Stosowanie kwasów to jedna z najbardziej skutecznych metod pielęgnacji skóry twarzy, którą możemy wykonywać o każdej porze roku. Na rynku dostępnych jest wiele typów kwasów, które posiadają różnorodne właściwości i zastosowania. Poczynając od działania przeciwzmarszczkowego, nawilżającego, wygładzającego, a kończąc na niwelowaniu niedoskonałości czy regulacji pracy sebum. Jednak jak stosować kwasy na twarz w domu?
Wprowadzenie do swojej pielęgnacji kwasów na twarz w domu jest doskonałym wyborem zarówno dla pań, jak i dla panów. Przed zakupem odpowiedniego preparatu z kwasami, należy zastanowić się jednak, jak często kwasy na twarz chcemy stosować, jak szybki efekt chcemy uzyskać oraz jaki typ cery posiadamy.
Aplikując kwasy na twarz w domu, możemy pozwolić sobie na dostosowanie pielęgnacji do naszego trybu życia. Oferta marek kosmetycznych pod tym względem jest bardzo szeroka, gdyż dostępne są produkty z kwasami, które można stosować zarówno codziennie, jak i 2-3 razy w tygodniu czy raz na tydzień.
Z reguły im rzadziej producent zaleca używać danego kosmetyku z kwasami, tym kwasy zawarte w formule są mocniejsze (nie dotyczy to takich kwasów jak kwas hialuronowy czy askorbinowy). Częstotliwość aplikowania produktu jest także zależna od spektrum działania danego kwasu.
Na rynku dostępnych jest wiele typów kwasów, które posiadają różnorodne właściwości i zastosowania. Najpopularniejsze to kwasy na twarz z grupy AHA, BHA oraz PHA. Kwasy AHA polecane są do pielęgnacji każdego typu skóry. Będą one doskonałym wyborem, jeśli chcemy stworzyć kosmetyk od podstaw w domowym zaciszu. Kwasy AHA na twarz to na przykład kwas migdałowy, kwas szikimowy, kwas mlekowy czy kwas cytrynowy.
Kwasy BHA najczęściej polecane są dla cery mieszanej, tłustej, trądzikowej. Do tej grupy kwasów należy kwas salicylowy na twarz.
Natomiast kwasy PHA przeznaczone są dla cery wrażliwej czy zmagającej się z pękającymi naczynkami. Kwasy PHA to na przykład kwas laktobionowy i glukonolakton.
Jakie kwasy na twarz wybrać? Poznaj najpopularniejsze kwasy stosowane w kosmetyce.
To kwas z grupy BHA. Posiada on wszechstronne zastosowanie, gdyż doskonale radzi sobie z niedoskonałościami, oczyszcza i zwęża pory, ale także zwiększa produkcję kolagenu oraz poprawia penetrację innych preparatów kosmetycznych.
Kwas z grupy kwasów AHA. Skutecznie odblokowuje pory, działa antybakteryjnie oraz przywraca naturalne pH skóry. Ze względu na te właściwości, kwas polecany jest w szczególności dla cery trądzikowej, przetłuszczającej się. Ponadto wykazuje on działanie przeciwstarzeniowe, wygładzające nierówności potrądzikowe, pomaga także rozjaśnić zmiany skórne.
Przeczytaj także: Kwas migdałowy. Efekty przed i po
Przy stężeniu 5-15% wykazuje działanie nawilżające i regenerujące skórę. Działa on także złuszczająco, jednak ze względu na to, iż zachodzi ono w warstwie rogowej, jest praktycznie niewidoczne gołym okiem.
Wyższe stężenia kwasu glikolowego (20-35%) polecane są w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, gdyż dają one skórze efekt powierzchniowego peelingu. Natomiast stężenia od 50% do 70% zarezerwowane są dla preparatów stosowanych w gabinetach kosmetologicznych. Na takim poziomie kwas glikolowy działa silnie regenerująco. Jest to kwas z grupy kwasów AHA.
Czyli najskuteczniejsza forma witaminy C. Jego pozytywny wpływ na skórę został udokumentowany w dziesiątkach badań naukowych. Główne zadanie kwasu askorbinowego to rozjaśnienie skóry, ograniczenie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry oraz działanie anti-aging. Witamina C z reguły zamknięta jest w formie serum, które stosujemy codziennie.
Posiada silnie nawilżające działanie. Z tego powodu polecany jest w codziennej pielęgnacji skóry odwodnionej, potrzebującej natychmiastowego nawilżenia. Jest on także doskonałym sprzymierzeńcem w walce o elastyczną i gładką skórę. Jest składnikiem aktywnym, który bardzo chętnie jest stosowany w kosmetykach do codziennej pielęgnacji.
Gdy zdecydujemy się na wprowadzenie kwasów do naszej pielęgnacji, należy pamiętać o kilku zasadach ich aplikowania. Jeśli stosujesz kwasy z grupy AHA, BHA lub PHA, bardzo istotne jest prawidłowe przygotowanie skóry oraz poprawne wykonanie zabiegu. Jak stosować kwasy na twarz w domu?
Wskazówka: w przypadku cery wrażliwej zaleca się stosowanie kwasów delikatnych, które co prawda nie dadzą efektów po 2-3 pierwszych zastosowaniach. Jednak używając ich, ograniczymy prawdopodobieństwo podrażnienia cery delikatnej.
Kwasy na twarz w domu, takie jak kwas hialuronowy i kwas askorbinowy, zawarte są w skutecznych stężeniach w kremach lub serach. Jeśli producent nie zaleci inaczej, stosuj preparaty raz dziennie.
Autorka: Katarzyna Pyrek