pomoc dla zwierząt z Afryki, które dotknęła straszna choroba. Doktor i jego towarzysze ruszają więc w emocjonującą podróż. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozytywną, rozwijającą wyobraźnię opowieść.

„Wielka Księga Wiedzy. Cały ten świat”

Przykład książki dla 7-latka do samodzielnego czytania. Ta obrazkowa encyklopedia jest idealna książką dla 7-latka do samodzielnego czytania, ponieważ nie zawiera dużo tekstu. Młodzieniec na pewno więc sobie z nim poradzi, a wielki zbiór ciekawostek będzie stanowił miłą zachętę do codziennego poznawania kolejnych stron.

Pozycja „Wielka Księga Wiedzy. Cały ten świat” podaje w bardzo przystępny sposób całą masę faktów o człowieku i budowie jego ciała, o przyrodzie i zachodzących w niej procesach czy zjawiskach, muzyce, kosmosie oraz codziennych czynnościach i zadaniach. Piękne ilustracje stanowią dodatkową wartość, pozwalając małemu czytelnikowi lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie omawiane zagadnienia.

„Detektyw Pozytywka”

Ta książka dla 7-latka to bestseller! Dzieci uwielbiają zagadki i tajemnice, dlatego książki dla 7-latka z serii o Detektywie Pozytywce będą świetną rozrywką, którą autor w sprytny sposób połączył z nauką. Każda część serii to zbiór różnych zagadek „kryminalnych”, które mały czytelnik może rozwiązywać. Tajemnice dotyczą codziennych sytuacji, z którymi każdy z nas może się zetknąć.

Szukanie rozwiązań razem z Detektywem Pozytywką rozwija wyobraźnię, a także uczy dziecko logicznego myślenia, łączenia wątków i patrzenia na dany problem z różnych perspektyw. Przemycane są też objaśnienia rozmaitych zjawisk fizycznych. Pociecha, słuchając opowieści, często jest zaskoczona obrotem zdarzeń, próbując jednocześnie rozwikłać każdą z zagadek. Gdyby jednak mały fan kryminałów miał problem z jakąś tajemnicą, na końcu książki znajdzie jej rozwiązanie.

„Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach”

Mądra książka dla 7-latka. To bardzo pożyteczna pozycja wśród polecanych książek dla 7-latków. Na przykładzie znanych wszystkim zwierząt uczy dzieci czym są stereotypy, plotki i mity, przybliżając jednocześnie prawdziwą naturę pupili. Na jednej stronie poznajemy „plotki”, czyli negatywne przedstawienie danego zwierzaka, któremu towarzyszą odpowiednio „złowrogie” ilustracje. Na kolejnej następuje rozliczenie tych słów – czytelnik, wspólnie z autorką, obala przeczytane chwilę wcześniej mity i poznaje fakty na temat zwierzęcia oraz jego urzekającą charakterystykę.

Jest to świetna książka dla 7-latka, który chętnie poznaje świat z różnych perspektyw. Polecamy czytać ją razem z pociechą, by przy okazji zwrócić uwagę na zwroty w mowie potocznej, które bohaterowie książki mają nam za złe (np. cwany lis czy śmierdzący jak skunks).

„Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku”

Najlepsze książki dla 7-latka powinny uczyć i rozwijać, dlatego w tym zestawieniu nie może zabraknąć wyjątkowej, ciepłej i przyjemnej pozycji pt. „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku”. Jest to urzekająca opowieść o rozwoju głównej bohaterki, która tak jak każdy z nas, popełnia błędy, płacze oraz cieszy się. Tego wszystkiego uczy czytelnika, pokazuje, że na każdą emocję i doświadczenie jest w życiu miejsce.

Książka przekazuje istotne spojrzenie na przyjaźń, miłość, współczucie i wiarę w siebie. Poprzez czyny bohaterki opowiada też o tym, jak ważna jest odwaga, by spełniać swoje pomysły, plany i marzenia. Na stronach tej książki dla 7-latka można znaleźć piękną szatę graficzną rozwijającą dodatkowo wyobraźnię i wrażliwość czytelnika.

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”

Ta bogata w przyjemne ilustracje książka dla 7-latka to pozycja, po którą warto sięgnąć. W mądry sposób uczy uważności i zwraca uwagę dziecka na to, że nawet wtedy, gdy my idziemy spać, to świat wcale nie zasypia. Są np. ludzie, którzy w tym czasie pracują lub szykują się do nowego dnia, a na zewnątrz pojawiają się zupełnie inne odgłosy i zapachy. Książka nie ma wiele tekstu, jest więc dobrym tytułem dla młodej osoby, dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z czytelnictwem.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?

Pamiętaj, że jeśli twoja pociecha nie chce sięgać po książkę lub nie jest gotowa, by czytać samodzielnie, warto robić to razem z nią. Nie można rezygnować z zachęcania dziecka do czytania, ponieważ ma ono bardzo wiele zalet, m.in.:
  • pomaga w rozwoju psychicznym dziecka;
  • rozwija wyobraźnię, pamięć i koncentrację;
  • wyrabia nawyk czytania, który może zostać już na całe życie;
  • pokazuje jak odróżniać dobro od zła, uczy wrażliwości i rozpoznawania emocji;
  • poszerza słownictwo i wyrabia zdolność poprawnego wypowiadania się.

Wspólne czytanie dodatkowo wzmacnia więź między dzieckiem a opiekunem. Warto też znaleźć takie książki dla 7-latka do samodzielnego czytania, których tematyka faktycznie go zainteresuje, a przede wszystkim dawać dobry przykład, czytając samemu.

Autorka: Rita Turbiarz