Data publikacji:

Ranking najlepszych książek podróżniczych

Marzysz o dalekiej podróży, ale wciąż zastanawiasz się nad destynacją? Poznaj najlepsze książki podróżnicze o Afryce, Australii i Wietnamie. Chcesz wiedzieć co zobaczyć w Afryce, czego unikać w Wietnamie i czego jeszcze nie wiesz o kangurach? Czytaj dalej.
najlepsze książki podróżnicze

Najlepsze książki podróżnicze

Jakie będą najlepsze książki dla wielbicieli małych i dużych wycieczek? Oczywiście książki podróżnicze. Sprawdź ranking najlepszych tytułów opisujących naszą planetę.

Książki podróżnicze o Afryce

1. Egipt: Haram halal – Piotr Ibrahim Kalwas

Nieznajomość nieeuropejskich kultur oraz zasad jest przyczyną powstawania i utrwalania się w społeczeństwie stereotypów. Książka pozwala spojrzeć na muzułmanów z innej perspektywy.

Autor przybliża nam ich obyczaje, dzięki czemu cała kultura muzułmańska staje się dla czytelnika lepiej zrozumiana. W książce znajdziesz w niej nie tylko informacje typowo turystyczne, ale także ciekawostki i zwyczaje zasięgnięte z kultury egipskiej. Tytuł ma formę reportażu.

2. Pięć kilometrów do „bomby”. Rowerem przez Afrykę – Elżbieta Wiejaczka, Tomasz Budzioch

Ela i Tomek wybrali się w podróż poślubną po Afryce. Kierunek wydaje się być egzotyczny, ale nie to jest najbardziej kontrowersyjnym elementem ich wyprawy. Młoda para postanowiła zwiedzić kontynent na rowerach.

Pedałowanie przez pięć miesięcy nie przypominało wakacji all inclusive pod żadnym względem. Podróż była jednak kształcąca. Czuli strach, radość, ekscytację i współczucie.

Musieli się zmierzyć z chorobami, insektami oraz trudnymi warunkami pogodowymi, ale mimo to wyszli z tego cało i stworzyli wzruszające i wciągające dzieło.

3. Marzyłam o Afryce – Kuki Gallman

To międzynarodowy bestseller, w którym znajdziesz wspomnienia z pobytu autorki na ranczu w Laikipii. Majestatyczny obraz Kenii jest przeplatany osobistymi refleksjami na temat życia i śmierci, przemijania oraz ludzkich tragedii.

Dzieło jest przepojone optymizmem, zostawia nutkę nadziei, mimo osobistych tragedii, jakie spotkały autorkę bestselleru. Jeśli masz ochotę na rozmarzone opisy, wzruszające refleksje i wciągające historie, to pozycja dla ciebie.

Książki podróżnicze o Wietnamie

1. Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie – Andrzej Meller

Andrzej Meller pokazuje prawdziwe oblicze Wietnamu, pełne kontrastów i paradoksów. To właśnie w tym miejscu zachodnie i wschodnie wpływy mieszają się ze sobą.

Z jednej strony to komunistyczne państwo ze ściśle określonymi zasadami, a z drugiej to mekka ludzi szukających schronienia przed prawem czy miłośników używek. Autor ukazuje czytelnikom Wietnam taki, jaki jest. Pokazuje jego ciemne oblicze, ale też jednocześnie zaznacza jego dobre strony. 


Przeczytaj także: 8 najlepszych polskich kryminałów

2. Emerytka w Wietnamie – Mariola Wójtowicz

Literatura podróżnicza nie jest tylko domeną młodych osób. W książce opisana jest miesięczna podróż po Wietnamie. To już szósta wyprawa dzielnej emerytki, która postanowiła zwiedzić świat po przejściu na emeryturę. Bohaterce udało się samodzielnie zorganizować i odbyć całą podróż.

Wszystkie wspomnienia, ciekawostki, ale też trudy podróży znajdziesz w książce. Tytuł jest dowodem na to, że życie nie kończy się po osiągnięciu wieku emerytalnego. To pełna pasji, ciepła i ciekawości świata książka. Poszerza horyzonty i inspiruje nie tylko osoby starsze, ale także tych w kwiecie wieku.

3. Gdzie raki zimują. Tom 1. Spotkania w Azji – Wojciech Jurojć

Znajdziesz tutaj nie tylko historie z Wietnamu, ale także z innych azjatyckich państw. To dzieło pełne refleksji, spostrzeżeń, historii zupełnie różnych ludzi i zbiór wciągających opowieści.

Dzięki tej książce dowiesz się, jak świadomie podróżować i dlaczego czasem warto rzucić wszystko i wyjść ze swojej strefy komfortu, by wreszcie zacząć żyć.

Książki podróżnicze o Australii

1. Śniadanie z Kangurami – Bill Bryson

Bill Bryson kontynuuje swoją podróż po świecie. Tym razem postanowił oswoić Australię. Ta nieprzewidywalna kraina szybko zdobywa jego serce. W książce znajdziesz informacje o jadowitych zwierzętach, ekstrawertycznych mieszkańcach, którzy zawsze chętnie służą pomocą oraz opisy majestatycznych krain.

Jeśli lubisz książki z konkretną treścią, ale napisane z humorem, to obowiązkowa pozycja dla ciebie.

