Data modyfikacji:

Najlepsze latarki czołówki. Ranking

Latarki czołowe odgrywają dużą wolę w wielu sportach, aktywnościach fizycznych czy pracach. Jeśli nie masz jej w swoim zestawie akcesoriów turystycznych, czas to zmienić. Gwarantujemy, że czołówka przyda ci się w niezliczonych sytuacjach. Jaką latarkę czołową wybrać? Wyjaśniamy, jakie parametry mają znaczenie i podrzucamy ranking chętnie kupowanych czołówek.

latarki czolowki ranking

Latarki czołówki: ranking

Dlaczego warto kupić latarkę czołową z rankingu?

Istnieje wiele typów latarek, ale latarka czołowa ma nad nimi jedną ważną przewagę – nie trzeba jej trzymać w rękach. Z tego względu nadaje się do wykonywania wielu czynności, które wymagają użycia obu rąk lub asekuracji. Najczęściej latarki czołowe używane są przez pracowników pracujących w ciemnych pomieszczeniach oraz na biwakach. Możliwość oświetlenia miejsca pracy czy terenu obozowiska bez użycia rąk bywa na wagę złota.

Latarka czołowa przyda się jednak w wielu innych sytuacjach. Będzie nieoceniona podczas trekkingu górskiego, wieczornego biegania czy wymiany koła samochodowego po zmroku. Ułatwi też naprawę samochodu oraz remont domu. Istnieją różnego rodzaju latarki czołowe, dlatego ich parametry dobrze jest dobrać do konkretnego zadania. Sprawdź, jakie parametry mają czołówki do biegania, na biwak, turystyczne czy awaryjne.

Ile lumenów powinna mieć latarka czołowa?

Najmocniejsze latarki czołowe osiągają nawet powyżej 1000 lm. To natężenie światła, które jest w stanie rozświetlić nawet ciemną, leśną drogę. W praktycznych zastosowania tak wysoka moc nie jest potrzebna. Do spokojnego marszu wystarczy model o maksymalnej mocy 200 lm. To rozsądny kompromis pomiędzy siłą światła a wytrzymałością baterii. Mocniejsze latarki przydadzą się w trudnym terenie lub podczas jazdy na rowerze.

Większość latarek czołowych wyposażona jest w moduł oświetleniowy z regulacją mocy, dlatego z łatwością dobierzesz światło do konkretnej aktywności. Co więcej, najlepsze czołówki mają adaptacyjne światło, co oznacza, że automatycznie zmniejszą natężenie po wykryciu światła odbitego. Sposobem na oszczędzenie baterii jest też włączenie trybu migającego.

Zasięg i skupienie snopa światła

Oprócz mocy latarki czołowej trzeba wziąć pod uwagę także snop światła. To właśnie kształt wiązki wydobywającej się z układu optycznego ma największy wpływ na zasięg latarki. W niektórych sytuacjach korzystniejszy jest kąt świecenia (np. na biwaku), a w niektórych zasięg latarki (np. podczas jazdy na nartach lub na rowerze). Dostępne są też latarki z dodatkową diodą świetlną, o innej ogniskowej optyki lub modele wyposażone w przesuwany dyfuzor rozpraszający światło.

Zasilanie latarki czołowej

Do zasilenia latarek czołowych z rankingu służą baterie lub akumulatorki ładowane poprzez USB. Modele bateryjne mają tę zaletę, że po rozładowaniu wystarczy wymienić baterie na nowe, by móc dalej korzystać z latarki. Ładowanie akumulatorka może trwać nawet kilka godzin. Z drugiej strony latarki na USB są tańsze w eksploatacji i nie generują tylu odpadów.

A co, gdyby połączyć oba te rozwiązania? Dostępne są też latarki zasilane wyjmowanymi akumulatorkami, które można ładować poprzez port USB lub, w razie potrzeby, wymienić na zwykłe baterie AA lub AAA. To idealne rozwiązanie na awaryjne sytuacje. Najmniejsze latarki turystyczne zasilane są czasem trudno dostępnymi bateriami CR2032.

W uniwersalnych latarkach czołowych baterie znajdują się zazwyczaj w obudowie latarki. Dzięki temu urządzenie nie ma żadnych przewodów, które mogłyby zaczepić się o gałąź lub inną przeszkodę. W przypadku mocniejszych modeli baterie lądują jednak na tylnej części opaski. Umiejscowienie z tyłu głowy pozwala zastosować większe akumulatorki i lepiej wyważyć latarkę.

Czołówki zimowe jeszcze mocniej rozwijają to rozwiązanie. W ich przypadku kabel jest na tyle długi, że można umieścić baterie pod kurtką. To bardzo ważne, bowiem niska temperatura obniża sprawność baterii.

Tryby świecenia – nie tylko oszczędność baterii

Regulowane tryby świecenia przede wszystkim pomagają oszczędzić energię. W niektórych przypadkach czas pracy w najniższym trybie jest nawet kilkudziesięciokrotnie dłuższy niż w najwyższym trybie. Warto też podkreślić, że w niektórych modelach najmocniejszy tryb i tak nie może pracować cały czas. Ze względu na możliwość przegrzania latarki, wyłączy się samoczynnie po określonym czasie, np. kilku minutach.

Regulacja świecenia jest jednak ważna nie tylko ze względu na oszczędność baterii. Zbyt mocne światło w wielu przypadkach może być wręcz przeszkodą. Do prowadzenia obozowych czynności lub czytania mapy nie potrzeba bardzo mocnej latarki i maksymalny tryb jedynie oślepi współtowarzyszy lub będzie się odbijał od innych przedmiotów.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w latarkach biwakowych i turystycznych są czerwone diody. Czerwone światło nie psuje adaptacji fotochemicznej oczu do widzenia w ciemnych warunkach, więc idealnie sprawdzi się nocą, np. podczas wyjścia do obozowej toalety.

Jaka czołówka do biegania?

Osobnego akapitu wymagają czołówki do biegania. W tym przypadku ogromne znacznie ma waga urządzenia. Ciężkie i rozbudowane modele z regulowanym kątem świecenia mogą nie znaleźć zastosowania, bo po prostu będą zsuwać się z głowy. Pasek latarki czołowej do biegania powinien być szeroki i odporny na działanie potu.

Do biegania w znajomym i łatwym terenie wystarczy moc 100 lm. Jeśli jednak zamierzasz biegać po górach lub w technicznym terenie, wybierz model zapewniający przynajmniej 200 lm.

Autor: Szymon Sonik