Data publikacji:

Kwasy PHA. Jak działają i kiedy stosować?

Kwasy bywają nieocenione w codziennej pielęgnacji twarzy. Pomagają uporać się z problemami skórnymi, niektóre opóźniają procesy starzenia się skóry, a jeszcze inne pozytywnie wpływają nawet na głębokie blizny. Ale czy wiesz, jakie kwasy dobrać do swojej skóry i jak je stosować, aby nie zrobić sobie krzywdy? W poniższym poradniku podpowiadamy, jak działają kwasy PHA – czym właściwie są, jakie dają efekty i kto powinien je stosować. Zapraszamy do lektury!
kwasy pha

Kwasy PHA – co to takiego?

Kwasy kosmetyczne możemy podzielić na trzy różne grupy: AHA, BHA i PHA. W tym artykule skupimy się właśnie na tej ostatniej. Czym są i jak stosować te kwasy na twarz w domu?

Kwasy PHA to poli-hydroksykwasy. Należy do nich kwas laktobionowy oraz glukonolakton, ale w kosmetyce najczęściej stosuje się właśnie ten pierwszy. Kwasy PHA bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i są najłagodniejsze ze wszystkich grup. Działają podobnie do kwasów AHA, ale z tą różnicą, że są mniej drażniące. To wszystko z jednego prostego powodu – unikalna budowa kwasów PHA sprawia, że wnikają one pod naskórek dłużej i wolniej, ale przy tym bardziej intensywnie niż pozostałe kwasy. Taki sposób wchłaniania nie wywołuje podrażnień oraz zaczerwienień.

Gdzie znajdziemy kwasy PHA? Przede wszystkim w kosmetykach. Ponadto w preparatach przeznaczonych do użytku profesjonalnego, np. do gabinetów kosmetologicznych. Czy wszyscy mogą stosować kwasy PHA? Niestety, nie. Zrezygnować powinny z nich: kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby, które mają rany na skórze, duże oparzenia słoneczne, zmiany alergiczne, borykają się z opryszczką lub egzemą, leczą się sterydami lub zmagają się z chorobą nowotworową.

Kwas PHA – kiedy warto go stosować?

Kwasy PHA przede wszystkim złuszczają skórę, dzięki czemu ta jest lepiej oczyszczona, odświeżona, nawilżona i ujędrniona. Ponadto kwasy PHA wzmacniają barierę lipidową skóry i naczynia krwionośne. Będą idealne dla osób, które mają wyjątkowo wrażliwą cerę, a jednocześnie chcą ją dogłębnie oczyścić. Kwasy PHA mogą stosować nawet osoby z cerą naczynkową czy te chorujące na łuszczycę lub trądzik różowaty.

Warto dodać, że zarówno kwasy BHA, jak i AHA mają właściwości fotouczulające. Co to oznacza? Nasza skóra podczas kuracji tymi kwasami jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych i po prostu może się spalić. Na szczęście kwasy PHA nie są fotouczulające. Nie oznacza to jednak, że podczas ich stosowania można bez obaw wychodzić na silne słońce.

Po kuracji zalecamy stosowanie na twarz kremu z filtrem 50 do twarzy. Ranking popularnych kosmetyków będzie dobrą inspiracją do wyboru kosmetyku. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwasami, to nie używaj podobnych kosmetyków latem. Zacznij kurację jesienią lub zimą, kiedy skóra jest mniej narażona na silne promienie słoneczne.

Co prawda, kwasy PHA mogę być stosowane nawet w ciepłe pory roku (wyłącznie na noc), ale lepiej dmuchać na zimne i jeśli to wasze pierwsze spotkanie z takimi kwasami, to zalecamy zachować umiar. Możecie również wybrać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego – kosmetolog dobierze dla was odpowiedni kwas i zdecyduje, kiedy w waszym przypadku najlepiej go stosować.

Kwasy PHA – efekty stosowania

Na działanie kwasów PHA należy nieco poczekać. Szacuje się, że pierwsze efekty ich stosowania można zauważyć mniej więcej po miesiącu od rozpoczęcia kuracji. Ale przejdźmy do konkretów – jakich efektów spodziewać się po kuracji kwasami PHA?

Kwas PHA wygładza i zmiękcza naskórek, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, wzmacnia barierę skóry, zatrzymuje wodę w naskórku, przyspiesza gojenie się skóry, zmniejsza widoczność naczynek, a nawet może zmniejszyć drobne zmarszczki. Nie wspominając już o tym, że to remedium na przebarwienia.

Kwasy PHA – kosmetyki. Jakie warto stosować?