2. Busem przez świat. Australia za 8 dolarów – Karol Lewandowski

Cztery miesiące podróży i 25 tysięcy przejechanych kilometrów zapisanych w jednej książce. Ekipa Busem Przez Świat musiała zmierzyć się z 50-stopniowym upałem, jadowitymi pająkami i wężami, psami dingo i krokodylami.

Wszyscy nauczyli się rzucać bumerangiem, poparzyły ich meduzy w oceanie, zjedli mięso z kangura, mieszkali w podziemnych domach i… pokochali dziką, kolorową i pełną kontrastów Australię.

To historia o ludziach, którzy są ciekawi świata, chcą żyć, a nie tylko przeżyć i dzielą się swoim zapałem do podróży z innymi. Pokazują, że nie trzeba mieć wora pieniędzy, by pozwolić sobie nawet na te najdalsze i najbardziej egzotyczne podróże

3. Julia jest w Australii – Julia Raczko

Julia Raczko opisuje swoją podróż dookoła świata na blogu. To tam możesz dowiedzieć się, gdzie jest Julia. Była producentka telewizyjna rzuciła wszystko dla miłości, którą poznała w podróży i wyjechała do Australii.

W swojej książce opisuje codziennie życie po drugiej stronie świata oraz przybliża kulturę i zwyczaje Australijczyków. Znajdziesz tam także dobrą dawkę humoru i optymizmu. Usiądź wygodnie w fotelu i szykuj się na daleką wyprawę wraz z Julią.

Książki podróżnicze o żegludze

1. Władcy wiatrów. Prawdziwe życie na morzu

Zastanawiasz się, jak wygląda codzienność przeciętnej rodziny na jachcie, która porzuciła wygodne życie w korporacji na rzecz życia na otwartych morzach? To idealna pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieli choć na chwilę sprawdzić, jak wyglądać może życie po porzuceniu strefy komfortu. Sprawdź, jak rodzina radzi sobie na jachcie w czasach pandemii, czym różni się ich życie w czasie zimy i lata i jak w tej rzeczywistości odnajduje się nastoletnia dziewczyna. To pozycja zarówno dla żółtodziobów, którzy o żeglowaniu nie mają zielonego pojęcia, jak i dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie na wodach.

2. Kalinka Kapitanka

Ta dzielna dziewczyna od lat żegluje z rodzicami na szerokich wodach. Opowiada, jak wygląda jej codzienność, jak to jest nauką zdalną na głębokich wodach. To książka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Jeśli jesteś ciekawy, jak życie na jachcie wygląda z perspektywy nastolatki, to koniecznie sięgnij po tę pozycję.

Książki podróżnicze o Europie

1. Gruzja. Jak się żyje Polce w kraju wina, gościnności i drogowych absurdów

Martyna to Polka, która zakochała się w Gruzji do tego stopnia, że postanowiła związać swoją przyszłość z tym krajem. Dziewczyna opowiada o potyczkach lokalnej mafii, o porywaniu narzeczonych oraz codziennym życiu rodzinnym. Dzięki książce poznasz też historie mieszkańców Kaukazu i wskazówki, dzięki którym twoja wycieczka do Gruzji będzie niepowtarzalna.

2. Great. Wielka Brytania dla dociekliwych

Każdy wie, że Brytyjczycy jeżdżą lewą stroną jezdni, ale co wspólnego ma wyścig z serem i kruk z ciasteczkami? Poznaj prawdziwe oblicze Wielkiej Brytanii! To nie tylko Londyn, ale też piękne historie, zielone wzgórza i lokalne legendy.

Książki podróżnicze lifestylowe

1. Podróże na własnej skórze

Martyna to autorka bloga life in 20kg, zapalona podróżniczka i aktywna feministka, która walczy o prawa kobiet nie tylko w Polsce, ale też i na świecie. Poznaj jej historię, gdy uczyła nurkowania w Meksyku, była pracownikiem społecznym w dotkniętej przez tsunami Tajlandii i pracowała na rzecz kobiet i ich praw w przepięknej Gruzji.

2. Podróże od A do Z

To nie jest kolejny nudny przewodnik turystyczny. To raczej iskierka, dzięki której możesz nabrać pewności siebie i rozpocząć swoją przygodę z podróżowaniem po świecie. Włodzimierz zabierze cię w podróż po 82 krajach od Albanii aż po Zambię.

Książki podróżnicze o Polsce

1. Gdzie w Polsce na weekend

Nie musisz wyjeżdżać za granicę, by odkryć w sobie podróżnika. Co powiesz na weekend w górach lub nad morzem? Sprawdź, jakie zamki w Polsce warto odwiedzić, które jaskinie są warte zobaczenia i gdzie zrobisz najładniejsze zdjęcia o poranku. To nieoczywisty przewodnik z interesującymi propozycjami w każdym, z 16 województw w Polsce, dlatego znajdziesz tutaj coś dla siebie niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

2. Rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Autor zapewnia, że tego przewodnika się nie czyta. Z tym przewodnikiem się jedzie! Niezależnie od tego, czy zamierzasz przemierzać kilometry za pomocą swoich nóg czy jedynie wyobraźni, warto po tę pozycję sięgnąć. To bardzo czytelny zbiór wielu przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak przejechać z Kołobrzegu do Gdańska i wiele, wiele innych tras nad polskim morzem.

Autorka: Natalia Ciszewska