Chcesz zacząć kurację kwasami PHA, ale nie wiesz, jak ją zacząć? Polecamy wprowadzić ten kwas do codziennej pielęgnacji za pomocą peelingu. Peeling stosujemy maksymalnie dwa razy w ciągu tygodnia. Lepiej więc wybrać rzadziej stosowany produkt, jeśli to wasze pierwsze spotkanie z kwasami PHA – wówczas będziecie mogli zaobserwować, jak po takim peelingu zachowuje się wasza skóra i ewentualnie wzbogacicie domową pielęgnację kwasami o kolejne kosmetyki.

Szukasz dobrego peelingu z kwasem PHA? Zerknij poniżej i znajdź kosmetyk idealny dla siebie.

Z czasem stopniowo można wprowadzać więcej kosmetyków, np. tonik z kwasami PHA, żel do mycia twarzy czy serum lub krem do stosowania na noc. Poniżej znajdziesz jeszcze więcej kosmetyków z kwasami PHA, które zdecydowanie są warte uwagi.

Kiedy już wiesz, że kwasy PHA są dla ciebie i takie kosmetyki bardzo dobrze ci się sprawdzają, to możesz rozpocząć kurację czystym kwasem PHA, np. laktobionowym o odpowiednio dobranym stężeniu – najlepsze będą te o stężeniu 5% i nieco wyższym, ale na początek radzimy zaczynać właśnie od tej 5-procentowej. Jak przeprowadzić taką kurację? Przede wszystkim kwasów nie można nakładać częściej niż raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie przy skórze wrażliwej. A poniżej opisujemy, jak krok po kroku przeprowadzić w domu zabieg złuszczania wybranym kwasem PHA.

Krok 1: oczyszczanie skóry

Wykonaj je za pomocą swojego ulubionego żelu lub pianki do mycia twarzy. Oczywiście wcześniej zmyj makijaż, jeśli go masz. Pamiętaj, że płyn micelarny stosowany do zmywania makijażu i tak należy później zmyć z twarzy swoim ulubionym kosmetykiem myjącym i wodą.

Krok 2: odtłuszczanie skóry

Ten krok przygotowuje skórę już bezpośrednio do nałożenia kwasu. Jak prawidłowo odtłuścić skórę? Użyj do tego specjalnego kosmetyku – sprawdzi się jeden z tych dwóch podanych poniżej.

Krok 3: zabezpiecz skórę

Chodzi o ewentualne zadrapania i ranki, które kwas mógłby podrażnić. Zrób to za pomocą nałożenia na zmiany wazeliny.

Krok 4: nałóż kwas na skórę

Zrób to pędzelkiem kosmetycznym. Uważaj, jeśli nakładasz kwas rękami – wówczas należy założyć rękawiczki. W przeciwnym wypadku kwas zadziała też na skórę dłoni. Oczywiście kwasu nie nakładaj na oczy, usta. Omijaj również brwi. Teraz zostaw kwas na twarzy przez 10 minut. Kwasy PHA są delikatne, ale nawet one podczas zabiegu mogą wywoływać uczucie pewnego pieczenia i swędzenia skóry. To całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować.

Krok 5: nałóż neutralizator

To konieczne w kuracji kwasami. Neutralizator po prostu zatrzymuje działanie kwasu. Nałóż neutralizator na wacik i przemywaj nim skórę, tak jak podczas używania toniku. Rób to kolistymi ruchami i dokładnie zmyj kwas z twarzy. Miejsca przemyte neutralizatorem powinny przestać cię szczypać. Jeśli dane miejsce nadal szczypie, to możesz ponownie przemyć je neutralizatorem.

Krok 6: zmyj kwas z twarzy

Użyj do tego letniej wody. Nie stosuj żadnych żeli do mycia twarzy. Pilnuj, aby podczas mycia twarzy kwas nie dostał się do oczu ani w okolice ust.

Krok 7: aby złagodzić skórę, nałóż maskę algową

Dobierz ją bezpośrednio do potrzeb swojej skóry. Pod maskę możesz nałożyć też swoje ulubione serum o działaniu nawilżającym czy kojącym – maska jedynie zwiększy jego wchłanianie. Dobre maski algowe znajdziesz poniżej.

Kuracja kwasami może przynieść twojej skórze wiele korzyści, ale pamiętaj o tym, że kwasy w kosmetyce to nie zabawa – ich nieumiejętne nałożenie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeśli boisz się przeprowadzać samodzielnie zabiegi z kwasami, to używaj kosmetyków z niewielkimi stężeniami kwasów PHA lub korzystaj z usług profesjonalnej kosmetyczki.

A wy znacie kwasy PHA? Lubicie je? Używacie?

Autorka: Klaudia Borycka